Zmiana na ulicach w Fordonie. Znamy datę odsłonięcia nazwy ronda imienia Roberta Procha

Rondo u zbiegu ulic Twardzickiego, Korfantego i Rydygiera nosi imię bydgoskiego artysty Roberta Procha. Uroczystość z oficjalnym odsłonięciem tej nazwy już za kilka dni. A potem specjalny Graffiti Jam.

Rada Osiedla Nowy Fordon zgłosiła wniosek o nadanie temu miejscu imienia Roberta Procha. Zgodzili się na to miejscy radni. Teraz nadszedł czas na uroczystość. W czwartek (17 lipca) o godz. 12 nastąpi odsłonięcie nazwy. Rondu u zbiegu ulic Korfantego, Rydygiera i Twardzickiego symbolicznie upamiętni artystę w przestrzeni jego rodzinnego miasta.

W ub. roku prace Roberta Procha, absolwenta bydgoskiego Liceum Plastycznego, który zmarł w 2019 roku można było podziwiać na wystawie „Animacja percepcji” w Galerii miejskiej bwa.

Dlaczego wybrano właśnie rondo w Fordonie? Bo tam na ścianach sąsiadujących z rondem garaży malował swe pierwsze murale. Stał się się jednym z najbardziej znanych twórców streetartu w Polsce i Europie. Murale Roberta Procha, powstawały na ścianach miast Polski, Europy oraz Ameryki, ale początkiem jego artystycznej kariery były realizacje w Bydgoszczy, murale tworzone wspólnie z przyjaciółmi z grupy City2City pod opieką Marcina Płocharczyka i bydgoskiego stowarzyszenia Stumilowy Las. To te najbardziej do tej pory znane, bajecznie kolorowe murale na na ulicy ks. Piotra Skargi, 3 Maja czy Zygmunta Moczyńskiego.

Robert Proch tworzył pod pseudonimem Tone. Był pierwszym polskim twórcą, który miał indywidualną wystawę w kultowej londyńskiej galerii Steve’a Lazaridesa – współpracownika, kuratora i promotora Banksy’ego. Ceniony nie tylko za wielkoformatowe malarstwo, ale również za filmy animowane. Twórczość Roberta Procha była prezentowana na kilkudziesięciu wystawach grupowych oraz indywidualnych w Europie i USA. Jego murale można oglądać np. w Grenoble, Helsinkach, Miami czy Los Angeles.

Graffiti Jam dla Roberta Procha

Natomiast w piątek (18 lipca) rozpocznie się Graffiti Jam. Tegoroczna edycja będzie wydarzeniem szczególnym – poświęconym właśnie pamięci Roberta Procha. Graffiti Jam potrwa aż do niedzieli. Przez trzy dni Hangar Kultury przy ul. Piwnika Ponurego i jego otoczenie zamienią się w wielkoformatową galerię street artu, gdzie twórcy z całej Polski oddadzą hołd zmarłemu 6 lat temu młodemu artyście w formie muralowej ekspresji.

W sobotę i niedzielę (19–20 lipca) w Hangarze Kultury odbędzie się także wystawa prac Roberta Procha oraz projekcja filmu dokumentalnego o jego życiu i twórczości. Seanse odbędą się o godz. 13:00, 17:00 i 20:00.

Zapisz się na nasz newsletter!

Udostępnij: Facebook Twitter