XXII Misterium Męki Pańskiej w Fordonie / Fot. Wiesław Kajdasz / Diecezja Bydgoska
„Wracam do domu” – tak brzmi hasło, tegorocznego – 23. Misterium Męki Pańskiej. Jak co roku odbędzie się ono w Niedzielę Palmową, w fordońskiej Dolinie Śmierci. Organizatorzy szukają wolontariuszy, w tym aktorów.
Tegoroczne hasło misterium jest związane z biblijną przypowieścią o Miłosiernym Ojcu. Będzie ona motywem w scenie współczesnej. Każdego roku, oprócz scen z życia Jezusa, aktorzy odgrywają w Fordonie role nawiązujące do problemów ludzi współczesnych. Chodzi o to, aby przekaz był zrozumiały i bliski odbiorcom.
– W tym roku zaczniemy trochę inaczej. Na początku nie będzie Pana Jezusa w scenach misterium. Pojawią się apostołowie, ludzie z miasta, którzy będą rozmawiać o Zbawicielu. On sam pojawi się później. W tej dodatkowej, współczesnej scenie zobaczymy ojca i syna, powracających do domu. Scena ma pokazać to boże miłosierdzie, czasem dla nas niepojęte. Człowiek, który poranił mamę, żonę, dzieci wraca do domu. I nawet w ludziach żyjących w Kościele też rodzi się takie pytanie, zwątpienie o wybaczenie. Pytamy wtedy – czy na pewno tak powinno być Panie Boże? – opowiada Mariola Ciesielska, reżyserka misterium, podczas konferencji w czwartek (7 marca) w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym Diecezji Bydgoskiej, zapowiadającej występy w Fordonie.
Dwa widowiska biblijne odbędą się w niedzielę (24 marca) o godz. 16.00 i 20.00 w fordońskiej Dolinie Śmierci. Będą dostępne przejścia od ul. Bołtucia i Twardzickiego. Na gości będą czekały bezpłatne parkingi, toalety, kawa czy herbata. Będzie też możliwość zakupienia pamiątek.
Pomóż przy misterium
Trwają poszukiwania wolontariuszy do misterium. Chętni mogą zgłaszać się za pośrednictwem ankiety. Potrzebni są aktorzy, m. in. jeden apostoł, Kajfasz czy statyści do miasteczka. Dialogi aktorskie są już nagrane. Występujący improwizują do słyszanego dźwięku. Przydadzą się też przede wszystkim osoby do budowania scenografii czy obsługi punktów z pamiątkami oraz do zapewnienia bezpieczeństwa. Chęć pomocy należy wyrazić do środy (20 marca).
– W misterium biorą udział osoby z wielu wspólnot. Liczmy, że przy wydarzeniu pracuje około 350 osób. Są to aktorzy, jak i osoby techniczne zajmujące się budowaniem scen czy też przygotowaniem strojów, a także posiłków, bo przez dwa dni, w sobotę i niedzielę jesteśmy na miejscu. Mamy próby – mówi Iwona Pozorska, szefowa Misterium Pańskiego w Fordonie.
Misterium odgrywane jest w naturalnej dolinie. Widzowie stoją na zboczu górki, więc warto zabrać ze sobą składane krzesełko, jeśli chce się usiąść podczas około godzinnego pokazu. Do miejsca trzeba dotrzeć około pół kilometra pieszo od wejście do Doliny Śmierci. Osoby z trudnościami w poruszaniu się mogą otrzymać pomoc po wcześniejszej rezerwacji.
Upamiętnienie poległych i rocznicy diecezji
– Cieszymy się, że misterium już na stałe wpisało się w życie naszego miasta i diecezji. Chcemy zaakcentować tych wszystkich, którzy w 1939 roku w Dolinie Śmierci oddali swoje życie za naszą ojczyznę. Tym bardziej, że przygotowujemy się do 85. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej. Pokażemy to poprzez ewangelię. Pan Jezus przychodząc tutaj na ziemię, dał wyraz niezwykłej miłości i ofiary względem tego wszystkiego, co mu powiedział Ojciec. Wierzymy w słowa: „Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne – powiedział ks. Piotr Wachowski z parafii Matki Boskiej Królowej Męczenników w Fordonie.
Misterium będzie wpisywało się również w obchody 20- lecia Diecezji Bydgoskiej, które wypada 25 marca bieżącego roku. Większe, główne uroczystości jubileuszowe zaplanowano na 6-8 kwietnia.
Organizatorami Misterium są między innymi Duszpasterstwo Akademickie „Martyria” i Parafia Matki Boskiej Królowej Męczenników w Fordonie. Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objął Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy.
Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!