Kiedy 26 stycznia Rada Miasta Bydgoszczy ustanowiła 2022 Rokiem Praw Człowieka, nikt nie spodziewał się przyspieszonego egzaminu z naszego człowieczeństwa. Bydgoszczanie wsparli uchodźców z Ukrainy i włączyli się w setki wydarzeń uczących o tolerancji i równości.
W czwartek, 8 grudnia odbyła się konferencja podsumowująca obchody roku praw człowieka w naszym mieście. O tym, co w przeciągu ostatnich 12 miesięcy wydarzyło się w Bydgoszczy, opowiedziały Iwona Waszkiewicz – zastępczyni prezydenta Bydgoszczy i Dorota Glaza, dyrektorka Bydgoskiego Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu.
Prawa człowieka w wojennej rzeczywistości
Nie sposób mówić o prawach człowieka, pomijając zaangażowanie tysięcy bydgoszczan w pomoc uchodźcom z ogarniętej wojną Ukrainy.
– Pierwsze półrocze upłynęło pod znakiem pomocy uchodźcom z Ukrainy. Bydgoszcz wspierała Ukrainę i uchodźców przede wszystkim poprzez organizację punktu zbiórki darów w Bydgoskim Centrum Targowo – Wystawienniczym. To był największy punkt w regionie. Mieliśmy też punkt zbiorowego zakwaterowania na stadionie Zawiszy. Bydgoszcz wspierała uchodźców poprzez stronę internetową oraz infolinię, a także liczne świadczenia pomocowe, które były kierowane do potrzebujących przez różne instytucje, ośrodki pomocy społecznej, wydziały Urzędu Miasta Bydgoszczy. Uruchomiliśmy również Edukacyjny Punkt Informacyjny, który działa do teraz – mówiła Iwona Waszkiewicz.
Najpierw pomagaliśmy materialnie, potem największym wyzwaniem było wsparcie mentalne i organizacyjne. W bydgoskich szkołach uruchomiono oddziały przygotowawcze dla ukraińskich uczniów. Tam dzieci realizują podstawę programową w bezpiecznych i przyjaznych warunkach. Pomagają im w tym nowo zatrudnione osoby, posługujące się językiem ukraińskim, rosyjskim i polskim. Rozdano również 600 wyprawek szkolnych dla małych uchodźców.
Bydgoskie szkoły otwarte i tolerancyjne
Minęło 5 lat, odkąd uruchomiono projekt Szkoła Otwarta i Tolerancyjna. Uczestniczą w nim 82 szkoły, co daje ponad 10 tysięcy czynnych uczestników programu. Inicjatywy są w dużej mierze wymyślane i współtworzone przez dzieci i młodzież, we współpracy z dorosłymi koordynatorami.
5 urodziny projektu uczczono otwarciem pierwszego w Polsce Parku Tolerancji. Powstał przy Zespole Szkół nr 32. Poświęcony jest tolerancji, różnorodności, pokojowi, demokracji i prawom człowieka. W okresie od września do listopada ponad 500 uczniów z 10 szkół wzięło udział w odbywających się tam warsztatach.
Dąb Lecha Wałęsy i Plac Praw Kobiet
W 2022 roku Bydgoszcz odwiedził były prezydent i laureat Pokojowej Nagrody Nobla, Lech Wałęsa. Z tej okazji odsłoniliśmy dąb nazwany jego imieniem. Odbyło się również spotkanie z mieszkańcami miasta pod hasłem „Walka o prawa człowieka”.
28 listopada plac przy ul. Gdańskiej 6 (przed BCF Drukarnia) oficjalnie otrzymał nazwę Plac Praw Kobiet. W uroczystym odsłonięciu tablicy brali udział przedstawiciele władz miasta, lokalne aktywistki oraz gość specjalny, aktorka Joanna Szczepkowska. – Mam nadzieję, że ta nazwa i to miejsce, będzie przypominało o walce wszystkich kobiet na świecie o swoje prawa, w tym również bydgoszczanek – dodaje Iwona Waszkiewicz.
Miasto Bydgoszcz przygotowało w tym roku dwie wyjątkowe wystawy – „Czeskie bohaterki” i „Wojna oczami dziecka”. Prace artystów mogliśmy oglądać w przestrzeniach Młynów Rothera.
Miejskie szkoły i placówki oświatowe również realizują projekty w obszarze praw człowieka. Do tej pory udało się ich zrealizować 299. 135 inicjatyw jest wciąż w realizacji.
Instytucje kultury: Miejskie Centrum Kultury, Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy, Galeria Miejska BWA, Teatr Polski i Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera, zorganizowały ponad 50 inicjatyw z zakresu praw człowieka. Były to festiwale, wykłady, konferencje, projekcje filmów i spektakle. Na szczególną uwagę zasługuje wystawa „Kurdystan. Oblicza Trwania”. Inicjatywa zrzesza kurdyjskich artystów z całego świata. Ludzi, którzy walczą o prawo do własnego państwa.
Równość i różnorodność w BCOPW
Bydgoskie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu to miejsce, gdzie idee równościowe są zawsze na pierwszym miejscu. To w gmachu przy ul. Gdańskiej 5 obchodziliśmy Dzień Zero Tolerancji dla Dyskryminacji. Również tam odbyło się ponad 20 wydarzeń w ramach akcji Maj Miesiącem Równości, Różnorodności i Praw Człowieka. BCOPW pod znakiem uchodźców z Ukrainy obchodził Światowy Dzień Uchodźcy. Jednym z ważniejszych wydarzeń był Międzynarodowy Dzień Tolerancji, kiedy zorganizowano po raz kolejny „Żywą Bibliotekę”.
9 i 10 grudnia BCOPW zaprasza do wspólnego świętowania Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka. Odbędą się m.in. warsztaty z poszerzania wiedzy na temat praw człowieka i pogadanki z aktywistami. W sobotę od godziny 10 Maraton Pisania listów Amnesty International.
– Zapraszamy na to, aby te prawa człowieka wpisały się na dobre, żeby ten rok który bardzo wiele dla nas zmienił, żeby te doświadczenia i to wszystko co się zadziało, trwało w Bydgoszczy – mówi Dorota Glaza.
Najważniejsze informacje z Bydgoszczy – zapisz się do naszego newslettera!