Złoty jubileusz Samochodówki. Szkoła ma swój hymn w rytmie hip hop. Nagrody dla zasłużonych pedagogów

50 lat Zespołu Szkół Samochodowych / Fot. R. Sawicki/UMB

„Nasza bydgoska samochodówka (…) znana jest w kraju i Europie od lat już wielu ciągle na topie. Nasza bydgoska samochodówka wśród szkół branżowych ścisła czołówka” – tak brzmi refren hip hopowego hymnu Zespołu Szkół Samochodowych.

Jubileuszowe uroczystości odbyły się najpierw w Filharmonii Pomorskiej. To była oficjalna część, podczas której nagrodzono zasłużonych pedagogów. Zespół Szkół Samochodowych to znana od kilkudziesięciu lat placówka świetnie kształcąca mechaników i techników samochodowych, ale też kształtująca inne talenty np. sportowe. Wśród nagrodzonych statuetkami Spichrzy Bydgoskich, które wręczył zastępca prezydenta Mirosław Kozłowicz był Stanisław Olczyk, nauczyciel wychowania fizycznego w latach 1970-2006 i zarazem autor licznych sukcesów sportowych uczniów, trener sprintów w bydgoskim Zawiszy.

Statuetki otrzymali także: Barbara Bała – nauczycielka matematyki w latach 1972-1996, która w tym roku kończy 95 lat i jest najstarszym żyjącym nauczycielem szkoły,  Anna Piotrowska – nauczycielka przedmiotów zawodowych w latach 1997-2015 i wicedyrektor szkoły w latach 1994-2015, która była inicjatorką wdrożenia przez szkołę Systemu Zarządzania Jakością ISO 9001 (ZSS miała go jako pierwsza szkoła w Polsce) oraz Henryka Konieczna-Ossowska – wicedyrektor szkoły w latach 1971-1991. Gratulacje podczas gali skladali: Monika Matowska – przewodnicząca Rady Miasta Bydgoszczy, Grażyna Dziedzic – kujawsko-pomorska kurator oświaty. Obecni byli: Artur Czapiewski – pełniący obowiązki Głównego Inspektora Transportu Drogowego, Antoni Tokarczuk – były senator i poseł RP, Robert Jasek – prezes Stowarzyszenia Dyrektorów i Nauczycieli Twórczych i Aktywnych Szkół Zawodowych, bydgoscy radni oraz dyrektorzy bydgoskich szkół.

Urząd Miasta przekazał szkole 5 tys. złotych, które zostaną przeznaczone na nowoczesną centralę telefoniczną. Dyrektor ZSS Janusz Tomas wręczył Nagrody Samochodówki – statuetki „Pro-Motor”. Otrzymali je: Ireneusz Kulczyk – nauczyciel przedmiotów zawodowych w latach 1990-2023 i zarazem wicedyrektor ZSS w latach 2005-2023, oraz bracia Andrzej i Piotr Karpińscy, dawni nauczyciele zawodu w ZSS – twórcy kartingowych sukcesów szkoły.

Samochodówka wykształciła ludzi o wielu talentach także muzycznych. Stworzyli hymn z okazji 50-lecia. Jego współautor Krzysztof Kris Forbot był absolwentem ZSS przed 20 laty. Tekst napisał Andrzej Krzysztof Torbus, muzykę dyrektor ZSS Janusz Tomas i Kris Forbot. Wykonał Borys Lassek,

Po uroczystości w filharmonii uczestnicy gali 50-lecia przejechali zabytkowymi autami do szkoły przy ul. Powstańców Wlkp, gdzie odbył się specjalny piknik. Była też okazja do wspomnień, jak to czynił m.in. znany kierowca rajdowy z Bydgoszczy Marcin Gagacki, absolwent ZSS.

Udostępnij: Facebook Twitter