Kazimierki tańczą w średniowiecznym stylu. Niezwykła pasja bydgoskich seniorek i seniorów

Kazimierki w strojach inspirowanych ubiorami z XIII-wiecznej Rusi

Od niemal dziesięciu lat grupa bydgoskich seniorek, bo to głównie panie, wiruje na parkiecie niczym dwórki króla Kazimierza Wielkiego. Tworzą Zespół Tańca Dawnego Kazimierki przy Kazimierzowskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Bydgoszczy.

Ten, kto jeszcze nie poznał grupy prowadzonej przez Martę Maciąg, ma ku temu wiele okazji. Kazimierki do swojego tańca dawnego porywają juniorów i seniorów, bydgoszczan i mieszkańców wielu innych miast i wsi. Występują na dużych scenach, w przedszkolach, domach dziennego pobytu. Dobrze czują się też przy pomniku swojego patrona, króla Kazimierza Wielkiego, gdzie świętują jego imieniny i w murach bydgoskiego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Stypendium artystyczne przyznane przez miasto Bydgoszcz pozwala im prowadzić pokazy połączone z warsztatami.

„Rodzicami chrzestnymi” zespołu są  Bożena Sałacińska i Robert Szatkowski. – Brakowało senioralnego zespołu, który tworzyłby coś dostojnego, pięknego a zarazem związanego z Bydgoszczą. Tak pięknie panie się prezentują w swoich historycznych strojach, że nie potrzeba nawet tańca, aby robiły wrażenie. Kazimierki to grupa o wartości historycznej. Przybliżają nie tylko taniec, ale również prezentują obyczaje i elementy z życia minionych epok –  mówi Bożena Sałacińska.

Jak w średniowieczu

Kazimierki tworzy w tej chwili dziewięć tancerek i jeden tancerz. Publiczności prezentują stroje inspirowane ubiorami z XIII-wiecznej Rusi z drobnymi modyfikacjami. Atrakcyjniejsza niż w średniowieczu może być m.in. gama kolorystyczna niektórych elementów. Dawniej na kolorowe tkaniny mogli pozwolić sobie jedynie wysoko urodzeni. Kazimierki (z jednym „Kazimierzem”) nie tańczą w parach, lecz w korowodzie i po kole. – Szukam inspiracji w podstawowych znanych krokach. Swoją wiedzę uzupełniam na różnych warsztatach i spotkaniach grup rekonstrukcyjnych. Modyfikuję układy, uwzględniając możliwości grupy. Hobbistycznie jestem związana z tańcem i historią. Jestem tancerką Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska. Moje drugie zainteresowanie to grupy rekonstrukcyjne – opowiada Marta Maciąg, opiekunka grupy, choreografka.

Wkrótce Kazimierki będą obchodzić 10. urodziny. Jubileusz grupy planowany jest jesienią. Marta Maciąg ma nadzieję, że zespół zasilą nowi tancerze. – Wciąż budujemy się na nowo po ciężkim okresie pandemii, w czasie której zmarły dwie nasze tancerki. To była ogromna strata. Mamy otwartą rekrutację, chcemy się dalej rozwijać.  Przez ostatnie lata udało nam się osiągnąć wiele większych i mniejszych sukcesów – jak chociażby udział w Przeglądzie Artystycznego Ruchu Seniorów ARS. Poszukujemy też sponsorów, którzy pomogliby nam spełnić urodzinowe marzenie o odświeżeniu garderoby. Nasze stroje są kosztowne, wykonane z naturalnych materiałów. Obecnie występujemy w grubej, raczej zimowej odzieży. Kazimierom przydałaby się letnia garderoba. Mogę też zdradzić, że planujemy odmłodzić nieco nasz repertuar – mówi choreografka grupy.

Wszystkich zainteresowanych działalnością Kazimierek zespół zaprasza na swój profil na Facebooku – Zespół Tańca Dawnego „Kazimierki”.

Zapisz się na nasz newsletter!

Udostępnij: Facebook Twitter