We wtorek (18 października) nadano sztandar Regionalnemu Centrum Informatyki w Bydgoszczy. – To jeden z najważniejszych momentów każdej jednostki – mówił komendant RCI. Z tej okazji zorganizowano też piknik na Wyspie Młyńskiej.
Uroczystości zainaugurowano mszą świętą w kościele garnizonowym pw. Matki Bożej Królowej Pokoju. Następnie, uczestnicy przeszli na Stary Rynek, gdzie w towarzystwie wojskowego szpaleru gen. bryg. Karol Molenda wręczył sztandar komendantowi Regionalnego Centrum Informatyki Bydgoszcz płk. Robertowi Stańczykowi.
Wręczenie sztandaru to najważniejsze wydarzenie w historii każdej jednostki wojskowej. Jego nadanie jest wyróżnieniem i nobilitacją. Sztandar jest darem serca i symbolem więzi ze społeczeństwem, tradycji, męstwa oraz wierności wojskowej przysiędze. Reprezentuje najważniejsze wartości za które w walce o wolność i niepodległość umierali nasi przodkowie. Sztandar to nie tylko wspaniałe wydarzenie i powód do dumy, ale przede wszystkim ogromne zobowiązanie. Zrobimy wszystko, aby zaufania, którym zostaliśmy obdarzeni, nigdy nie zawieść – powiedział komendant płk. Robert Stańczyk.
Nadanie sztandaru to inicjatywa społeczna. Za zebranie funduszy odpowiedzialny był Społeczny Komitet Fundatorów Sztandaru dla Regionalnego Centrum Informatyki w Bydgoszczy. Rodzicami chrzestnymi zostali prezes Fundacji gen. Elżbiety Zawackiej Dorota Zawacka-Wakarecy oraz pułkownik w stanie spoczynku Krzysztof Zauch.
Przed wbiciem gwoździ przez fundatorów przeczytano postanowienie Prezydent RP Andrzeja Dudy o nadaniu sztandaru jednostce wojskowej. Gdy ten trafił w ręce płk. Stańczyka, przekazał go pocztowi sztandarowemu RCI, który przedefilował reprezentacyjne po płycie Starego Rynku.
Wieloletnia współpraca Bydgoszczy z wojskiem
W uroczystościach wzięli udział m.in. podsekretarz stanu w kancelarii Przewodniczącego Rady Ministrów Jarosław Wenderlich, wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz, wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego Zbigniew Ostrowski i wiceprezydent Bydgoszczy Mirosław Kozłowicz.
– Korzystając z okazji w imieniu prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego pragnę podziękować za zaproszenie do Społecznego Komitetu Fundatorów Sztandaru. To zaszczyt i honor, a jednocześnie potwierdzenie wieloletniej współpracy pomiędzy Miastem Bydgoszczą a wojskiem – przemawiał wiceprezydent Kozłowicz.
– W tym uroczystym dniu pragnę złożyć podziękowania całej kadrze RCI za pracę na rzecz utrzymania stacjonarnych systemów teleinformatycznych. Państwa działania zapewniające siłom zbrojnym RP takie wsparcie są wkładem, którego nie sposób przecenić, zwłaszcza dzisiaj w dobie narastania zagrożeń na arenie międzynarodowej – odczytał Jarosław Wenderlich w liście od premiera Mateusza Morawieckiego.
Po poświęceniu sztandaru i złożeniu kwiatów pod pomnikiem Walki i Męczeństwa oraz wręczeniu odznaczeń, uczestnicy udali się na Wyspę Młyńską na piknik. Goście mogli zobaczyć pojazdy i sprzęt wojskowy, poznać ofertę Wojska Polska dla rekrutów czy zjeść wojskową grochówkę.
Uroczystości zbiegły się ze świętem Wojsk Łączności i Informatyki obchodzone na pamiątkę zorganizowania pierwszego stałego połączenia pocztowego między Krakowem a Wenecją 18 października 1558 roku przez króla Zygmunta II Augusta.
Patronka RCI – jedyna „cichociemna” w Armii Krajowej
Regionalne Centrum Informatyki Bydgoszcz swoją działalność rozpoczęło w 2018 roku. Ale tradycja sił teleinformatycznych w naszym regionie jest znacznie dłuższa, bowiem RCI kultywuje tradycję przeformowanego Regionalnego Wsparcia Teleinformatycznego w Bydgoszczy oraz rozformowanego Zespołu Zarządzania Wsparciem Teleinformatycznym w Bydgoszczy i rozformowanych 1. Rejonu Wsparcia Teleinformatycznego Sił Powietrznych w Poznaniu i 2. Rejonu Wsparcia Teleinformatycznego Sił Powietrznych w Bydgoszczy.
Centrum zostało jednostką bezpośrednio podporządkowaną Szefowi Inspektoratu Informatyki w Warszawie. RCI w Bydgoszczy jest odpowiedzialne za utrzymanie stacjonarnych systemów teleinformatycznych, w tym systemów transmisyjnych, komutacyjnych, sieci transmisji danych, łączności radiowej, radioliniowej, satelitarnej oraz systemów informatycznych, systemów bezpieczeństwa i wojskowej poczty polowej w woj. kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, zachodniopomorskim i pomorskim, zapewniając ciągłość ich działania i jakość świadczonych usług. Od tego roku podlega bezpośrednio Dowództwu Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni z siedzibą w Legionowie. Patronem RCI jest prof. Elżbieta Zawacka ps. „Zo”, jedyna kobieta, która była tzw. „ciechociemną” w spadochronowej formacji Armii Krajowej.