Zielone torowiska i ogrody na dachach przystanków – taka będzie trasa tramwajowa na Szwederowie

Niemal 3,5 kilometra ma mieć nowa trasa tramwajowa łącząca rondo Kujawskie z Górzyskowem Szwederowem. Pięć firm chce przygotować projekt połączenia. W przyszłości tramwajem mamy także pojechać na Błonie.

Koncepcja trasy została opracowana dwa lata temu. Projekt będzie realizowany etapami, na pierwszy ogień pójdzie półtorakilometrowy odcinek prowadzący od ronda Kujawskiego do pętli przy ul. Bielickiej. Z perspektywy mieszkańców najbardziej interesujące są rozwiązania, które mają być zastosowane, często po raz pierwszy w naszym mieście, przy okazji tej inwestycji.

To przede wszystkim zielone torowiska, które nie tylko wyglądają estetycznie, ale mają konkretny efekt ekologiczny – filtrują zanieczyszczenia, obniżają poziom hałasu i temperaturę w czasie upałów. To nie koniec ekologicznych nowinek – także wiaty przystankowe mają zostać wyposażone w zielone dachy i stelaże do rozwoju roślinności zasilanej deszczówką. Z kolei na przejazdach rowerowych i na przejściach dla pieszych zamontowane zostaną gumy, które wypełnią pustą przestrzeń w szynach tramwajowych – będzie łatwiej przez takie szyny przejść i przejechać.

Sama pętla przy ul. Bielickiej ma być zintegrowana, a więc przeznaczona zarówno dla tramwajów jak i autobusów. A to tylko część nowości, które czekają w związku z tym projektem.

Pięć firm zainteresowanych projektem

Do przetargu na przygotowanie dokumentacji trasy tramwajowej na Szwederowo zgłosiło się pięć firm. Wyceniły one wartość prac na kwoty od 3 do 5 milionów złotych. ZDMiKP wybierze najkorzystniejszą propozycję i podpisze umowę z wykonawcą. Przygotowanie kompletnej dokumentacji wraz z decyzją środowiskową i decyzją ZRID (zezwolenie na realizację inwestycji drogowej) zajmie wykonawcy około dwudziestu miesięcy. W ramach zadania zaprojektowana zostanie też przebudowa pętli tramwajowej w Myślęcinku przy ulicy Rekreacyjnej.

Nowe tramwaje w zamówieniu

Miasto zyska dofinansowanie do projektu ze środków unijnych – na budowę torowiska na Szwederowie ponad 63 miliony złotych, a na modernizację pętli Las Gdański około 17 milionów złotych. Obecnie sieć torowisk w naszym mieście liczy już 41 kilometrów, kursuje po niej 35 nowoczesnych składów, które dostarczyły zakłady PESA. Kolejnych 10 sztuk jest już zamówionych.

Najnowsze informacje z miasta – zapisz się do naszego newslettera!

Udostępnij: Facebook Twitter