Album „Kanał Bydgoski 250 lat historii” jest najbardziej obszerną publikacją, która została poświęconą kanałowi do tej pory. Tomasz Izajasz, kustosz Muzeum Kanału Bydgoskiego, pokazał w nim ponad 400 zdjęć i pocztówek, w tym wiele wcześniej niepokazywanych.
– 250. rocznica budowy Kanału Bydgoskiego jest okazją do upamiętnienia powstania tej ważnej dla rozwoju i tożsamości miasta inwestycji. Gdyby nie ona Bydgoszcz, byłaby zupełnie inna. Kanał stał się motorem napędowym dla rozwoju miasta i z tej perspektywy absolutnie zasługuje na szacunek bydgoszczan. Dziś dzięki staraniom wielu społeczników i władz miasta powoli odzyskuje blask – ocenia Tomasz Izajasz, kustosz Muzeum Kanału Bydgoskiego i autor albumu.
Historyczna publikacja ukazała się nakładem Wydawnictwa Pejzaż i Muzeum Kanału Bydgoskiego. Czytelnicy odnajdą w niej ikonograficzną dokumentację, która pochodzi zarówno z kolekcji prywatnych, jak również zbiorów bydgoskich i zagranicznych instytucji. Serce albumu stanowią zdjęcia i pocztówki które Tomasz Izajasz gromadził przez ostatnie lata. Album „Kanał Bydgoski 250 lat historii” odkrywa wiele nowych i nigdy wcześniej nie publikowanych materiałów. To m.in. plany kanału z końca XVIII wieku i początku XIX, które zostały odnalezione przez dr. Radosława Michnę w berlińskich archiwach. Znajdziemy w nim również rozdziały dotyczące m.in. historii drogi wodnej Wisła-Odra, budowli hydrotechnicznych i mostów, ale też kultury i rekreacji nad kanałem i Brdą.
– W ciągu ostatnich kilkunastu lat wydaliśmy ponad 70 publikacji o Bydgoszczy, w tym kilka o samym kanale. Album „Kanał Bydgoski 250 lat historii” pokazuje jak bardzo w tym czasie zwiększyła się nasza wiedza o tym wspaniałym zabytku hydrotechniki. Wciąż odkrywane są nowe materiały, które warto pokazywać bydgoszczanom – wyjaśnia Ewa Stadnicka z bydgoskiego Wydawnictwa Pejzaż.
Zapisz się do naszego newslettera!