Filharmonia Pomorska zaprosiła bydgoszczan na niedawną Noc Muzeów. Można było wtedy poczuć się jak prawdziwy dyrygent / Fot. J. Narewska/M. Kledzik
Na jedenaście koncertów z niezwykle różnorodną muzyką zaprasza Filharmonia Pomorska podczas 63. Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego. Od baroku wyśpiewanego przez Nicolę Balducciego, włoskiego rywala Jakuba Józefa Orlińskiego po filmową muzykę z najbardziej znanych bajek – praktycznie każdy może znaleźć muzykę dla siebie.
Do startu 63. Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego pozostały jeszcze trzy miesiące, ale można już kupować bilety. Maciej Puto, dyrektor Filharmonii Pomorskiej podąża konsekwentnie drogą poszukiwania i zdobywania nowych słuchaczy. Po to przecież bydgoska instytucja wyprodukowała świetnie przyjęty koncert z piosenkami ABBY. Nie inaczej będzie w tym roku. Koncertowy repertuar BFM jest jednak tak różnorodny, że praktycznie każdy znajdzie muzykę dla siebie, rodziny i … dzieci.
Od dzieci wypada więc rozpocząć, choć koncert „Bajka vs. musical” to tzw. postscriptum BFM zaplanowany dopiero na 5 października. Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis, Dziecięcy Chór Filharmonii Pomorskiej, Mateusz Wiśniewski i studenci kierunku Jazz i Muzyka Estradowa Akademii Muzycznej wykonają przeboje ze sfilmowanych bajek i musicali – gotowa recepta na pełną salę.
O frekwencję nie trzeba się będzie także martwić w przypadku innych koncertów. Tradycyjnie już wstępem do BFM jest koncert pod gwiazdami. W tym roku 29 sierpnia na placu przed filharmonią znowu usłyszymy przeboje muzyki klasycznej m.in. Cwał Walkirii Ryszarda Wagnera spopularyzowanym przez Francisa Forda Coppolę w filmie „Czas Apokalipsy”.
A potem już od 12 września do 3 października koncerty w ramach BFM. Zacznie się od występu zdobywcy 3. miejsca na ostatnim Konkursie Chopinowskim. Hiszpański pianista Martin Garcia Garcia zagra koncert fortepianowy Mozarta, a Dzięcięcy Chór Festiwalowy przygotowany przez Agnieszką Sowę zaprezentuje „Light Sorrow” Giyi Kancheli. O Chopinie jednak nie zapomniano w programie BFM, bo przecież jesienią kolejny Konkurs Chopinowski. 16 września usłyszymy koncert e-moll zagrany przez Aleksandrę Świgut na fortepianie historycznym o zupełnie innym dźwięku niż współczesne instrumenty. Natomiast 1 października w koncercie pt. Volare włoski kontratenor 26-letni Nicola Balducci zaprezentuje pieśni z okresu baroku.
Muzyka filmowa to nie tylko „bajkowo-musicalowe” postscriptum. Niezwykle popularni wirtuozi akordeonu Motion Trio zagrają kompozycje Jana A.P. Kaczmarka, laureata Oscara za muzykę do filmu „Marzyciel”. Intrygująco zapowiada się także koncert pn. Mesjasz. Pamięci Quincy Jonesa. Twórcy połączą arcydzieło Haendla ze współczesnym spojrzeniem na muzykę Quincy Jonesa, jazzmana, trębacza i producenta np. sławnego albumu „Thriller” Michaela Jacksona. To koncert, który chyba najcelniej odda hasło 63. BFM – „Kontrasty”.
Program 63. Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego
- 29. sierpnia, godz. 20, Preludium, Filharmonia pod gwiazdami
- 12 września, godz. 19, Inauguracja
- 14 września, godz. 17, Morze Czarne
- 16 września, godz. 17:30/19:00, Tajemnice fortepianu Chopina
- 17 września, godz. 19, The Tallis Scholars
- 21 września, godz. 17, Mesjasz. Pamięci Quincy’ego Jonesa
- 24 września, godz. 19, Kaczmarek by Motion Trio
- 26 września, godz. 19, Chicken? Snake? Monsteeeeeeeeeer!
- 28 września, godz. 17, Choir Vilnus
- 1 października, godz. 19, Volare
- 3 października, godz. 19, Finał
- 5 października, godz. 17, Postscriptum – Bajka vs. musical