– Znanym był artystą, dziś jest dla mnie wzorem. Bardzo kochał Bydgoszcz, pisał o niej wiersze. Ja chodź bardzo chciałabym nie potrafię jeszcze – tak swojego patrona, Mariana Turwida przedstawili w hymnie szkoły uczniowie SP nr 16 podczas jubileuszowej gali. Odbyła się we wtorek, 15 października.
2 września 1954 roku uczniowie z Czyżkówka rozpoczęli naukę w budynku przy ul. Koronowskiej 74. 15 października 2024 r. społeczność ZS nr 16 obchodziła okrągły, 70. jubileusz podstawówki. W uroczystości wzięło udział wielu zaproszonych gości – w tym emerytowani nauczyciele, absolwenci, przedstawiciele kuratorium oświaty, rady osiedla oraz władz samorządowych. Życzenia przekazała m.in. Anna Zofia Mackiewicz, zastępczyni prezydenta Bydgoszczy.
– Widzę na tej sali osoby, które świętowały poprzednie okrągłe jubileusze. Sama pamiętam 60 i 50-lecie. Dla naszych dzieci i młodzieży to pierwsza taka okazja i wiem, że będą ją wspominać przez wiele lat. W imieniu władz samorządowych dziękuję, że możemy dziś ten jubileusz świętować, szczególnie że jest to dzień po Dniu Edukacji Narodowej – zwróciła się do zgromadzonych zastępczyni prezydenta. W czasie oficjalnej części jubileuszowych obchodów podziękowania odebrali nauczyciele z najdłuższym stażem pracy w szkole. Wśród tych, którzy „korzystają z innych uroków życia” najdłuższą przygodę ze szkołą odbył jej emerytowany dyrektor, Andrzej Kaczmarek. W SP nr 16 przepracował 44 lata i 7 miesięcy. Wśród czynnych zawodowo pracowników najdłuższym stażem może pochwalić się Iwona Kozłowska. To 39 lat.
Tańczymy, śpiewamy, mamy talent aktorski
Po oficjalnej części goście wzięli udział w części artystycznej. Z nowej sali gimnastycznej wspólnie wyruszyli do zdecydowanie mniejszej, starej sali, na której czekała koncertowa scena. Do tego muzycy, nagłośnienie i profesjonalne oświetlenie. To show przygotowali wspólnie uczniowie i absolwenci SP nr 16 pod czujnym okiem reżyserki, Violetty Glińskiej.
– Dzisiejsze przedstawienie wymagało od nas bardzo wiele pracy. Przygotowywaliśmy je od początku września. Scenariusz zmieniał się wiele razy, ostateczną wersję poznaliśmy wczoraj późnym wieczorem. Wszystkie teksty piosenek i dialogi wymyśliła Violetta Glińska, która prowadzi zajęcia teatralne. Wysłała do nas absolwentów wiadomości z pytaniem, czy chcielibyśmy wystąpić – powiedzieli absolwenci SP nr 16 po zakończonym występie. Inni dodawali: – Ta więź z nauczycielami nie zanika po ukończeniu szkoły. Absolwenci podkreślają, że do szkoły uczęszczają całe pokolenia rodzin: – Ja tu często jestem bo odbieram młodszą siostrę ze szkoły. Mój tata tu chodził, wujek, dziadek też – mówiła jedna z byłych uczennic.
Najmłodszy aktor „występujący” na scenie jest wciąż w brzuchu swojej mamy, Kasi. To absolwentka SP nr 16, która odegrała jedną z głównych ról. – Tak, ta szkoła jest wyjątkowa. Mam też dobre wspomnienia z nauczycielami, którzy przygotowali jubileusz. Co prawda na kółku teatralnym byłam ostatni raz 15 lat temu ale w zeszłym roku wspólnie z panią Violettą udało nam się stworzyć monodram. Potem zaszłam w ciążę, ale na szczęście mój stan zdrowia pozwolił mi wziąć aktywny udział w jubileuszu. Zawsze z przyjemnością tutaj wracam. Może uda mi się też wpaść tutaj na 100. jubileusz? Mój syn właśnie przetarł sobie szlak na szkolnej scenie – mówi Katarzyna Brzozowska, absolwentka SP nr 16 w Bydgoszczy.
– To prawda, że nie w każdej szkole odbywają się dodatkowe zajęcia teatralne. Ale też nasza szkoła nie jest przeciętna. To zlepek różnych instytucji. Bo oprócz SP jest tutaj MDK nr 6. Razem tworzą ZS nr 16. Stąd te zajęcia teatralne, recytatorskie czy też chór z Marcinem Grzelą, który dziś grał dla nas na gitarze. W jego studio nagrywaliśmy wszystkie ścieżki dźwiękowe wykorzystane w przedstawieniu. Dużo pracy w to włożyliśmy – powiedziała reżyserka i scenarzystka całego wydarzenia.
ZS nr 16 śmiga na dwóch kółkach
Niedługo po otwarciu szkoły w jej kalendarium SP nr 16 zapisały się pierwsze sportowe sukcesy. Przez lata uczniowie regularnie zdobywali puchary i miejsca na podium miejskich rozgrywek. Do dziś nagrody wypełniają szczelnie kilka gablot przy sali gimnastycznej. Najbardziej w oczy rzucają się olbrzymie maskotki. To oczywiście trofea za wygrane Turnieje „Białego Misia”. Lata mijają, jednak wśród dzieci z Czyżkówka sportowy duch trwa. We wrześniu 2024 roku Zespół Szkół nr 16 odebrał nagrodę dla najbardziej rowerowej szkoły w Polsce. Ta placówka okazała się najlepsza w całej Polsce, wśród zgłoszonych ponad 580 placówek! Uczniowie, nauczyciele, pracownicy i rodzice przejechali ponad 100 tysięcy kilometrów.
Zapisz się do naszego newslettera!