Zostań strażnikiem miejskim w Bydgoszczy. Jak wygląda praca, ile można zarobić?

W Straży Miejskiej w Bydgoszczy jest 20 wakatów. Trwa nabór na stanowisko aplikanta. Jak wygląda struktura i praca strażników w naszym mieście?

Służbę Straży Miejskiej, uchwałą Rady Miasta, powołano w Bydgoszczy w 1991 roku. Wówczas 50 funkcjonariuszy złożyły ślubowanie na Starym Rynku, by niedługo później wyjść na pierwsze patrole. Do ich zadania należało utrzymanie porządku w mieście, zwłaszcza w zakresie dzikiego handlu. Dzisiaj zakres ich pracy jest większy.

Patrole stanowią główną część pracy strażników miejskich. Są piesze i zmotoryzowane, prowadzone w dzień i w nocy. Czuwają nad 290 kamerami rozmieszczonymi w całym mieście. Obecnie w bydgoskiej SM jest zatrudnionych 200 osób, w tym pracownicy cywilni.

Źle zaparkowane auta, ekologia i i edukacja

Ostatnio o działaniach straży miejskiej mówi się dużo w kontekście ochrony środowiska. W zeszłym roku funkcjonariusze skontrolowali 1500 domowych palenisk, w których wykryto 300 przypadków spalania niedozwolonych rzeczy. Powołany jest do tego specjalny eko patrol. Funkcjonariusze wykrywają też dzikie wysypiska śmieci i nielegalne pozostawianie odpadów, pomocne przy tym są fotopułapki, które zainstalowano w różnych miejscach w Bydgoszczy. Przekazują też zaginione zwierzęta do schroniska i azylów. Na stronie internetowej SM jest uaktualniany wykaz odnalezionych zwierząt. Starają się też pomóc bezdomnym, wyjeżdżając do nich i tworząc mapę bezdomności.

Zdarza się, że mamy styczność z mundurowymi w mniej przyjemnych sytuacjach, kiedy zostaliśmy przyłapani na zaparkowaniu w niedozwolonym miejscu. W zależności od sytuacji może to zakończyć się grzywną, ale i może być to upomnienie. Pamiętajmy, że podejmując interwencję strażnicy patrzą na wszystkich uczestników ruchu drogowego, w tym pieszych. Pomagają też ustalić właścicieli pojazdów, które zastawią wyjazd z posesji.

– Proszę zwrócić uwagę, że większość interwencji jest wykonywanych po telefonach mieszkańców lub zgłoszeniach w aplikacji „Dbamy o Bydgoszcz”. Nie są to przysłowiowe „babcie z pietruszką”, tylko np. piesi, którzy nie mogą swobodnie poruszać się po chodniku. Działamy na polecenie mieszkańców. Widać, że wzrasta taka świadomość wśród bydgoszczan, że nie jesteśmy tylko od wystawiania mandatów, ale dbamy bezpieczeństwo wszystkich – przekazał nam Arkadiusz Bereszyński, rzecznik Straży Miejskiej w Bydgoszczy.

Strażnicy prowadzą też działalność edukacyjną. W zeszłym roku w ramach rządowej akcji „Razem bezpiecznej” udało się im pozyskać 76 tys. na odblaski, które zostały rozdane mieszkańcom oraz przeprowadzenie szkoleń z zasad bezpiecznego poruszania się zarówno dla dzieci, jak i seniorów. Wraz z funkcjonariuszami innych służb zorganizowali też akcję „Akademia bezpieczeństwa” skierowaną do najmłodszych pieszych. Dzielą się też swoją wiedzą z seniorami. Podczas spotkań „Stop dla oszustów” opowiadają wystrzeganiu się przed naciągaczami.

Na początku jako aplikant

W tej chwili bydgoska komenda SM jest poszukuje 20 pracowników. Po egzaminie wiedzy, teście sprawnościowym i rozmowie kwalifikacyjnej kandydat może być przyjęty na stanowisko aplikanta. Na początku pracy podstawowe wynagrodzenie na tym stanowisku wynosi 3 700 zł brutto, ale przysługuje dodatek za wysługę lat do wynagrodzenia zasadniczego (5% – 20% w zależności od lat pracy), dodatek za pracę w godzinach nocnych, dodatkowe wynagrodzenie roczne, możliwość otrzymania nagród uznaniowych oraz inne świadczenia wynikające z ustawy o pracownikach samorządowych. Służba jako aplikanta trwa przynajmniej dwa lata, wraz z liczbą godzin patroli, wzrasta też pensja. Później można awansować na wyższe stopnie. W SM funkcjonuje Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych oferujący m. in. dofinansowanie wypoczynku własnego lub dzieci, pożyczkę na cele mieszkaniowe.

Obecnie straż miejska w Bydgoszczy dysponuje 26 pojazdami i 18 rowerami. Ma cztery siedziby przy ul.: Leśnej, Łanowej, Fordońskiej, Poniatowskiego i Iławskiej. W planach jest powstanie nowoczesnej bazy przy ul. Wiślanej. W zeszłym roku do służby powołano 8 funkcjonariuszy.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter