Wielka Majówka w Bydgoszczy – miejsce po miejscu. Gdzie iść, żeby świetnie spędzić wolny czas [PRZEWODNIK IMPREZOWY]

Nasza bydgoska majówka rozpoczyna się już w środę (30 kwietnia). Oto bydgoski, imprezowy przewodnik – tym razem kroczymy od miejsca do miejsca, żeby się nie zagubić w wielości majówkowych wydarzeniach. Koniec majówki dopiero w niedzielę, 4 maja. Zapraszamy!

Stary Rynek

W piątek (2 maja) i sobotę (3 maja) w samo południe, o godz. 12, zaczną się dziać arcyciekawe rzeczy. 2 maja – Dzień Flagi – święto Biało-Czerwonej. W sobotę (3 maja) najpierw o godz. 11 uroczysta msza w katedrze, a od godz. 12 historyczny piknik na Starym Rynku z okazji 234. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Po odśpiewaniu hymnu zacznie się widowisko. Można będzie zobaczyć pokaz musztry konnej historycznych formacji jazdy polskiej, wysłuchać koncertu Orkiestry Wojskowej, obejrzeć inscenizacje grup rekonstrukcyjnych i stoiska z prezentacją sprzętu i uzbrojenia. Będą także animacje dla dzieci. Na dwa dni na Starym Rynku zapraszają wojewoda Michał Sztybel, marszałek Piotr Całbecki, prezydent Rafał Bruski i gen. Dariusz Mendrala, szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.

Myślęcinek

Zoo na majówkę
Zoo na majówkę / Fot. B.Witkowski / UMB

LPKiW Myślęcinek ze swoimi atrakcjami to zawsze cel majówkowych wypraw. A co się tam będzie działo:

  • tradycyjnie już, od wielu lat, 1 maja w Myślęcinku odbywa się  tym razem XXVI Bydgoskie Otwarcie Sezonu Motocyklowego. Impreza nakręcana przez Bractwo HD MC Poland. Głównym punktem programu jest oczywiście parada motocyklowa, nieskończenie długa kolumna, która startuje o godzinie 10.00 z parkingu Castorama ul. Szajnochy w stronę Myślęcinka, gdzie odbędzie się wspólna integracja i piknik.
  • Ogród Zoologiczny w maju czynny jest codziennie, również w poniedziałki w godz. 9.00 – 19.00. Ceny biletów wstępu to 25 zł za bilet ulgowy i 35 zł za bilet normalny.
  • Park Rozrywki z wszystkimi atrakcjami czynny będzie w godz. 11-19. Czeka m.in. Zaginiony Świat dinozaurów, park linowy, Makroświat z modelami owadów w olbrzymim powiększeniu, wielofunkcyjny plac zabaw w kształcie zamku z przeplotniami, zjeżdżalniami, drabinkami. Cennik biletów wstępu i poszczególnych urządzeń znajduje się na stronie www.myslecinek.pl w zakładce Park Rozrywki
  • Ośrodek Rekreacji Konnej, 1 maja jest czynny do godz. 13, 2 maja ośrodek pracuje w godzinach od 16-19, 3 i 4 maja natomiast ORK czynny jest tak jak w dni świąteczne czyli od 9-13.
  • działa Wakepark, który sezon zainaugurował 26 kwietnia. To zainstalowany na brzegu myślęcińskiego stawu wyciąg, dzięki któremu za pomocą przypiętej do stóp specjalnej deski można wykonywać niesamowite ewolucje. Chętni mogą skorzystać m.in. z możliwości nauki, a ci, którym brakuje śmiałości, mogą oglądać popisy tych, którzy świetnie już sobie radzą. Przy wyciągu działają plażowy bar i boisko do siatkówki. Wakepark będzie czynny w dni powszednie w godz. 15-20, w weekendy w godz. 12- 20. Szczegóły na stronie www.wakeparkbydgoszcz.pl
  • ci, którzy chcą uciec od zgiełku, spokój znajdą w Ogrodzie Botanicznym, który od maja otwarty będzie codziennie w godz. 9-22. Wstęp jest bezpłatny.
  • od weekendu majowego LPKiW udostępni polanę grillową zlokalizowaną przy stawie, naprzeciwko stoku narciarskiego. Do skorzystania z niej nie są wymagane żadne zapisy. Grille jednorazowego użytku, węgiel i rozpałkę można zakupić w Domku Golfowym. Można także skorzystać z własnego sprzętu i podpałki. Obowiązuje jednak kilka zasad, których należy przestrzegać – dotyczą one przede wszystkim porządku. Po grillowaniu śmieci należy wrzucić do śmietnika. Chodzi nie tylko o estetykę, dbałość o środowisko i poszanowanie pracy osób zajmujących się parkiem, ale też o bezpieczeństwo. Przed wyrzuceniem pozostałości po grillu do śmietnika należy upewnić się, że są one wystudzone.
  • Holi Święto Kolorów – 3 maja (godz. 15-17) na Polanie Różopole odbędzie się jedno z najbardziej kolorowych wydarzeń roku.

