W miejscu zamkniętych kranów przy ul. Gdańskiej 242 powstanie stylowa pijalnia wody. Będzie serwowała cztery rodzaje wody z bogatym składem mineralnym. Ma być otwarta latem.
– W najbliższych tygodniach będą przygotowywane niezbędne dokumenty i przetarg na wybór wykonawcy, który zbuduje pijalnię. Chcemy, aby obiekt był dostępny od lata 2023 roku – informuje Marek Jankowiak, rzecznik prasowy Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Bydgoszczy.
Nowoczesna pijalnia
Nowy obiekt powstanie na terenie Miejskich Wodociągów i Kanalizacji przy ul. Gdańskiej 242. Będzie to mały parterowy budynek w kształcie ceglanego sześcianu, z dużym oknem w ścianie frontowej. Jego częścią będzie też wiata wsparta na stalowych słupach.
Fragment zadaszenia będzie znajdował się nad budynkiem pijalni, pozostała część wzniesiona będzie nad chodnikiem, tarasem wypoczynkowym z ławkami i parkingiem dla rowerów. Dach będzie przeszklony, w celu oświetlenia punktu poboru wody.
Przyjęta forma architektoniczna zadaszenia nawiązuje do form przestrzennych budynków Stacji Wodociągowej Las Gdański, a koliste elementy dekoracyjne ze stali – do motywów plastycznych na zabytkowych obiektach Stacji „Las Gdański”.
– Przy ul. Gdańskiej będzie można pobrać cztery rodzaje wód z właściwościami zdrowotnymi (4-jonowa, 3-jonowa, woda uzdatniona oraz woda funkcyjna na bazie wody wzbogaconej w potas). Każda z nich charakteryzuje się bogatym składem mineralnym w zakresie wodorowęglanów, wapnia i magnezu, a w zależności od ich źródła ujmowania – może je wyróżniać zawartość sodu, żelaza, strontu i litu – zaznacza Jankowiak.
Pijalnia powstanie w miejscu punktu czerpalnego przy ujęciu wody „Las Gdański”, który uruchomiono z okazji stulecia Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Bydgoszczy w 2000 roku. Przez dwie dekady mieszkańcy mogli zaopatrywać się w wodę z kranów czerpaną bezpośrednio ze studni oraz wodę uzdatnioną. Negatywne opinie służb sanitarnych w czasie pandemii spowodowały, że w 2020 roku zamknięto krany.
Wartościowa woda z głębin
Woda, która będzie podawana w pijalni, pochodzi z ujęcia głębinowego w Lesie Gdańskim. Czerpie ono wodę z zasobów podziemnych – ze studni o głębokości 380 m, co odpowiada wysokości siedmiu wieżowców. „Las Gdański” jest obecnie podstawowym ujęciem wód podziemnych Bydgoszczy, jednym z największych ujęć wód podziemnych w północnej Polsce i największym w kraju czerpiącym wodę z poziomu dolnokredowego. Płynąc do studni, sama się filtruje i zyskuje cenne mikroelementy, w tym naturalny węglan wapnia. To, co wyróżnia wodę z Lasu Gdańskiego, to obecny w niej unikalny lit, który jest antydepresantem.
Zapisz się na nasz newsletter!