Trwa remont gmachu przy ul. Traugutta / Fot. R.Sawicki/UMB
Budynek, w którym mieści się Bydgoski Zespół Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych ma piękną i długą historię. To dzieło Heinricha Dietza. Teraz jego wnętrza jest przebudowywane, aby dać lepsze warunki podopiecznym.
Generalnie przebudowa polega na dostosowaniu budynku przy ul. Traugutta do tego, aby działały w nim dwie, mniejsze placówki opiekuńcze. Chodzi o to, że w mniejszych grupach można dzieciom i młodzieży w BZPO-W zapewnić lepszą opiekę i warunki. Według nowych przepisów placówki opiekuńczo – wychowawcze nie powinny posiadać oddziałów większych niż 14-osobowe.
W gmachu na Szwederowie trwa przebudowa pomieszczeń, modernizacja i prace nad zmianą sposobu użytkowania części poddasza z mieszkalnej na biurową. Zaprojektowano też schodołaz dla osób z niepełnosprawnościami. Przebudowane zostaną instalacje elektryczne, sanitarne i klimatyzacyjne. Roboty wykonuje firma Malibud, która w przetargu złożyła najkorzystniejszą ofertę. Wartość I etapu inwestycji to ponad 4,4 mln zł. W drugim rozpocznie się remont konserwatorski dachu.
Sierociniec z XIX wieku
Fundatorem budynku był Heinrich Dietz. Rodowity bydgoszczanin, syn mistrza ślusarskiego. Jego rodzina osiedliła się w Bydgoszczy po pierwszym zaborze, w 1772 roku. Utrzymywali się z warsztatu ślusarskiego i sklepu z artykułami żelaznymi, który od 1867 r. prowadził właśnie Heinrich Dietz. W 1892 r. sprzedał sklep i jako rentier zainwestował w towarzystwo żeglugowe, pomnażając w ten sposób swój majątek. W latach 1874–1881 był członkiem Rady Miasta, a od 1881 r. aż do śmierci niepłatnym radcą magistratu, czyli wolontariuszem pracującym w najważniejszym miejskim urzędzie. W 1894 r. został posłem do sejmu pruskiego w Berlinie. Dietz zmarł 11 sierpnia 1901. W testamencie przekazał fundusz na zbudowanie domu dla sierot. Zbudowano go w latach 1905-07. W 1996 roku, w ramach obchodów jubileuszu 650-lecia Bydgoszczy, na murze ogrodzenia umieszczono tablicę pamiątkową dedykowaną pamięci H. Dietza. Budynek główny od czasów powstania zachował prawie niezmieniony wygląd.