Rowerowa Stolica Polski po raz siódmy „rozkręci” Polskę. Ultrakolarz chce jeździć codziennie ponad 20 godzin

Uczestnicy konferencji przed rywalizacją o puchar Rowerowej Stolicy Polski / Fot. B. Witkowski/UMB

Przed nami siódma edycja rywalizacji o puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do zabawy zgłosiło się już prawie 200 samorządów. Na uczestników czekają nagrody. Jacek Kwiatkowski będzie bił rekord jazdy na rowerze w ciągu miesiąca. Pojedzie po 450 km dziennie.

Rywalizacja o puchar i miano Rowerowej Stolicy Polski to ogólnopolska zabawa organizowana od początku, od 2019 roku, przez miasto Bydgoszcz. Skierowana jest do mieszkańców i osób związanych z polskimi miastami i gminami. Polega na „zbieraniu” kilometrów na rowerze i zdobywaniu punktów dla samorządów za pośrednictwem aplikacji mobilnej „Aktywne Miasta”. W tym roku, jak we wcześniejszych edycjach, wyzwanie potrwa przez cały czerwiec.

RSP. Ponad 200 miast i gmin w Polsce

Przed nami kolejna rekordowa edycja, zarówno pod względem użytkowników, jak i samorządów, które dołączyły do rywalizacji – zapowiada Tomasz Dobrowolski, pełnomocnik prezydenta Bydgoszczy ds. marki „Aktywne Miasta”.

To obecnie największa rywalizacja rowerowa w Polsce. Do walki o miano RSP już zgłosiło się 199 samorządów z całego kraju. – Wierzę, że uda się jeszcze podpisać kilka umów z samorządami. Jestem pewny, że przekroczymy liczbę 200 miast i gmin – powiedział Tomasz Dobrowolski podczas konferencji we wtorek (27 maja), którą zorganizowano na wyremontowanym fragmencie bulwaru Brdy. Podczas spotkania z mediami, w ciepły i słoneczny dzień, uczestnicy konferencji byli pozdrawiani dźwiękami dzwonków przez rowerzystów, korzystających z nowej drogi rowerowej nad Brdą.

Warto przypomnieć, że w 2024 roku w rywalizacji wzięło udział 149 miast i gmin. Liczba samorządów w RSP wzrosła o 25 proc. Przed rokiem zaangażowało się rekordowe 70 tysięcy uczestników, którzy przez 30 dni czerwca wykręcili ponad 14 milionów kilometrów. Wszystko wskazuje na to, że liczby uczestników i przejechanych kilometrów znów będą znacząco pobite. A warto przypomnieć, że podczas pierwszej edycji rywalizowały tylko 23 samorządy.

Przy takiej liczbie miast i gmin te rekordy w tym roku będą na pewno pobite. Udało nam się zorganizować rywalizację, która jest formą zabawy, czasem bardzo zaciętej między mieszkańcami i samorządami. Ale oprócz ducha sportowego, główną ideą jest promowanie zdrowego trybu życia i roweru jako alternatywnego środka transportu, nie tylko do rekreacji, ale także do dojazdu do szkoły czy pracy – przekazał Łukasz Krupa, zastępca prezydenta Bydgoszczy oraz dyrektor biura Stowarzyszenia Metropolia Bydgoszcz.

Po kolejny rekord w ciągu miesiąca

Zabawie w RSP towarzyszyć będzie wyzwanie podjęte przez Jacka Kwiatkowskiego, ultrakolarza-amatora z Torunia, który przed rokiem wraz z Krzysztofem Fechnerem, podczas rywalizacji RSP, ustanowili rekord Polski w jeździe rowerem przez miesiąc, zdobywając ponad 10 tys. km. Tym razem chce on sam przejechać około 13,5 tys. km, co daje prawie 450 km dziennie. Ultrakolarz zdradził nam, że planuje jeździć codziennie po około 20 godzin. Na sen zostawiać będzie sobie ledwie 3 godziny.

Ta aplikacja nie została stworzona, żeby bić takie rekordy, ale ma sprawiać, żeby jak najwięcej ludzi w Polsce zachęcić do tego, żeby jeździli na rowerze i przede wszystkim ruszali się. Tym wyczynem chcę pokazać i zachęcić każdą osobę, że można przełamywać swoje bariery – powiedział Kwiatkowski, który w dniu konferencji przyjechał z rodzinnego Torunia do Bydgoszczy na rowerze. O tym wyzwaniu wkrótce napiszemy więcej.

