Rewitalizacja pl. Wolności / Fot. B. Witkowski / UMB
Trwa rewitalizacja pl. Wolności. Widać już krawężniki, które będą wyznaczać nową granicę chodnika od ul. Gdańskiej. Teraz czas na ułożenie płyt w specjalny wzór przed kościołem św. Piotra i Pawła. Na montaż czekają nowe pawilony z kwiatami.
W ub. roku wykonywane były m.in. roboty związane z siecią uzbrojenia podziemnego i instalacji. Trzeba było także wykonać, jak się okazało, wiele dodatkowych prac. To oznaczało przerwę w prowadzeniu robót bezpośrednio związanych z urządzaniem placu w nowym kształcie – szczególnie od strony ul. Gdańskiej. Tak ma bowiem wyglądać pl. Wolności po zakończeniu wszystkich prac (wizualizacja poniżej).

Wzór, w jaki zostanie ułożona nawierzchnia placu przed kościołem, nawiązuje do posadzki jednej z sąsiednich kamienic. Trwają tam teraz prace ziemne. Zostały ułożone krawężniki. Kolejne roboty to układanie nawierzchni przed kościołem i montaż pawilonów kwiaciarni. Zostaną one przesunięte bliżej kościoła. Ich wygląd zarekomendowała Społeczna Rada ds. Estetyki we współpracy z Plastykiem Miasta. To będą lekkie konstrukcje z trzema przeszklonymi ścianami. Miasto wybuduje pięć pawilonów na własny koszt.
W ub. roku na sesji Rady Miasta rozpoczęła się także dyskusja na temat pomnika. W 1893 roku stanął tam pomnik cesarza Wilhelma I, który został zdemontowany i wywieziony przez niemieckich bydgoszczan w 1919 roku. W marcu 1945 roku na pl. Wolności pochowano sowieckiego oficera, płk. Grigorija Bolszanina. Powstała także po II wojnie światowej idea zbudowania pomnika wdzięczności Armii Czerwonej. Zaprojektował go Jan Kossowski. Od 1991 roku stoi obecny Pomnik Wolności z tablicami przypominającymi daty wydarzeń historycznych, ważnych dla polskości Bydgoszczy. W czasie prac rewitalizacyjnych okazało się, że obelisk znajduje się w złym stanie technicznym. Można by więc postawić nowy pomnik. Jest już pierwszy pomysł – pomnik Ignacego Paderewskiego. Podczas październikowej sesji radni przedstawili także inne propozycje.
Co się jeszcze zmieni na pl. Wolności
Na placu stanie 26 nowych ławek i trzy komplety stojaków na rowery. Od strony ul. Piotra Skargi zamontowane zostaną chowane słupki ograniczające wjazd na alejkę w kierunku ul. Gdańskiej. Zniknął już postój taksówek. W części ogrodowej naprzeciw I LO staną maszty na flagi. Przy pomniku stanie jeszcze na granitowym postumencie sferyczny zegar słoneczny. Lampy-pastorały z placu Wolności będą przesunięte bliżej ul. Gdańskiej, w miejsce dawnego parkingu. Zaprojektowano dodatkowo iluminację. Podświetlone zostaną:
- frontowa elewacja kościoła pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła,
- pomnik,
- frontowa elewacja I Liceum Ogólnokształcącego.
Zakończenie całej rewitalizacji pl. Wolności planowane jest w połowie przyszłego roku. Przypomnijmy, że na pl. Wolności powstały wiedeńskie przystanki tramwajowe. Pod placem MWiK wybudował wielki zbiornik retencyjny, który ma chronić tę część Śródmieścia przed zalaniem w czasie ulewnych deszczy. Woda będzie także służyć do podlewania zieleni.
Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!