Bydgoska policja przedstawiła statystki za 2021 rok. Wzrosła wykrywalność, ale część liczb trudno porównać z powodu lockdownu. – Bydgoszcz w mojej ocenie jest miastem bezpiecznym – mówił podczas sesji Rady Miasta Komendant Miejski Policji w Bydgoszczy insp. Witold Markiewicz.
Bydgoscy policjanci mieli w 2021 roku więcej pracy niż w poprzednim. Odnotowano 8 809 przestępstw, czyli o 1438 więcej niż w 2020 roku. Radny Janusz Czwojda (KO) zauważył, że wzrosła liczba przestępstw drobnych. Powoływał się przy tym na badania socjologów przywołując dane o zubożeniu społeczeństwa.
To właśnie tzw. przestępstwa pospolite są najbardziej uciążliwe dla mieszkańców. Chodzi o: uszczerbek na zdrowiu, bójki i pobicia, kradzieże, włamania, przestępstwa rozbójnicze oraz uszkodzenia rzeczy. Łącznie, postępowań ws. tych przestępstw, było tyle samo, co rok temu – 2522.
Znacząco wzrosła zarówno liczba przestępstw (z 2688 w 2020 r. do 3004 w 2021 r.), jak i osób podejrzanych – do 4326, czyli o 552 więcej. Zanotowano również wzrost wykrywalności – 0,76 proc., do 73,85 proc.
Komendant odpowiedział na pytanie radnej Bernadety Michałek (PiS) dotyczące przemocy w rodzinie podczas pandemii koronowirusa. – Nie odnotowaliśmy większej liczby zgłoszeń w trakcie pandemii – stwierdził.
Najwięcej kolizji na Fordońskiej
Więcej zdarzeń odnotowano także na drogach. W ubiegłym roku na ulicach Bydgoszczy i powiatu było ich 7239, czyli 323 więcej niż w zeszłym roku. Należy przy tym pamiętać, że od marca 2020 obowiązywał lockdown, a ruch drogowy był znacznie ograniczony.
W Bydgoszczy w wypadkach drogowych w 2021 zginęła jednak osoba. W całym regionie liczba ofiar śmiertelnych wyniosła 16. Z kolei najwięcej zdarzeń w mieście miało miejsce na ulicy Fordońskiej – 379. Według inspektora Markiewicza, w tym roku są już widoczne efekty podwyższenia mandatów drogowych.
Komendant podkreślał skuteczne zwalczanie przestępności zorganizowanej. Policja przejęła prawie 100 kg narkotyków, o połowę więcej niż rok wcześniej. Udało się mocno zwalczyć przestępczość samochodową. Wykrywalność wzrosła o 6 proc.
Radni dziękowali policjantom, a zarazem poprosili o wzmożenie kontroli na ul. Nakielskiej, gdzie jest wiele niebezpiecznych odcinków, w tym w okolicy skrzyżowania z ul. Wrocławską. Inspektor Markiewicz zgodził się z członkami Rady Miasta, a także zapewnił, że widoczne są efekty po zmianach w taryfikatorze mandatów dla wykroczeń drogowych.
Policja przypomina, że stara się edukować mieszkańców. Policjanci zorganizowali 660 spotkań dla osób starszych. W szczególności omawiano wykorzystywanie metod tzw. na wnuczka i policjanta.
W Komendzie Miejskiej Policji pracuje ok. 1000 policjantów i 200 pracowników cywilnych.