Co się dzieje w Bydgoszczy w weekend – 23-25 maja [ZAPROSZENIA I ZAPOWIEDZI]

Kibice żużla przyjdą w niedzielę na mecz z PSŻ Poznań

Koncerty pod gołym niebem, foodtruckowe smaki świata, sportowe emocje i wiele innych atrakcji – w Bydgoszczy nudzić się nie można. Zapraszamy do wybierania z naszych propozycji.

Festiwal smaków świata

W ten weekend na Wyspę Młyńską zawitają smaki z Azji, Europy, aż po Amerykę. – Będziecie mieli okazję spróbować produktów wytwarzanych metodami rzemieślniczymi, według przepisów przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Najlepsze dania, przetwory, przyprawy, sery, wędliny będą czekać na was w jednym miejscu. Z całą pewnością zaspokoją podniebienia nawet najbardziej wymagających smakoszy – przekazują organizatorzy. Festiwal Smaków Świata w piątek i sobotę (godz. 15-21) i niedzielę (12-18).

Literobrazki – książkowy festiwal dla dzieci

W piątek i sobotę finał tegorocznej edycji Festiwalu Książki Obrazkowej dla Dzieci „LiterObrazki”. Odbywa się pod hasłem „LiterObrazkowy pociąg do Biblioteki” i proponuje dzieciom, ich rodzicom i opiekunom mnóstwo nietuzinkowych atrakcji: warsztaty z doskonałymi artystami, którzy przyjadą w tym czasie do grodu nad Brdą, zajęcia edukacyjne, zabawy i wiele innych zaskakujących zdarzeń. „LiterObrazkowy pociąg do Biblioteki” dziej się w bibliotekach w różnych miejscach miasta. W literobrazkową sobotę [24.05.25] w czasie finału festiwalu w samym sercu miasta dzieci i ich opiekunowie, którzy odwiedzą gmach Biblioteki Głównej odnajdą w jej murach inspirującą rozrywkę, niebanalną edukację, wielką dawkę radości i dobrej energii. Szczegółowy program – TUTAJ.

Nowa wystawa w Galerii miejskiej bwa

W piątek (godz. 18) w Galerii Miejskiej bwa przy Gdańskiej 3 wernisaż wystawy Kaliny Bańki-Kulki „Naczynia połączone” – to intymna podróż przez świat rodzinnych wspomnień, której głównymi bohaterkami są cztery kobiety: artystka, jej matka, babcia i córka. To opowieść o relacjach rodzinnych, codziennych rytuałach oraz o tym, jak przeszłość kształtuje naszą teraźniejszość. – Szkło, w rękach artystki, staje się nie tylko materiałem, ale pełnoprawnym medium, które wyraża zarówno delikatność, jak i trwałość. Symbolizuje ono ulotność życia, ale równocześnie przypomina o śladach, które – mimo upływu czasu – pozostają w naszej pamięci. Tytuł wystawy, nawiązujący do jednego z cykli prac artystki, stanowi metaforę procesu przekazywania doświadczeń, wartości i schematów zachowań przez pokolenia – piszą organizatorzy.

„Fabryka absolutu” w Collegium Copernicanum

Spektakl Fabryka Absolutu
Spektakl Fabryka Absolutu / Fot. B.Witkowski / UMB

Spektakl wędrujący po mieście zostanie tym razem pokazany w Collegium Copernicanum UKW przy ul. Kopernika 1 (piątek, sobota, niedziela – godz. 18). Pan Bondy, główny bohater opowieści, to kapitalistyczny „wizjoner”, który swoje ambicje stawia ponad dobro innych. Chęć zysku staje się siłą napędową, a ryzyko i skutki nieuchronnych katastrof humanitarnych przenoszą się na „szarych obywateli” – tych, którzy nie mają wpływu na decyzje i nie czerpią z nich korzyści. W tej opowieści odbijają się mechanizmy rządzące współczesnym światem – nierówność, brak odpowiedzialności i konsekwencje ślepej pogoni za sukcesem. Spektakl śledzi podróż bohatera, który w trakcie rejsu po bydgoskich kanałach mierzy się ze wspomnieniami historii opisanej przez Čapka. Bydgoszcz staje się integralną częścią opowieści i przestrzenią inscenizacji. Wątki spektaklu powstały w oparciu o warsztaty z mieszkańcami i mieszkankami, rozmowy o kluczowych wydarzeniach miasta oraz listy od bydgoszczan i bydgoszczanek, które wpleciono w scenariusz.

W filharmonii koncert z okazji Dnia Matki

W piątek (godz. 19) w Filharmonii Pomorskiej można posłuchać znane i lubiane przeboje takie jak m.in.: Aleja gwiazd, Radio Ga Ga, Gimme! Gimme! Gimme!,  Mammy Blue, Lubie wracać, Skyfall. Śpiewają: Jarek Weber, Emilia Hamerlik, Judyta Wenda, Mateusz Wiśniewski i Klaudia Kaczyńska.

Festiwal – Muzyka w willi Blumwego

Od piątku do niedzieli festiwal zagości w Młynach Rothera. W piątek (godz. 19) zagra na fortepiania Aleksandra Świgut. W programie kompozycje Chopina, Griega i Karmanowa. W sobotę (godz. 12) Katarzyna Budnik, altówka oraz Grzegorz Mania, fortepian. W niedzielę o godz. 19 Krzysztof Herdzin , fortepian zagra improwizacje na temat Ignacego Jana Paderewskiego.

Swingująca Bydgoszcz

W piątek o godz. 20 (wstęp wolny) na scenie letniej lub w klubie Eljazz przy ul. Krętej (zależnie od pogody) Stowarzyszenie Artystyczne Eljazz zaprasza na pierwszy koncert Letniego Festiwalu Muzyki Improwizowanej – Swingująca Bydgoszcz składający się z cykl pięciu koncertów realizowanych przy współpracy z bydgoskimi orkiestrami, w których repertuarze dominuje swing. Dzięki tym współczesnym orkiestrami i zespołom swingowym, muzyka swingowa wciąż żyje. W piątek zagra Nowik-Eliasz Quintet. W sobotę (19.30) drugi koncert – zaprezentuje się Młodzieżowa Orkiestra Dęta Zespołu Szkół Elektronicznych.

Teatr Kameralny – spektakle dla najmłodszych

Spektakl "Rozplątanie Tęczy"
Spektakl „Rozplątanie Tęczy” / Fot. B.Witkowski / UMB

„Rozplątanie tęczy” to idealne przedstawienie na początek przygody z teatrem.  Zapraszamy dzieci w wieku już od 1. roku życia na spektakl stworzony specjalnie dla nich. Tu akcja nie dzieje się szybko, najważniejsze są obrazy, muzyka, rytm i gest – słowa schodzą na dalszy plan, padają rzadko, bo „Rozplątanie tęczy” to rozmowa za pomocą zmysłów i emocji. To wzajemne słuchanie i obserwowanie. Pokazy w Teatrze Kameralnym przy ul. Grodzkiej w sobotę i niedzielę (godz. 12).

W sobotę i niedzielę o godz. 16 w TK spektakl „Strach się bać” – to opowieść o strachu na wróble, który ma pewien mankament – otóż w ogóle nie umie straszyć innych stworzeń. A w jego przypadku to dość kluczowa kwestia. Wyrusza więc w podróż wraz ze swoją przyjaciółką Kawką, aby odnaleźć kogoś, kto pomoże mu stać się naprawdę strasznym. Jednak napotkane w tej podróży osoby sprawiają, że Strach musi przebudować swój świat wartości. Ostatecznie ważniejsze są inne rzeczy niż to, czy umie się być przerażającym.

Opera „Faust” w wojennym kostiumie

Opera Nova pokaże w piątek i sobotę (godz. 19) oraz w niedzielę (godz. 18) „Fausta” Charles’a Gounoda. Akcja w inscenizacji przygotowanej dla Opery Nova przez Pawła Szkotaka rozgrywa się w czasie I wojny światowej we Francji. Kostiumy oraz rekwizyty zostaną przygotowane zgodnie z realiami historycznymi. Ważnym rekwizytem o symbolicznym znaczeniu jest kwiat. Odnosi się nie tylko do imienia głównej bohaterki: Małgorzata – Marguerita – margeritka, ale występuje także kilkukrotnie w akcjach scenicznych. Całość akcji scenicznej możemy odczytywać także jako walkę wewnętrzną Fausta pokazaną poprzez subiektywną wizję tytułowego bohatera.

Weekend w Młynach Rothera

Wystawa „Węzły” / Fot. B.Witkowski / UMB

W sobotę (godz. 13) Młyny Rothera zapraszają na oprowadzanie tematyczne po wystawie „Węzły” szlakiem dawnych kin. Podczas godzinnego spaceru z przewodnikiem nawiążemy do początków kina w naszym mieście, porozmawiamy o rozwijającym się przemyśle filmowym, popularnych gwiazdach, topowych produkcjach i o tym, dlaczego Bydgoszczanie, tak bardzo kochali kino.

