Zaucha, Mozart, Riedel i bieganie – Bydgoszcz na weekend. Sprawdź, co możesz robić i zobaczyć

Przed nami ostatni październikowy weekend. Co robić, żeby się nie nudzić? Sprawdźcie nasze propozycje!

Vołosi, Krzysztof Herdzin i musicale

W piątek (28 października) początek 14. edycji Festiwalu Muzyka u Źródeł. Wszystkie koncerty łączy wysoki poziom artystyczny i miejsce – hala stacji pomp w Muzeum Wodociągów, w Lesie Gdańskim. W piątek, sobotę i niedzielę, czekają nas trzy wyjątkowe koncerty. 28 października o godzinie 18 wystąpią Vołosi. Zapowiada się jazzowo-folkowe spotkanie, w czasie którego poczujemy energię muzyków klasycznych i górali beskidzkich. Dzień później, w sobotę, zaprezentuję się Herdzin Classic Trio. Weekend zakończy koncert Musicale vol. 2. Oba koncerty o godz. 18.

Bydgoszcz Jazz Festiwal, czyli bitwa

Eljazz
Eljazz / Fot. B.Witkowski / UMB

Międzynarodowy festiwal dla miłośników jazzu trwa od 24 października do 12 listopada. W piątek, 28 października, odbędzie się wielka bitwa jazzowa – Dublin/Bydgoszcz. Dwa koncerty młodych artystów rozpoczynają się o godzinie 20. w Centrum Artystycznym Eljazz przy ul. Krętej. Polskę reprezentować będzie bydgoskie ADAM LEMAŃCZYK TRIO, w składzie:

 • Mateusz Krawczyk – perkusja,
 • Antoni Olszewski – kontrabas/gitara basowa oraz
 • Adam Lemańczyk – fortepian/instrumenty klawiszowe.

Na czele reprezentacji ze stolicy Irlandii stanie Kasia Eliasz. W międzynarodowym kwintecie wystąpi w roli wokalistki. Towarzyszyć będą jej:

 • Gustavo de Morais – Guitar / Arrangements
 • Maciej Blizinski – Bass
 • Tom Maxwell – Piano
 • Miles Ronayne – Drums

Pełny program wydarzenia znajdziecie TUTAJ.

Festiwal Prapremier – czytania sceniczne

Konferencja zapowiadająca Festiwal Prapremier
Konferencja zapowiadająca Festiwal Prapremier / Fot. B.Witkowski / UMB

Trwają tzw. czytania sceniczne tekstów, które są finalistami Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy „Aurora”. W piątek, w Młynach Rothera (sala drewniana, IV. piętro), godz. 18. sztuka „Ta będzie taka sama” Serbki Stašy Bajac. Występują aktorzy zespołu Teatru Polskiego w Bydgoszczy.

W sobotę (godz. 19), w pałacu w Ostromecku, gala finałowa „Aurory”. Kapituła pod kierownictwem Agnieszki Holland wybierze triumfatorkę konkursu.

IV Bydgoska Scena Barokowa

Trwa czwarta edycja Bydgoskiej Sceny Barokowej. To największy w naszym regionie festiwal, poświęcony w całości XVII i XVIII – wiecznej muzyce. W sobotę, 29 października, o godz. 18., w Sali Koncertowej Collegium Copernicanum odbędzie się koncert pn.:”Cuda Świata”. Na scenie wystąpi Zespół Echo du Danube w składzie:

 • Hannah Morrison – sopran
 • Rob Wyn Jones – narrator
 • Elisabeth Seitz – psałterium
 • Martin Jopp – skrzypce barokowe
 • Thomas Boysen – lutnia
 • Johanna Seitz – harfa potrójna
 • Michele Claude – instrumenty perkusyjne
 • Christian Zincke – viola da gamba, kierownictwo artystyczne

Bilety na koncert są dostępne na stronie internetowej.

Zaduszki jazzowe z piosenkami Andrzeja Zauchy

W piątek, w Fabryce Lloyda (godz. 20) – koncert zaduszkowy z muzyką Andrzeja Zauchy. Niezapomniane piosenki będą śpiewać: Kasia Moś, Janusz Szrom, Dominika Jaszczyńska, Paweł Wolsztyński, Adela Konop, Mateusz Wiśniewski.

