Znamy nagrodzonych Laurem Rejewskiego i Laurem Szwalbego. Wielki talent ze świata muzyki i wybitny lekarz-menedżer

Prof. Janusz Kowalewski, wybitny lekarz oraz menedżer, dyrektor Centrum Onkologii został uhonorowany Laurem Andrzeja Szwalbego. Utalentowany pianista, Adam Kośmieja, otrzymał w tym roku Laur Mariana Rejewskiego.

O wyborze uhonorowanych laurami zdecydowali we wtorek (28 marca) członkowie Kapituły, w skład której wchodzą m.in. nagrodzeni w poprzednich latach. Przypomnijmy, że „Laur Andrzeja Szwalbego” przyznawana jest za całokształt pracy lub dorobku nagradzanego, a „Laur Mariana Rejewskiego” to nagroda za wybitne osiągnięcia – dla upamiętnienia młodego wieku Patrona Nagrody w czasie dokonywania przełomowych prac kryptologicznych, które wpłynęły na wynik i skrócenie II wojny światowej. W obu przypadkach pod uwagę bierze się zasługi, które podniosły znaczenie Bydgoszczy na arenie krajowej lub międzynarodowej, dokonały otwarcia nowych perspektyw rozwoju lub uczyniły miasto atrakcyjniejszym oraz bardziej przyjaznym dla gości i mieszkańców. Laury wręczane są corocznie podczas uroczystości nadania Bydgoszczy praw miejskich.

Prof. Janusz Kowalewski

Kapituła w głosowaniu uznała, że tegoroczny Laur Andrzeja Szwalbego trafi do prof. dr. hab. n. med. Janusza Kowalewskiego, lekarza i menedżera, dyrektora Centrum Onkologii. Prof. Kowalewski jest specjalistą w dziedzinie chirurgii ogólnej i chirurgii klatki piersiowej. Od 2000r. rozpoczął pracę w Centrum Onkologii w Bydgoszczy. W bydgoskim ośrodku zbudował oddział zajmujący się diagnostyką i leczeniem nowotworów płuca. Od roku 2000 był Koordynatorem Oddziału Klinicznego Chirurgii Klatki Piersiowej i Nowotworów. W 2008 r. Prezydent RP nadał mu tytuł profesora nauk medycznych, zaś 1 października 2012 roku został mianowany na stanowisko profesora zwyczajnego w Katedrze i Klinice Chirurgii Klatki Piersiowej i Nowotworów Collegium Medicum w Bydgoszczy. Otrzymał Nagrodę Zespołową Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Medal Prezydenta Miasta Bydgoszczy Od 2014 roku jest dyrektorem Centrum Onkologii. W 2019 roku został uznany Menedżerem Roku w Ochronie Zdrowia.

Laur Mariana Rejewskiego został przyznany Adamowi Kośmiei. To jeden z najbardziej wyrazistych polskich pianistów młodego pokolenia. Jest artystą nieustannie poszukującym, którego repertuar i doświadczenia koncertowe obejmują utwory zarówno klasyczne jak i awangardowe oraz multimedialne. Prowadzi ożywioną działalność koncertową w kraju i za granicą. W Polsce współpracował niemal ze wszystkimi czołowymi krajowymi orkiestrami. Występował pod batutą m.in. Jacka Kaspszyka, Eiji Oue, Muhai Tanga, Alexandra Liebreich’a, Bassem’a Akiki, Wojciecha Michniewskiego, José Maria Florêncio, Szymona Bywalca, Jakuba Chrenowicza, Jerzego Swobody.

Adam Kośmieja


Grę na fortepianie rozpoczął jako sześciolatek i przez 13 lat zgłębiał jej tajniki w klasie prof.Ludmily Kasjanienko. Jest absolwentem nowojorskiej Manhattan School of Music w klasie Solomona Mikowsky’ego (2011), w latach 2007-2011 wyróżniony stypendium im. Harolda i Helen Schonbergów (pamięci wybitnego krytyka muzycznego „New York Times’a”).
Absolwent Akademii Muzycznej im.F.Nowowiejskiego w Bydgoszczy, w klasie prof.J erzego Sulikowskiego i prof. Katarzyny Popowej-Zydroń. Obecnie, ze stopniem naukowym doktora, jest wykładowcą na tej uczelni. Promuje muzykę najnowszą. Wspólnie z pianistą jazzowym Christianem Sandsem (członkiem Christian McBride Trio) stworzył projekt „3xPiano” (2009-2011), łączący elementy muzyki jazzowej, klasycznej i elektronicznej.

Laur Andrzeja Szwalbego otrzymali wcześniej:

1. ks. Krzysztof Buchholz – 2003 r.

2. Jerzy Puciata – 2004 r.

3. śp. Kazimierz Hoffman – 2005 r.

4. Rafał Blechacz – 2006 r.

5. dr n. med. Zbigniew Pawłowicz – 2007 r.

6. Eleonora Harendarska – 2008 r.

7. Paweł Łysak – 2009 r.

8. Tomasz Zaboklicki – 2010 r.

9. Maciej Figas – 2011 r.

10. prof. dr hab. n. med. Marek Harat – 2012 r.

11. Marek Gotowski – 2013 r.

12. śp. prof. dr hab. n. med. Zygmunt Mackiewicz – 2014 r.

13. śp. Ewa Stąporek-Pospiech – 2015 r.

14. Katarzyna Popowa-Zydroń – 2016 r.

15. Urszula Guźlecka – 2017 r.

16. Szymon Nehring – 2018 r.

17. Jerzy Derenda – 2019 r.

W latach 2020-2021, z powodu światowej pandemii, nie organizowano uroczystych urodzin miasta – nagroda nie została przyznana.

18. dr hab. Vadim Brodski, prof. Akademii Muzycznej w Bydgoszczy – 2022 r.

Laur Mariana Rejewskiego

Został wręczony dwóm osobom:

1. Magdalena Fularczyk-Kozłowska – 2019 r.

W latach 2020-2021, z powodu światowej pandemii, nie organizowano uroczystych urodzin miasta – nagroda nie została przyznana.

2. Iga Baumgart-Witan – 2022 r.

Udostępnij: Facebook Twitter