W niedzielę (godz. 10-11.30) w Spichrzu Mącznym „Machiny latające – warsztaty familijne na wystawie SOWA” – Papier, słomki, patyczki, baloniki, gumki recepturki… te zwykłe elementy w połączeniu z kreatywnym podejściem mogą zamienić się w niesamowite obiekty latające. Na proponowanych warsztatach dzieci będą mogły swobodnie budować swoje konstrukcje, by następnie testować ich możliwości w tunelu aerodynamicznym. Na bieżąco będziemy sprawdzać, które modele wznoszą się najwyżej, które najdłużej utrzymują się w powietrzu lub wykonują najbardziej efektowne manewry, odkrywając przy okazji sekrety aerodynamiki. Zapraszamy do świata wyobraźni i wspólnych odkryć. Wydarzenie będzie składać się z dwóch części. Najpierw zostanie przeprowadzona cześć warsztatowa z wykorzystaniem eksponatu – dmuchawa. W drugiej części zajęć uczestnicy będą mogli swobodnie korzystać ze wszystkich eksponatów wystawy.

Więcej informacji: https://mlynyrothera.pl/wydarzenia/machiny-latajace-warsztaty-familijne-na-wystawie-sowa-4/

W sobotę (godz. 13-15) KINO I OPTYKA – warsztaty dla dzieci w wieku 7-9 lat (taumatrop i fenakistiskop). Na wystawie „Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką”, porozmawiamy o początkach kina na świecie i o pierwszych kinach w Bydgoszczy. Opowiemy również o lokalnych wątkach filmowych, o historii Bydgoszczy na filmowej mapie oraz o wpływie braci Lumiere na rozwój kina. Podczas części warsztatowej, uczestnicy samodzielnie stworzą proste urządzenia animacyjne, takie jak taumatrop i fenakistiskop, co pozwoli na praktyczne zrozumienie zasad rządzących percepcją ruchu. Podczas zajęć dzieci poznają dawne zabawki optyczne, które były pierwszym krokiem w stronę współczesnej animacji i kina; dowiedzą się, jak działa taumatrop – prosty przyrząd, który sprawia, że dwa obrazy łączą się w jeden; odkryją fenakistiskop, który pozwala ożywiać rysunki i stworzyć pierwsze animacje; samodzielnie wykonają oba urządzenia i przekonają się, jak fascynująca może być nauka przez zabawę. Więcej informacji: https://mlynyrothera.pl/wydarzenia/kino-i-optyka-warsztaty-dla-dzieci-w-wieku-7-9-lat-taumatrop-i-fenakistiskop-2/

Finał Enei Abramczyk Astorii na dużym ekranie

W sobotę (godz. 19) koszykarze Enei Abramczyk Astorii zagrają decydujący pojedynek o wejście do ekstraklasy. Mecz wyjazdowy z Miastem Szkła Krosno można obejrzeć wspólnie na dużym ekranie w Gwar Foodhall (Hali Targowej) przy ul. Magdzińskiego.

Inscenizacja 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego

W Bydgoszczy z okazji 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego odbędzie się inscenizacja intronizacji pierwszego króla Polski. Nie zabraknie strojów z czasów średniowiecza. Uroczystość odbędzie się w niedzielę (25 maja) po mszy św. w katedrze bydgoskiej (ok. godz. 13.30) na Starym Rynku. Sprzed świątyni wyruszy orszak z insygniami, gdzie na scenie odbędzie się ceremonia koronacyjna Bolesława Chrobrego. Później władca Polski w rytmie poloneza, ze Starego Rynku, wyruszy na czele Marszu dla Życia i Rodziny.

Żużlowcy Abramczyk Polonii kontra PSŻ Poznań

W niedzielę (godz. 15.15) na torze przy ul. Sportowej 2 kolejny pojedynek Metalkas 2. Ekstraligi. Abramczyk Polonia zmierzy się z zespołem Hunters PSŻ Poznań.

Komedia w Adrii

Czy prawda zawsze wychodzi na jaw, a może każdy ma własną? I czy kłamstwa rzeczywiście mają krótkie nogi? Odpowiedzi na to pytania dostarczy najnowsza komedia „Prawda” w reżyserii Wojciecha Malajkata. Pokazy w niedzielę w Adrii przy ul. Toruńskiej, godz. 15.30 i 18.

Michel (w tej roli Andrzej Zieliński) jest mistrzem manipulacji. Swoje wszystkie słabości i błędy potrafi ukryć pomiędzy kłamstwami a niedopowiedzeniami, które bawią do łez. Ale czy tak można żyć bez końca? Podczas siedmiu wyjątkowych scen czwórka przyjaciół zmierzy się z abstrakcyjną i niewiarygodną historią, która zmieni ich wszystkich.

Udostępnij: Facebook Twitter