MCK i kino Orzeł zaprasza na film pt. „Proch”

Dokumentalny film pt. Proch jest poświęcony bydgoskiemu artyście, specjalizującemu się w streetarcie. Swoje prace prezentował na kilku wystawach zagranicznych m.in. w Rzymie, Paryżu, Los Angeles czy Miami. Zmarł trzy lata temu. Film w reżyserii Bartłomiej Eidera, ze zdjęciami Kuby Goździewicza można obejrzeć premierowo w kinie Orzeł Miejskiego Centrum Kultury przy ul. Marcinkowskiego o godz. 20.30 w piątek. Seans będzie poprzedzony projekcją filmów animowanych w reżyserii artysty, a w holu kina i w Music Cafe Szpulka zaprezentowane będą najważniejsze prace wielkoformatowego malarstwa twórcy.
wstęp wolny, darmowe wejściówki do odbioru w kasie MCK.

Arcydzieło Mozarta w filharmonii

Requiem Wolfganga Amadeusza Mozarta to jedno z najwybitniejszych dzieł tego geniusza. I chociaż każdy z nas zna ponury Introitus, pełne dramaturgii Confutatis, przepiękną Lacrimose, to pozostaje jednym z tych utworów, które słuchamy – albo raczej przeżywamy – wielokrotnie. Kolejna okazja w piątek o godz. 19 w Filharmonii Pomorskiej, w wykonaniu orkiestry symfonicznej FP, chóru UKW i solistów. Dyryguje Wojciech Rodek.

Siatkarki wracają na boisko

Trening siatkarek

Odmieniony zespół OnlyBio Pałacu Bydgoszcz zaczyna rozgrywki Tauron Ligi siatkarek. Pierwszym rywalem w hali Immobile Łuczniczka będzie Grupa Roleski Azoty Tarnów. Mecz w sobotę (29 października) o godz. 19.

Wspomnienie Ryszarda Riedla

Sebastian Riedel i kapela Cree zaprasza na koncert poświęcony legendarnemu wokaliście Dżemu – Fabryka Lloyd, sobota, godz. 20.

City Trial Bydgoszcz

LPKiW Myślęcinek
LPKiW Myślęcinek / Fot. B.Witkowski / UMB

W weekend powraca cykliczna impreza biegowa Grand Pix City Trial z Nationale Nederlanden. W niedzielę biegacze spotkają się w bydgoskim Myślęcinku. Do pokonania 5-kilometrowa trasa. Na imprezie nie obowiązuje limit uczestników. Zapisać można się w dniu zawodów. Opłatę startową uiszczamy w biurze zawodów (znajdziecie ją na polanie Różopole). Wynosi ona 40 zł za bieg główny i 20 zł za bieg junior. Szczegółowy harmonogram znajdziecie TUTAJ

Jubileusz kabaretu Neo-Nówka

Ekipa Neo-Nówki wybrała na 2022 rok kilka miast, w których po raz ostatni pojawi się okazja, by świętować 20-lecie najpopularniejszego kabaretu w Polsce. Ich występ w Bydgoszczy odbędzie się w niedzielę (30 października) o godz. 19 w hali Immobile Łuczniczka.

Nocny Kochanek w Fabryce Lloyda

Koncertowy weekend w tej sali zakończy występ Nocnego Kochanka, który promuje swój czwarty, studyjny album pt. „O Jeden Most Za Daleko”. To płyta eklektyczna, będąca dość szerokim przekrojem muzyki rockowo-metalowej – od akustycznych rockowych klimatów w stylu Boston, poprzez rock and rolla à la Van Halen, klasykę typową dla Iron Maiden i Judas Priest, po bardziej agresywne granie spod znaku Iced Earth czy Metalliki. Tematyka tekstów typowa dla Nocnego Kochanka: miłość. Początek w niedzielę o godz. 20.

Udostępnij: Facebook Twitter