Czas na pomysły młodzieży. Uczniowie poznali BBO

Seniorzy z Bydgoszczy są aktywniejsi od młodzieży w miejskich działaniach społecznych. Czas to zmienić. Uczniowie dowiedzieli się, że mogą przez smartfona zadecydować o inwestycjach w swoim otoczeniu.

Projekt dla wszystkich

Uczniowie z bydgoskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych wzięli udział w spotkaniu z przedstawicielami bydgoskiego ratusza. Do sali w Młynach Rothera przybyło blisko 100 osób. – Jest to szansa na zrealizowanie waszych pomysłów. Projekt jest skierowany dla wszystkich, nawet niepełnoletnich, warto to wykorzystać – mówił były przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Mikołaj Gabinecki.

Uczestnicy poznali przykładowe projekty realizowane w ramach miejskich budżetów obywatelskich oraz informacje o budżecie BBO. Dowiedzieli się, że składanie wniosków do BBO nie jest skomplikowane. Nie zajmuje dużo czasu. Bez problemu można to uczynić nawet na smartfonie, trzeba tylko wejść na stronę bydgoszcz.pl/bbo.

Spotkanie samorządów uczniowskich na temat Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego / Fot. B.Witkowski / UMB

– Zgłoszenia są weryfikowane przez urzędników. Nie trzeba się martwić o kwotę realizacji projektu. Sprawdzamy to i kontaktujemy się z autorem projektu. Zgłaszać nie muszą eksperci z danej dziedziny. Urząd Miasta będzie aktywnie wspierał wszystkie wybrane projekty. Elektroniczne karty do głosowania zostały uproszczone przez skrócenie opisów zadania, dzięki czemu mieszkańcy nie będą musieli przebijać się przez kilkanaście stron poświęconych projektom – mówił koordynator projektu z Urzędu Miasta, Jacek Rosół.

Nauczyciele dopytywali, czy projekt musi być realizowany na miejskim gruncie. – Można również zgłosić tereny, które należą do skarbu państwa. Sprawdzamy oczywiście, do kogo należy działka, ale nie jest to przeszkoda w realizacji projektu – odpowiadał Rosół.

Wiceprezydent Bydgoszczy, Michał Sztybel, podkreślił, że kluczową zasadą projektów jest ogólnodostępność.  – Muszą to być projekty, do których mogą mieć dostęp wszyscy mieszkańcy.

Seniorzy aktywniejsi

Namawiano młodych do większej aktywności. W ostatniej edycji BBO głosowało dziesięć razy więcej osób powyżej 65 roku życia niż niepełnoletnich.  – O Bydgoskim Budżecie Obywatelskim dowiedziałem się na lekcji WOS-u. Takie spotkania dużo wniosą dla młodzieży. Jest to szczególnie ważne dla uczniów ze szkół podstawowych, którzy jeszcze mogą nie wiedzieć o BBO. Bardzo dobrze, że miasto organizuje takie spotkania, aby informować młodzież o tego typu możliwościach – mówił po spotkaniu Franciszek Markiewicz z II LO w Bydgoszczy.

Uczennica z IX LO dodała: – Słyszałam, już wcześniej o Bydgoskim Budżecie Obywatelskim, ale wtedy były jeszcze limity wiekowe, teraz mogę zgłosić swój projekt.

Jej koleżanka ma już pomysł. – Myślałyśmy już nawet o koncercie w plenerze, bo to zbliża do siebie ludzi.

Inna z uczennic: – U mnie na osiedlu od lat jest pomysł wybiegu dla psów, a nadal go nie ma. Będę działać.

Aktywni byli także uczniowie podstawówek. Ci z SP 41 deklarowali, że będą zachęcać swoich znajomych do zgłaszania projektów. Sami chcieliby siłownię zewnętrzną.

W tegorocznej edycji BBO nie ma ograniczeń wiekowych, aby zgłosić swój pomysł. W przypadku niepełnoletnich potrzeba jest zgoda opiekunów prawnych. Zgłaszać można: projekty ponadosiedlowe, społeczne i osiedlowe. W tym roku nowością są mikroprojekty osiedlowe do 10 tys. złotych. Formularze zgłoszeniowe trzeba wysłać do 5 lipca. Więcej informacji – bdgbo.pl.

Udostępnij: Facebook Twitter