Zero tolerancji dla śmiecenia w Bydgoszczy. Fotopułapki namierzą sprawców

Bydgoszcz zapowiada walkę z wyrzucaniem odpadów na dzikich wysypiskach. – Czas powiedzieć stop osobom, które śmiecą. Uruchamiany program „Zero tolerancji dla śmiecenia – zapowiedział wiceprezydent miasta, Michał Sztybel.

W ub. roku miasto zamontowało już kilka przenośnych kamer-fotopułapek m.in. przy ul. Pięlęgniarskiej, Prądy, Łochowskiej, Nadrzecznej i Pileckiego. To był program pilotażowy, mający służyć namierzaniu osób, które wyrzucają śmieci w ustronnych miejscach na osiedlach, w miejskich lasach, parkach czy nad rzeką, zamiast wywozić je na przeznaczone, w ramach miejskiej działalności komunalnej, miejsc. Wśród nich są odpady budowlane, opony czy zwykłe śmieci komunalne.

Fotopułapki obsługiwane przez Straż Miejską i pracowników Biura Zarządzania Gospodarką Odpadami Komunalnymi okazały się skutecznym narzędziem. Udało się zmniejszyć liczbę dzikich wysypisk, dlatego liczba kamer zostanie zwiększona. Od początku lipca w naszym mieście znacznie działać 50 kolejnych pułapek.

– W pierwszej kolejności zostaną zawieszone w lokalizacjach, gdzie dzikie wysypiska się powtarzają. W tych miejscach, po naszym sprzątaniu, odpady znów pojawiają się w bardzo dużych ilościach. Będziemy nimi rotować tak, aby objąć jak najszerszy obszar miasta – mówi Klaudia Subutkiewicz z Biura Zarządzania Gospodarką Odpadami Komunalnymi.

Straż miejska w ciągu roku otrzymuje ponad 1000 zgłoszeń dzikich wysypisk. Ujętemu sprawcy, jeśli posprząta po sobie grozi mandat karny w wysokości od 20 do 500 złotych. Gdy tego nie uczyni, może otrzymać 5000 złotych mandatu. W przypadkach, gdy odpady rażąco zagrażają środowisku, np. pozostawione zostały farby lub inne toksyczne odpady, może zakończyć się nawet karą pozbawienia wolności.

W Bydgoszczy funkcjonują trzy Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, gdzie można bezpłatnie przez cały rok odwieźć m.in. odpady gabarytowe, opony od aut osobowych czy puszki po farbach i lakierach.

Jest też na szczęście druga strona medalu. Wielu bydgoszczan aktywnie angażuje się w walkę o czystość Bydgoszczy. – Skala zaangażowania mieszkańców w dbanie o czystość w naszym mieście jest bardzo duża – podkreśla wiceprezydent Sztybel.

Bydgoszczanie chętnie uczestniczą w wielu akcjach i sprzątają miasto. Z okazji Dnia Ziemi, do corocznego sprzątania świata przystąpili przedszkolaki i uczniowie. W akcji wzięło udział 67 placówek z Bydgoszczy. Dzieci i młodzież wraz opiekunami wyszli sprzątać ulice, parki i lasy. Razem 12 tys. osób! Oprócz działań w terenie, w przedszkolach i szkołach odbyły się liczne prelekcje oraz konkursy o tematyce recyklingu i ochrony środowiska.

Ekoelektrociepłownia. Fot. R. Sawicki

W ramach akcji Czysta Bydgoszcz – podejmij wyzwanie w dziewięciu miejscach sprzątało miasto ponad 250 osób. Łącznie usunięto niemal 130 metrów sześciennych odpadów.

W 2022r. uprzątnięto 138 dzikich wysypisk o łącznej masie 312,9 kg, w ub. roku zlikwidowano 344 dzikie wysypiska – 1 082,2 kg śmieci. Na usunięcie nielegalnych wysypisk miasto wydaje ok. 200 tys. zł rocznie.

Udostępnij: Facebook Twitter