70-lecie IV LO w Bydgoszczy. Szkoła zaprasza na jubileuszową galę

Rok szkolny 2023/2024 jest wyjątkowy dla społeczności „Czwórki”. To rok jubileuszowych obchodów z okazji 70-tych urodzin szkoły. Część wielopokoleniowych wydarzeń już połączyła uczniów z absolwentami. Czas na finałową galę.

Nauczyciele, uczniowie, emerytowani pracownicy i absolwenci IV Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy wspólnie świętują 70. urodziny szkoły. Obchody jubileuszowe rozpoczęły się już we wrześniu i będą trwały cały rok szkolny. Do tej pory odbyły się m.in. Międzypokoleniowy Turniej w piłce siatkowej czy spotkania ze znanymi absolwentami „Czwórki”. Teraz społeczność szkoły przygotowuje się do głównych obchodów, które zaplanowano na 15 czerwca.

70-lecie Czwórki. Gala w filharmonii i wielki Bal Jubileuszowy

Wspólne świętowanie rozpocznie się mszą świętą w Bydgoskiej Bazylice. Następnie zaproszeni goście, nauczyciele i absolwenci spotkają się na oficjalnych uroczystościach w Filharmonii Pomorskiej. Ta część zakończy się wspólnym zdjęciem przed gmachem filharmonii. Następnie wehikuł czasu przeniesie wszystkich chętnych do przeszłości. W szkole przy ul. Stawowej 39 będą mogli się spotkać absolwenci oraz pracownicy, którzy przez lata tworzyli niepowtarzalną atmosferę tego miejsca. „Czwórka” otworzy swoje podwoje dla wszystkich spragnionych wrażeń sprzed lat, a niejednokrotnie i kilku dekad. Wspólne spotkanie zwieńczy huczny baljubileuszowy w hotelu Holiday Inn. Część oficjalna oraz bal wymagają rejestracji – po szczegóły zapraszamy na szkolną stronę internetową oraz do mediów społecznościowych.

Szkoła pod królewskim patronatem

IV  Liceum Ogólnokształcące jest częścią historii miasta – tym bardziej, że patronuje mu założyciel królewskiego grodu – Kazimierz Wielki. Historia „Czwórki” sięga roku 1953, kiedy to decyzją ministerstwa oświaty powołano do życia nową placówkę. Miała ona stanowić zaplecze edukacyjno-wychowawcze dla szybko rozwijającego się Osiedla Leśnego i została zlokalizowana przy ulicy Kaliskiej 10. Po dwóch dekadach siedzibą szkoły stał się na krótko budynek przy Alejach 1 Maja 122 (dzisiejsza ul. Gdańska). W 1986 roku siedziba szkoły została po raz kolejny przeniesiona – do budynku, w którym funkcjonuje do dziś, przy ul. Stawowej 39.

Od początku swojego istnienia szkoła należała do najlepszych w mieście, a jej uczniowie sięgali po najwyższe laury w olimpiadach przedmiotowych. Grono pedagogiczne tworzyło przyjazną atmosferę, dzięki której młodzież mogła rozwijać swoje pasje i umiejętności. Do absolwentów „Czwórki” należą, między innymi, prof. Maciej Świątkowski, prof. Dariusz Iżycki, prof. Janusz Filipiak, Lech Zagłoba-Zygler, Janusz Zemke, Tomasz Zaboklicki, Marcin Sauter, Martin Stankiewicz, Małgorzata i Jarosław Acalscy.

Zapisz się do naszego newslettera!

Udostępnij: Facebook Twitter