Miasto się zmienia rok po roku. Przybywa nowych gmachów, interesujących miejsc, muzeów. Zmienia się nasze otoczenie. Postanowiliśmy się przyjrzeć, co stało się w roku 2022. Oto dziesięć inwestycji, które zmieniły Bydgoszcz w 2022 roku.
Wiślane nabrzeże w Fordonie
Bydgoszcz leży nad dwoma rzekami: Brdą i Wisłą. Królowa polskich rzek przepływa przez Fordon, który znajduje się w trakcie kompleksowej rewitalizacji. Nie byłaby ona pełna bez stworzenia bulwaru nad Wisłą. W grudniu otwarto nabrzeże, na które można wygodnie zejść odnowioną ul. Frycza Modrzewskiego. Z daleka widać rozświetlony napis „Fordon”, który wita wjeżdżających przez most. Nabrzeże będzie miejscem wypoczynku i rekreacji.
Fotopułapki na śmieciarzy
Ten pomysł wzbudził społeczny aplauz. W lipcu miasto zdecydowało się na zakup i instalację 52 fotopułapek. Dzięki nim Straż Miejska może nadzorować porządek w miejscach, w których najczęściej powstawały dzikie wysypiska śmieci. Dyscyplinowanie „śmieciarzy” udaje się w Bydgoszczy nadzwyczaj dobrze – dzięki pułapkom udało się zidentyfikować sprawców zaśmiecania, ukarać ich i zmusić do posprzątania po sobie.
Symbole do rewitalizacji
Kamienica z Savoyem i zabytkowy gmach dawnej dyrekcji kolejowej to dwa budynki, będące jednym z symboli miasta. 2022 rok przyniósł nadzieję, że wrócą do życia. Wyższa Szkoła Nauk o Zdrowiu kupiła znany bydgoszczan budynek Savoya. Zamierza go wykorzystać do poszerzenia swojej uczelnianej bazy. Natomiast poznańska Grupa Konkret zdecydowała się na zakup okazałego gmachu po byłej Dyrekcji Pruskiej Kolei Wschodniej przy ul. Dworcowej 63.
Stary Fordon w nowej odsłonie
W pierwszy czerwcowy weekend na Rynku w Starym Fordonie zebrał się tłum mieszkańców. Przyszli zobaczyć centralny plac największej dzielnicy Bydgoszczy w nowej odsłonie. Fordoniacy zyskali multimedialną fontannę. Są też ławeczki, przy których można naładować telefon. Z kostki brukowej ułożono różę z kolorowego kamienia – to nawiązanie do herbu Fordonu. Rewitalizacja Rynku w Starym kosztowała ponad 7 mln złotych. Przebudowa wzięła udział w prestiżowym konkursie Property Design Awards.
Zalando i 3,5 tysiąca miejsc pracy
W Łęgnowie trwa budowa centrum logistycznego Zalando. Stanie się jednym z największych pracodawców w mieście. Ma w nim docelowo być zatrudnionych 3,5 tys. osób. Powstanie powierzchnia magazynowa o wielkości 64 pełnowymiarowych boisk piłkarskich. W pobliżu wybudowana będzie nowa droga oraz dojdzie do remontu ul. Hutniczej. Otwarcie magazynów zaplanowano na kwiecień 2023.
Kampus Akademii Muzycznej
W październiku, po dziesięciu latach starań, wmurowano kamień węgielny pod budowę kampusu bydgoskiej Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego. Do tej pory uczelnia miała szczęście do znakomitych pedagogów kształcących studentów wygrywających międzynarodowe konkursy i występujących w salach koncertowych na całym świecie. Problemem było rozrzucenie po mieście siedzib AM. W nowoczesnym gmachu będą m.in. cztery sale koncertowe, sala symfoniczna, kameralna, teatralno-operowa i organowa, a także sale dydaktyczne oraz dom studenta. Teren pod kampus przekazało miasto, finansowanie – budżet państwa.
Nowy Teatr Polski
Rozpoczął się remont Teatru Polskiego im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy. Zakres robót to nadbudowa i rozbudowa gmachu głównego teatru – sceny i widowni, wymiana instalacji oraz przystosowanie teatru dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Koszt inwestycji – 40 mln zł. W związku z przebudową spektakle (na ten sezon zaplanowano pięć premier) odbywają się m.in. na małej scenie teatru, w auli I LO, w Copernicanum oraz w sali przy Rywalu. Modernizacja ma się zakończyć w przyszłym roku.
BBO ciągle z milionami
Bydgoski Budżet Obywatelski to święto lokalnej demokracji, sami mieszkańcy decydują, co zostanie w ich otoczeniu wybudowane. Dziesiąta edycja BBO z 2022 roku była bardzo udana. Mimo spadków liczby głosujących w całej Polsce i mniejszego zaangażowania w ostatnich latach, w 2022 r. liczba głosujących bydgoszczan przekroczyła 20 tysięcy osób. Wybrali projekty, na które w BBO w sumie jest aż 16 milionów złotych. To sfera, w której miasto, mimo budżetowych problemów, nie oszczędza.
Węzły w Młynach Rothera
Pierwsza stała wystawa w Młynach Rothera to „Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką”. Na dwóch kondygnacjach spichrza zbożowego została zainstalowana nowoczesna, wielowymiarowa ekspozycja, która od 11 listopada, pierwszego dnia otwarcia, cieszy się bardzo wielką popularnością. Historia miasta, mieszkańców, naszego miejsca nad rzeką i Kanałem Bydgoskim jest opowiedziana w bardzo atrakcyjny sposób. W drugiej części wtapiamy się w świat przyrody Brdy i Wisły.
Nabrzeże Brdy
Ta inwestycja ciągle trwa i jej efekty będą widoczne niebawem. Przebudowa i oddanie mieszkańcom bulwaru nad Brdą od Mostu Bernardyńskiego do ul. Uroczej to pierwszy etap przebudowy nabrzeża rzeki na tym odcinku – wcześniejszy, bliżej centrum, jest już gotowy. Powstanie nowy chodnik i droga rowerowa oraz kładka za mostem. To nie koniec – na etapie przetargu są odcinki aż do Mostu Kazimierza Wielkiego.