Majówka na wodzie

Śluza Miejska
Słonecznik w Śluzie Miejskiej / Fot. B.Witkowski / UMB

Od środy (30 kwietnia) nad Brdę wracają rejsy turystycznymi statkami Słonecznik I oraz Słonecznik II. Podobnie, jak w poprzednim roku do dyspozycji pasażerów będą dwie trasy: Słoneczna i Staromiejska.

Linia Staromiejska: Rejs rozpoczyna się i kończy na Rybim Rynku i trwa około 60-70 minut (w zależności od pracy śluzy). Statek mija Bydgoską Katedrę, Operę Nova i Wyspę Młyńską a następnie przepływa obok zabytkowej śluzy trapezowej, aby przebyć śluzowanie przez odnowioną śluzę miejską. Podczas dalszej części rejsu statek minie majestatyczny budynek byłej Dyrekcji Kolei w Bydgoszczy.

Linia Słoneczna: Rejs rozpoczyna się i kończy na Rybim Rynku i trwa około 60 minut. Trasa początkowo wiedzie w dół rzeki mijając Trasę Uniwersytecką oraz szereg obiektów sportowych. Przy hotelu Słoneczny Młyn statek zawraca i płynie w okolice Wyspy Młyńskiej. Początek i koniec rejsu w obu przypadkach jest przy Rybim Rynku. Bilety na wybrane rejsy dostępne TUTAJ.
Podstawowe godziny rejsów (mogą ulec zmianie): poniedziałek – piątek: Trasa Staromiejska: 11:20, 12:40, 14:20, 15:40, 17:00; Trasa Słoneczna: 10:00, 18:20. Sobota – niedziela: Trasa Staromiejska: 9:40, 10:50, 11:20, 12:10, 12:40, 14:20, 15:10, 15:40, 16:30, 17:00, 17:50; Trasa Słoneczna: 10:00, 13:30, 18:20

Wyspa Młyńska

Piknik NATO
Wyspa Młyńska / Fot. B.Witkowski / UMB

W dniach 2-4 maja Wyspa Młyńska zamieni się w prawdziwe centrum rozrywki i wypoczynku. Przez trzy dni (od godz. 10) mieszkańcy będą mogli zwiedzić strefę Czeko Fest, czyli raj dla miłośników czekolady. Zobaczymy czekoladowe fontanny, praliny, desery. Na miejscu zrobimy swoją czekoladę. Coś dla siebie znajdą również miłośnicy rękodzieła. Będzie możliwość zakupu unikalnej biżuterii od lokalnych twórców.
Aktywni mogą się zmierzyć w turnieju badmintona. W sobotę i niedzielę mieszkańcy będą mogli potańczyć w rytmie disco oraz przy polskich hitach w wykonaniu bydgoskiego zespołu Momenty Acoustic.
Zaplanowano również dużo atrakcji dla najmłodszych. Będą ogromne dmuchańce, zjeżdżalnie, piana party i korowód bajkowych postaci. Poza tym w każdej chwili będzie można skorzystać z leżaków nad wodą, aby beztrosko spojrzeć na spokojnie płynącą Brdę. Kiedy zgłodniejmy, na miejscu stać będą food trucki z całej Polski, serwujące pyszne dania na świeżym powietrzu.

Młyny Rothera

Wystawa „Węzły” / Fot. B.Witkowski / UMB

Na majówkę zapraszają także Młyny Rothera – stałe wystawy, taras widokowy, kawiarnia i restauracja (godziny otwarcia: środa 10.00-20.00, czwartek 10.00-20.00, piątek 10.00-20.00, sobota 10.00-20.00, niedziela 12.00-20.00).

