Zamiast wizyty w bydgoskiej skarbówce, wybierz e-korespondencję – liczą się czas i pieniądze

Od lipca podatnicy mogą komunikować się ze skarbówką przez Internet. Wystarczy do tego konto w e-Urzędzie Skarbowym i zgoda na e-korespondencję. Nie wszyscy wiedzą, że wizyta w urzędzie nie jest już konieczna.

Z poziomu konta w e-Urzędzie Skarbowym, można wykonać już ponad 20 różnych operacji. To m.in.: złożenie zeznania podatkowego (usługa Twój e-PIT), wysyłanie pism do organów podatkowych oraz pobieranie zaświadczeń – np. o niezaleganiu z podatkami.

Do końca roku mają pojawić się cztery dodatkowe usługi. Dzięki nim będzie można wygodnie sprawdzić salda i rozliczenia we wszystkich podatkach, składać deklaracje i pisma czy też odbierać swoją korespondencję.

To wszystko sprawia, że wizyta w US nie jest w wielu wypadkach konieczna. Internetowe usługi pozwalają wygodnie i szybko komunikować się z organami podatkowymi. Ale jest i kolejna, wymierna korzyść. Logując się na e-konto (to możemy założyć w serwisie podatki.gov.pl a logować się na nie m.in. przez bankowość elektroniczną czy aplikację mObywatel), można uzyskać potrzebne zaświadczenia bez opłaty skarbowej. Do tego czas oczekiwania jest znacznie krótszy, niż w przypadku osobistej wizyty. E-zaświadczenia nie posiadają stempla urzędowego. Są opatrzone podpisem elektronicznym. Rozwiązanie to pozwala na dalsze przesyłanie dokumentów – np. do banku, bez ich drukowanie.

Każde elektroniczne zaświadczenie z Urzędu Skarbowego, dostępne jest jedynie na naszym koncie e-US. Powiadomienie o wystawionym dokumencie przesyłane jest na e-mail lub przez SMS. Zasady doręczenia elektronicznych dokumentów są takie same, jak w przypadku listów poleconych – podatnik ma siedem dni na odebranie decyzji – informuje Kinga Błaszczyńska, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy.

Urzędy Skarbowe pracują nad kolejnym internetowym rozwiązaniem dla podatników. W planach mają m.in. udostępnienie możliwości przelogowania z e-Urzędu Skarbowego do banku oraz płatności BLIK-iem.

Zapisz się do newslettera.

Udostępnij: Facebook Twitter