103. rocznica powrotu Bydgoszczy do Niepodległej. Oddajemy hołd bohaterom

Uroczystości na Starym Rynku / Fot. R.Sawicki/UMB

103 lata temu na bydgoski Stary Rynek wkroczyły pierwsze oddziały Wojska Polskiego. To było symboliczne wydarzenie, znak upragnionej wolności dla polskiej Bydgoszczy po 148 latach zaboru pruskiego.

Obchody rocznicowe powrotu Bydgoszczy do Macierzy rozpoczęły się w piątek, 20 stycznia, o godz. 11.00 na Cmentarzu Bohaterów Bydgoszczy. Maria Wasiak, zastępczyni prezydenta miasta Bydgoszczy wraz z przybyłymi gośćmi złożyła kwiaty w nekropolii, na której znajdują się symboliczne groby Leona Barciszewskiego i Bernarda Śliwińskiego, prezydentów Bydgoszczy z okresu międzywojnia.

Później uhonorowano gen. Dowbor-Muśnickiego, pod tablicą mu poświęconą, znajdującą się przy głównym gmachu Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki na Starym Rynku przystrojonej w historzyczne orły. Gen. Dowbor-Muśnicki, dowódca Armii Wielkopolskiej wziął udział wojskowej defiladzie zorganizowanej 22 stycznia 1920 roku. Dowbor-Muśnicki przyjechał do Bydgoszczy pociągiem, a potem konno przejechał ze Starego Rynku na pl. Wolności. Towarzyszyli mu oficerowie z Francji i Włoch oraz wiceminister ds. byłej dzielnicy pruskiej, Leon Janta-Połczyński.

20 stycznia. Hołd na Starym Rynku

O godz. 12 w bydgoskiej katedrze rozpoczęła się msza z okazji rocznicy. Potem odbyły się na Starym Rynku miejskie uroczystości z udziałem kompanii honorowej Batalionu Dowodzenia Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych oraz przedstawicieli policji, straży pożarnej i innych służb mundurowych. Ustawili się szpalerze poczty sztandarowe wraz z przedstawicielami bydgoskich przedszkoli i szkół.

W uroczystościach wzięli udział prezydent miasta Rafał Bruski, radni miasta, wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz i wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego Zbigniew Ostrowski oraz parlamentarzyści z regionu i członkowie organizacji kombatanckich.

– Życzę, by wzory patriotyzmu sprzed wieku: mecenas Jan Maciaszka, generała Józef Dowbor-Muśnicki oraz pozostałych bohaterów tamtych przełomowych wydarzeń były dla nas nieustanną inspiracją i wzorem obywatelskiego zaangażowania. Wierzę głęboko, że i tym razem sprawiedliwość i umiłowanie wolności ponownie zwycięży. Że wróg niedoceniający hartu ducha i woli triumfu naszych wschodnich sąsiadów, którzy nie chcą żyć w zniewoleniu, zostanie pokonany i odejdzie w niepamięć historii – przemawiał prezydent Bruski.

Patriotyczne śpiewy z okazji rocznicy

Na Stary Rynek przybyła także grupa rekonstruktorów ubranych w mundury powstańców wielkopolskich, którzy dołączyli do kolumny kompanii honorowej. Orkiestra wojskowa odegrała patriotyczne piosenki. Przechodnie zatrzymywali się i śpiewali razem z mundurowymi.

Apel poległych odczytał podporucznik Cezary Radomski. Przywołał zasłużonych ojczyźnie, od Konfederatów Barskich aż do opozycjonistów z czasów PRL. Kompania oddała salwę honorową.

Zapisz się do naszego newslettera!

Udostępnij: Facebook Twitter