Wystawy stałe: „Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką” – Poznaj Bydgoszcz nierozerwalnie związaną z Brdą, Kanałem Bydgoskim i Wisłą, poczuj ducha miasta, w którym ważne wydarzenia przenikają się z opowieściami o codziennym życiu mieszkańców i podejmij wyzwanie – jak uchronić wodne zasoby miasta przed kryzysem klimatycznym?

Młyn-MaszynaW centrum nauki wcielisz się w role konstruktora czy pracownika młynów. Przy użyciu współczesnych maszyn możesz eksperymentować: transportować, ważyć, czyścić, rozdrabniać, mielić, odsiewać… Które przedmioty mogą latać? Po co spiętrzamy wodę? Dlaczego młyńskie kamienie się grzeją? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi znajdziesz na wystawie.

Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA) – to miejsce wypełnione interaktywnymi eksponatami, które ożywają dzięki interakcji. Można sprawdzić: czy twarz jest symetryczna, jak działa pamięć ultrakrótkotrwała, czym różni się od krótkotrwałej oraz zmierzyć się z siłą grawitacji. Znajdziesz tu stacje badawcze, przy których możesz poznać zjawiska rządzące światem oraz Majsternię – czyli przestrzeń, w której samodzielnie lub zespołowo zmierzysz się z wyzwaniami konstruktorskimi, zbudujesz mosty, wieże, katapulty czy obiekty latające.

Wystawy czasowe: Wystawa plakatów „Młodzi dla młodych”, Interaktywna instalacja dźwiękowa „Thalassophile” „Thalassophile” to interaktywna instalacja, która łączy sztukę z nowoczesną technologią, ukazując unikalną perspektywę na granice między lądem a wodą, tym, co widoczne a tym, co niewidzialne. Wystawa zainspirowana jest zarówno fascynacją żywiołem wody, jak i chęcią zwiększenia świadomości o wyzwaniach, przed którymi stają osoby niewidome w przestrzeni publicznej. Dzięki systemowi dźwiękowemu z ośmioma głośnikami/źródłami dźwięku, uczestnicy będą mogli poczuć przestrzeń w sposób, który pozwala im zrozumieć granice i bariery za pomocą dźwięków dochodzących z różnych kierunków. 

Płyń z nurtem Młynów – gra turystyczna, do pobrania w holu, w godzinach otwarcia Młynów.
Zwiedź budynek z naszą grą – rozwiąż zadania, które zaprowadzą cię w ciekawe zakamarki i zdradzą ciekawostki. Twoją przewodniczką będzie rzeka Brda, bez której nie byłoby całej tej opowieści. Na końcu czeka na Ciebie pieczątka Odkrywcy i księga pamiątkowa, gdzie możesz zapisać się w historii Młynów!

Exploseum

Exploseum - Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy
Exploseum – Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy / Fot. B.Witkowski / UMB

Exploseum (czynne od godz. 10) przy ul. Nobla zaprasza w czwartek (1 maja) rodziny z dziećmi w wieku 7-12 lat do udziału w grze terenowej „Tajemnice konspiracji” osadzonej w realiach II wojny światowej. Uczestnicy wcielą się w rolę łączników polskiego podziemia i przemierzą teren Exploseum, wykonując zadania inspirowane prawdziwą działalnością konspiracyjną. Czekają:
– ekscytujące zadania i szyfry do rozwiązania,
– spotkanie z historią w wyjątkowej scenerii Exploseum – dawnej fabryce nitrogliceryny,
– edukacja przez zabawę – idealna rozrywka dla rodzin z dziećmi,
– niezapomniana przygoda w duchu prawdziwej konspiracji.

Godziny wejść: 11.00, 11.30, 12.00, 12.30, 13.00, 13.30

Drużyna może liczyć od 3 do 8 osób Wymagana rezerwacja telefoniczna lub mailowa: 52 585 97 41, exploseum@muzeum.bydgoszcz.pl.

