Od wystawy „Kurdystan. Oblicza Trwania” rozpocznie się I Międzynarodowy Festiwal Sztuki Protonarodów w Bydgoszczy. Poznamy kulturę, która scala tożsamość tego narodu.
Organizatorem wystawy, która zostanie pokazana w Bydgoskim Centrum Finansowym przy ul. Gdańskiej (28 listopada to miejsce zyska nazwę Placu Praw Kobiet) jest Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Jej twórcy postanowili zmierzyć się z fenomenem Kurdów – narodu bez własnego państwa. Poszukują odpowiedzi na pytanie – co stanowi o sile więzi Kurdów od zarania dziejów?
Kurdystan. Oblicza trwania. Artyści z całego świata
Według szacunków populacja Kurdów wynosi od 30 do 40 mln ludzi. To czyni ich największym „bezdomnym” narodem świata. Najliczniej zamieszkują Kurdystan – krainę geograficzną rozpościerającą się na terenach dzisiejszej Turcji, Iraku, Syrii i Iranu. Kurdowie od tysięcy lat tworzą jedną z najstarszych kultur na ziemi. Ich walkę o niepodległość i prawo do samostanowienia, ujrzymy w pracach wybitnych kurdyjskich artystów. W czasie całego festiwalu MFSP zaprezentuje się ich ponad 30. Na potrzeby wystawy muzeum przygotowało niemal 1000 m kw powierzchni Bydgoskiego Centrum Finansowego – popularnej Drukarni, która zamieni się w wielką galerię sztuki.
Instalacja inspirowana rodzinną tragedią
Pierwszy z kurdyjskich artystów już odwiedził Bydgoszcz. Malarz Baldin Ahmad urodził się w 1954 roku w Sulajmani, irackim Kurdystanie. W poniedziałek, 21 listopada, artysta mieszkający w Holandii rozpoczął montaż swojej instalacji. Nazwał ją „My brother” czyli „Mój brat”. Jej ważną część fabularną stanowi krzesło. Krzesło, na którym torturowano brata artysty. Mebel przytwierdzony jest do ściany do góry nogami. Z jego siedziska, niczym krew „spływają” czerwone nitki.
Przed wizytą na wernisażu możemy odwiedzić Kino Orzeł w MCK, przy ul. Marcinkowskiego. Tam w środę i czwartek, o godzinie 20, zaplanowany dwukrotny seans filmu „Anioły z Sinjaru” w reżyserii Hanny Polak. Dokument ukazuje tragiczną historię ludobójstwa jazydów, jakiego w 2014 roku w Sindżarze dokonało ISIS. W filmie pojawia się sylwetka Nadii Murad – Jezydki, laureatki Pokojowej Nagrody Nobla. Wstęp na pokazy jest bezpłatny.
Wernisaż wystawy już w piątek, 25 listopada o godzinie 18. Partnerem merytorycznym wydarzenia jest Kurdyjskie Centrum Informacji i Dokumentacji w Krakowie. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Protonarodów w Bydgoszczy, którego częścią jest ekspozycja kurdyjska, potrwa do 31 marca 2023 roku.
Bydgoszcz z każdej strony – zapisz się na newsletter!