Rowerowa Stolica Polski. Zasady rywalizacji

Jak wziąć udział w rywalizacji RSP? Wystarczy ściągnąć i zainstalować na smartfonie aplikację „Aktywne Miasta”, dołączyć do rywalizacji, wybrać miasto/gminę, dla której chce się „kręcić” kilometry, a w ramach samorządu odpowiednią grupę (miejsce pracy, szkołę czy stowarzyszenie). Potem pozostaje już tylko włączyć aplikację podczas jazdy rowerem, a kilometry naliczać będą się same. Ci, którzy brali już udział w tegorocznym treningu RSP, zostaną automatycznie dopisani do miesięcznej rywalizacji. Aktywności mogą być zgrywane do rywalizacji także przez aplikację Garmin Conntect. Trwają także prace nad połączeniem ze Stravą.

Wartość punktowa kilometrów przejechanych przez użytkowników reprezentujących dany samorząd jest dzielona przez liczbę mieszkańców wybranego terytorium, którego reprezentowanie zadeklarował użytkownik. Mieszkańcy Bydgoszczy będą zdobywać punkty, razem z osobami z sąsiednich gmin, dla Metropolii Bydgoszcz. Każda osoba z tej grupy, który przejedzie przynajmniej 1500 km w trakcie rywalizacji, otrzyma oficjalną koszulkę rowerową tegorocznej edycji marki Inoni, w barwach czerwono-czarnych.

Dla uczestników przygotowano dużo nagród. Użytkownicy z największą liczbą kilometrów otrzymają vochery do sponsorów rywalizacji. Ponadto będzie można zdobyć koszulki RSP podczas konkursów na stronie facebookowej „Aktywne Miasta”. Do zwycięskich samorządów – miasta, gminy wiejsko-miejskiej i gminy wiejskiej trafią puchary i stacje obsługi rowerów.

Puchar RSP dla miast w tegorocznej rywalizacji z pewnością trafi do innego miasta niż w poprzednich sześciu edycjach. Dlaczego? To przez nowość. Oprócz tradycyjnego rankingu RSP odbędzie się też walka o Superpuchar Rowerowej Stolicy Polski. To specjalna rywalizacja tylko dla mieszkańców i przyjaciół Nowej Soli oraz Białej Podlaskiej. To właśnie te dwa miasta do tej pory wygrywały puchar RSP trzy razy z rzędu, w ciągu ostatnich sześciu edycji. Dla nich został stworzony odrębny ranking i rywalizacja.

Wspólne przejazdy i kilometry

Jeszcze przed rozpoczęciem czerwcowego „kręcenia” rowerzyści brali udział w dwumiesięcznym treningu w aplikacji „Aktywne Miasta”. Od pierwszego dnia wiosny do 21 maja wspólnie pokonali 5,5 miliona kilometrów. Trenowało 25 tysięcy rowerzystek i rowerzystów. Była to okazja do przetestowania aplikacji.

Stowarzyszenie Bydgoska Masa Krytyczna zaprasza na rajdy, które będą odbywać się w trakcie rywalizacji RSP:

1 czerwca, 00:00 – Inauguracja RSP (bez zapisów)

1 czerwca, 11:00 – BBO Chrystkowo – (obowiązują zapisy)

7 czerwca, 10:00 – RSP Pieczyska – Zapisy 7 dni przed

8 czerwca, 10:00 – Bydgoskie Święto Cykliczne – (obowiązują zapisy https://b4sportonline.pl/bydgoskieswietocykliczne/

13 czerwca – Nocne Kręcenie z BMK – szczegóły wkrótce

14 czerwca, 10:00 – RSP Solec Kujawski – Zapisy 7 dni przed

21 czerwca, 10:00 – RSP Wierzchucinek – Zapisy 7 dni przed

27 czerwca, 18:00 – Bydgoska Masa Krytyczna (bez zapisów)

28 czerwca, 10:00 – RSP Nakło nad Notecią – Zapisy 7 dni przed

30 czerwca, 22:00 – RSP Zakończenie (bez zapisów)

Szczegółowe informacje o rajdach należy śledzić na stronie BMK.

Od tego roku rywalizacja RSP zyskała patronaty Ministerstwa Sportu i Turystki oraz Polskiego Związku Kolarskiego.

Sponsorzy strategiczni RSP: Centrumrowerowe.pl; FaleLokiKoki, Sponsorzy: ibombo, City Hotel, MagTerapia, Inoni, Patronaty: Unia Metropolii Polskich, Związek Miast Polskich, Związek Gmin Wiejskich RP, Ministerstwo Sportu i Turystyki, Polski Związek Kolarski.

Zapisz się do newslettera „Bydgoszcz Informuje”

Udostępnij: Facebook Twitter