Majówka z wycieczką po Bydgoszczy

Ten wolny czas to także okazja do lepszego poznania naszego miasta. BCI zaprasza na zwiedzanie z przewodnikiem. W dniach 1-4 maja wycieczki startować będą z siedziby BCI przy ul Batorego 2 o godz. 12.30. Do wyboru są dwie trasy spacerów – Poznaj Stare Miasto i Dookoła Śródmieścia. Wcześniej spod pomnika Walki i Męczeństwa od godz. 11.00 zaczynać się będą rodzinne spacery po Starym Rynku dla dzieci. Na najmłodszych czekają zagadki i zabawy.

Majówka z muzyką

Bydgoszcz to miasto muzyki, więc kto ma ochotę spędzić wolny czas, obcując z muzyką będzie miał ku temu mnóstwo okazji. Oto one:

Światowy Dzień Jazzu

Już w środę (30 kwietnia, godz. 17 – 21.30) na tarasach Młynów Rothera IV edycja Światowych Dni Jazzu która przyciąga fanów nie tylko z Bydgoszczy, ale także z całego regionu. Gwiazdą wieczoru będzie znany i ceniony  Mietek Szcześniak i Krzysztof Herdzin. Duet artystów stworzył wspólnie wyjątkowy projekt z serii „Great Americn Songbook”. Wykonuja utwory The Beatles, Rolling Stones, Erica Claptona, czy Stevie`go Wondera.

Wystąpi także duet: Piotr Orzechowski i Kuba Więcek. „Themes of  Dracula” to najnowszy program duetu Piotra Orzechowskiego (Pianohooligana) i Kuby Więcka. Twórcy młodej sceny improwizowanej zmierzyli się z kultową ścieżką dźwiękową do „Bram Stoker’s Dracula” Francisa Forda Coppoli z 1992 r. Zagra Wojciech Jachna Squad – po trzech latach przerwy powraca z albumem Ad Astra otwierającym nowy rozdział w historii grupy. Kompozycje w wykonaniu Marty Rubik Quintet szybko wpadają w ucho nie tylko fanom jazzu. Beautiful Soul to debiutancka płyta skrzypaczki i kompozytorki Marty Rubik, którą nagrała ze swoim zespołem Marta Rubik Quintet w składzie: Alan Balcerowski, Sara Kosętka, Wojciech Grochowina, Maciej Domagalski. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. W razie niepogody, koncert zostanie przeniesiony do wnętrza Młynów Rothera.

Stowarzyszenie Artystyczne Eljazz zaprasza w środę (30 kwietnia) na paradę jazzową, która przejdzie ulicami Miasta Bydgoszczy – start godz. 17.30 oraz dwa koncerty z udziałem zespołów: DIZZY BOYZ BRASS BAND oraz ELJAZZ INTERNATIONAL QUARTET na scenie letniej Centrum Artystycznego Eljazz przy ul. Krętej od godz.18 – wstęp wolny.

Bydgoski Festiwal Operowy

Od razu uprzedzamy, że na te spektakle BFO można już tylko dostać wejściówki. W czwartek (1 maja, godz. 19) w Operze Nova musical „Drogi Evanie Hansenie” – spektakl z Teatru Muzycznego w Poznaniu. Natomiast w sobotę (3 maja, godz. 19) i niedzielę (4 maja, godz. 18) hit tegorocznego XXXI BFO – baletowe widowisko „Phenix/Vertikal” przygotowane przez francuską Compagnie Kafig.

Stary Fordon

Majówka w Starym Fordonie trwa od czwartku do niedzieli. Niegdyś miasto, dziś jedno z najpiękniej zrewitalizowanych osiedli Bydgoszczy. Stary Fordon wyróżnia się nadwiślańskim położeniem i historią trzech kultur zawartą w dwóch kościołach i synagodze. Idąc jego uliczkami czujemy atmosferę małego uroczego miasteczka. W majówkę będzie można skorzystać z rejsów po Wiśle. Dzieci mają do dyspozycji place zabaw, skatepark i skałki. Zmęczonym upałami ulgę przyniesie tężnia na Targowisku. Tereny nadwiślańskie oferują wygodne ścieżki rowerowo-spacerowe wraz z przyrodniczą trasą dydaktyczną. Działają dwie lodziarnie, na ul. Frycza-Modrzewskiego i Rynku. Niesamowity klimat znajdziecie w Kulinarnej za synagogą (Przy Bóżnicy) gdzie prócz bogatego menu zobaczyć można oryginalne reklamy firm fordońskich.

Udostępnij: Facebook Twitter