City Park Hotel & Residence Bydgoszcz – tak ma się nazywać gmach Dyrekcji Kolei przy Dworcowej – po wielkim remoncie

Wizualizacja przedstawiona przez właściciela, Grupę Konkret

Właściciel zabytkowego budynku, Grupa Konkret, przedstawiła plany na nowe życie dla jednego architektonicznych symboli miasta – gmachu Dyrekcji Kolei przy ul. Dworcowej. Ma powstać tam ekskluzywny hotel.

W 2022 roku budynek przy ul. Dworcowej 63, a w zasadzie większościowy udział w nim (w części znajduje się przychodnia) nabyła poznańska Grupa Konkret. W marcu 2022 roku radni zgodzili się na sprzedanie zabytkowego budynku, który powstał w latach 1886-1889 na potrzeby Dyrekcji Kolei Wschodniopruskiej. Po siedmiu miesiącach udało się znaleźć nabywcę.

Grupa Konkret kupiła wtedy 76 proc. budynku. Właścicielem pozostałej części jest działające przy Dworcowej 63 Centrum Medyczne „Nad Brdą”. Gmach został sprzedany za 6.97 mln złotych

Gmach dawnej siedziby Dyrekcji Pruskiej Kolei Wschodniej przy ul. Dworcowej 63 pochodzi z końca XIX wieku. To okazały trzykondygnacyjny budynek z dwupoziomowym poddaszem, który do dzisiaj zalicza się do najbardziej reprezentacyjnych budynków w Bydgoszczy. Wrażenie robi zarówno jego ceglana elewacja z mnóstwem architektonicznych detali jak i położenie tuż nad brzegiem Brdy.

Jaki jest pomysł na budynek Dyrekcji Kolei?

W środę (2 lipca) Grupa Konkret zaprezentowała swe plany wobec budynku przy ul. Dworcowej 63. Od momentu kupna trwały prace nad koncepcją zagospodarowania tego monumentalnego, a zarazem niezwykle reprezentacyjnego obiektu.

Inwestor informuje o nich w specjalnym komunikacie – Od samego początku wiedzieliśmy, że nowa wizja, co do funkcji i formy dawnej siedziby Dyrekcji Pruskiej Kolei Wschodniej to przede wszystkim poszanowanie zabytku, przy jednoczesnym wykorzystaniu walorów architektonicznych obiektu i jego doskonałej lokalizacji. Stąd pomysł by przy ul. Dworcowej 63 stworzyć hotel, któremu towarzyszyć będą restauracje i inne usługi – mówi Wiesław Jan Prusiecki, właściciel i założyciel Grupy Konkret – Mamy dokładnie określoną koncepcję jak ten obiekt ma finalnie wyglądać, a co najważniejsze posiadamy doświadczenie w rewitalizacji tego typu historycznych budynków, czego przykładem jest wielokrotnie nagradzany City Park w Poznaniu. Naszym celem jest stworzenie takiej klasy obiektu, który stanie się hotelem pierwszego wyboru w Bydgoszczy – dodaje. Poniżej wizualizacja wnętrza przedstawiona przez Grupę Konkret.

Powstały pod koniec XIX w obiekt miał odzwierciedlać pruski oficjalny styl architektury. O jego wyjątkowości świadczy jednak to, że w przypadku gmachu dyrekcji nawiązano do stosunkowo rzadko wykorzystywanego w sztuce oficjalnej Prus manieryzmu. Dotyczy to zarówno wyglądu elewacji, jak i wnętrz. Ceglana elewacja we frontowej części zdobiona jest detalem kamieniarskim ze śląskiego piaskowca i sztucznego kamienia. Do tego dekoracyjne szczyty i wieże zwieńczone hełmami. We wnętrzach na szczególną uwagę zasługuje reprezentacyjny hol, klatka schodowa, a także sala prezydialna o wysokości przeszło 8 metrów, którą zdobią architektoniczne detale, malowidła, sztukateria i rzeźby. Obiekt posiada również trzy wewnętrzne dziedzińce.

Inwestor przekazał, że zamierza zrealizować obiekt, który dopełni portfolio grupy hotelowej City Park i zaistnieje na mapie miasta pod marką City Park Hotel & Residence Bydgoszcz. Równolegle Grupa Konkret prowadzi prace projektowe w związku z rewitalizacją budynków w Twierdzy Modlin. Ma tam powstać trzygwiazdkowy hotel z głównym punktem w spektakularnej Bramie Kadetów.

Koncepcja City Park Hotel & Residence Bydgoszcz

Jak podkreślają przedstawiciele inwestora: „przyszła adaptacja budynku dawnej Dyrekcji Kolei na potrzeby usług hotelowych, ze względu na zabytkowy charakter obiektu, odbywać będzie się w ścisłej współpracy z konserwatorem zabytków. Koncepcja rewitalizacji zakłada między innymi przywrócenie elewacji obiektu do dawnej świetności z uzupełnieniem brakujących lub uszkodzonych detali architektonicznych. W planach inwestora jest między innymi stworzenie lobby wraz z recepcją i barem hotelowym, a także sali wystawowej i konferencyjnej. Odnowiona zostanie reprezentacyjna klatka schodowa, a znajdująca się na pierwszym piętrze dawna sala prezydialna po rewitalizacji pełnić będzie funkcję sali bankietowej. Dawne pomieszczenia biurowe na wyższych kondygnacjach stworzą zaplecze noclegowe”.

Grupa Konkret była inwestorem przebudowy historycznego zespołu budynków koszarowych w Poznaniu, który funkcjonuje pod nazwą City Park. Realizacja zdobyła kilka nagród architektonicznych, w tym Nagrodę im. Jana Baptysty Quadro za Najlepszy Projekt Architektoniczny w Poznaniu w 2008 roku.

Udostępnij: Facebook Twitter