Pacjent – rekordzista przyjmował dziennie 18 leków przepisanych przez dwóch różnych lekarzy, którzy wzajemnie o sobie nie wiedzieli. Kilka leków dublowało się, a dopiero podczas spotkania z farmaceutą chory dowiedział się, że robi coś nie tak.
We współpracy z Pomorsko – Kujawską Okręgową Izbą Aptekarską Kujawsko – Pomorski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia organizuje cykliczne spotkania konsultacyjne w ramach akcji „Wtorek z farmaceutą”. Do końca bieżącego roku w każdy wtorek w godzinach od 8.00 do 12.00 w sali obsługi klientów w siedzibie NFZ przy ulicy Łomżyńskiej 33 do dyspozycji pacjentów będzie wykwalifikowany farmaceuta.
– Podczas spotkań można skorzystać z porady farmaceuty – informuje Barbara Nawrocka, rzecznik prasowy bydgoskiego oddziału NFZ. – Pacjenci mogą przyjść z zażywanymi lekami lub z listą przyjmowanych leków. Farmaceuta poinformuje nas o niebezpieczeństwach wynikających z wielolekowości i niekontrolowanego samoleczenia. Uzyskamy poradę na temat możliwych niebezpiecznych interakcji między przyjmowanymi lekami, a także bezpiecznego przyjmowania leków. Czasem pacjenci bez konsultacji z lekarzem sami ustalają dawkowanie przyjmowanych leków. To są bardzo ważne sprawy dla pacjentów.
Co powie internet, a co sąsiadka
– W Polsce mamy duży problem z wielolekowością, z dostępem do specjalistów medycznych oraz z czasem, który mogą poświęcić pacjentom – mówi Marcin Piątek, wiceprezes Pomorsko – Kujawsko – Pomorskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej w Bydgoszczy. – Nasza akcja jest pokłosiem wakacyjnych porad farmaceutycznych w ramach objazdowej imprezy „Zdrowie życie”. Zauważyliśmy potrzebę i zainteresowanie usługami farmaceutycznymi. Farmaceuci dyżurujący we wtorki w punkcie informacyjnym NFZ odpowiadają na pytania pacjentów i rozwiewają ich wątpliwości. Chcemy ułatwić dostęp do farmaceutów, proponujemy komfortową rozmowę na temat farmakoterapii, wielolekowości czy samoleczeniu pacjentów oraz o zagrożeniach wynikających z samodzielnego włączania reklamowanych suplementów diety szczególnie podczas przewlekłej farmakoterapii. Ponadto punkt konsultacyjny NFZ nie jest apteką, tu nie ma kontekstu sprzedażowego. Rozmawiając także edukujemy pacjentów w zakresie prawidłowego stosowania leków doustnych, szkolimy z prawidłowego użycia inhalatorów. Przypominamy, które leki powinny być stosowane rano, które wieczorem, które na czczo, a które po jedzeniu i czego unikać. Staramy się wzbudzić refleksję nad leczeniem dodaje Piątek.
Marcin Piątek: – Chcemy uświadomić pacjentom, że farmaceuci są od tego, by wypytywać ich o leki. Na niczym innym nie znamy się tak dobrze, jak na lekach. Dlatego chcemy, żeby także w aptekach pacjenci rozmawiali z farmaceutami o swoich wątpliwościach. Po to, żeby być zdrowym
Farmaceuci będą również informowali o szczepieniach ochronnych przeciwko grypie, przesiewowo sprawdzą ciśnienie krwi.
Program pilotażowy „Wtorki z farmaceutą” potrwa do końca roku, ale być może zostanie przedłużony.