Wizyta delegacji z Zamościa w Bydgoszczy – na zdjęciu w Młynach Rothera witał ją zast. prezydenta Bydgoszczy Łukasz Krupa (z prawej) / Fot. R. Sawicki/UMB
Zastępczyni prezydenta Zamościa Marta Pfeifer oraz szefowie i pracownicy kilku wydziałów zamojskiego urzędu miasta przyjechali na dwa dni do Bydgoszczy. Chcieli zobaczyć m.in., jak działa w naszym mieście system rozliczeń za media w obiektach użyteczności publicznej.
We wtorek i środę (10 i 11 września) w Bydgoszczy przebywa kilkuosobowa delegacja z Zamościa z zastępczynią prezydenta Martą Pfeifer na czele. Przyjechali, aby zapoznać się, jak działają w naszym mieście autorskie systemy służące rozliczeniom za media w obiektach użyteczności publicznej. Opowiadał o tym delegacji z Zamościa Tomasz Bońdos, dyrektor Zespołu ds. Zarządzania Energią. Przypomnijmy, że w tym roku w konkursie „Innowacyjny Samorząd” Bydgoszcz nagrodzono za projekt: „Robotyzacja procesu pozyskiwania, dystrybucji i archiwizacji dokumentów za energię elektryczną od sprzedawcy oraz dystrybutora dla jednostek Miasta Bydgoszczy wraz z pozyskaniem danych z tych dokumentów”. To już trzecia nagroda dla miasta za tę inicjatywę – w 2022 roku robot zdobył 1. miejsce za najlepsze usługi smart w polskich miastach podczas targów Smart City Expo Poland. W ubiegłym roku rozwiązanie przyniosło Miastu tytuł Lidera Transformacji Energetycznej 2023. Bydgoski system był też prezentowany podczas tegorocznych międzynarodowych konferencji w Pradze i Berlinie. Z tego systemu korzysta m.in. Zespół ds. Zarządzania Energią w Bydgoszczy.
Delegację z Zamościa interesowała także kwestia wykorzystania proekologicznych działań infrastrukturalnych w sferze adaptacji miasta do zmian klimatu. Goście zwiedzali Młyny Rothera. Zapoznali się z działalnością schroniska dla zwierząt. Ważnym elementem wizyty studyjnej był pobyt w ekospalarni śmieci ProNatury. To miejsce, dzięki któremu wskutek spalania odpadów wytwarza się dla miasta energię cieplną i elektryczną.
Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!