Przez pięć lat w bydgoskim projekcie Szkoła Otwarta i Tolerancyjna uczestniczyło 30 tys. uczniów i nauczycieli z 82 szkół. – To tylko liczby, ale mówią o wielkim zaangażowaniu – mówi Przemysław Nowakowski, miejski koordynator projektu Szkoła Otwarta i Tolerancyjna.
Zło obrócić w dobro
Idea Szkoły Otwartej i Tolerancyjnej narodziła się w cieniu dramatycznego wydarzenia, pobicia przed kilku laty w Bydgoszczy, w autobusie, młodych ludzi o innym kolorze skóry. – Było o tym głośno w gazetach i telewizji. Pomyśleliśmy, że coś trzeba coś z tym zrobić. I jak widać, udało się – mówił gali 5-lecia Szkoły Otwartej i Tolerancyjnej, Józef Herold, lider Forum Obywatele Bydgoszczy i pomysłodawca projektu SOiT.
W jego budowanie włączyło się miasto. Projekt współtworzyła Elżbieta Wiewióra, była dyrektorka wydziału edukacji i sportu w urzędzie, obecnie sekretarz miasta. – Nie udałoby się, gdyby nie tacy ludzie, jak Przemysław Nowakowski, który ten projekt koordynuje – mówi Elżbieta Wiewióra podczas jubileuszowej gali, która odbyła się w Sali konferencyjnej Zawiszy.
Nowakowski jest nauczycielem w Zespole Szkół nr 32. – W ciągu pięciu lat uczestniczyło w naszych akcjach ponad 30 tys. uczestników. Przetrwaliśmy trudny okres pandemii. Jest nas więcej niż przed jej wybuchem. W sumie zaangażowały się 82 szkoły.
Projekt ma na celu krzewienie postawy otwartości wobec drugiego człowieka, bez względu na płeć, poglądy, wygląd czy pochodzenie. SOiT to coś więcej niż tylko promocja tolerancji. Jego kluczem jest nauka, by każdy człowiek, także ten najmłodszy, podejmował decyzje i kształtował swoje poglądy na podstawie własnych doświadczeń i wiedzy. Chodzi o to, by nauczyć się omijać „pułapki” związane z szufladkowaniem ludzi i uleganiem stereotypom i manipulacjom
Manifest projektu Szkoły Otwartej i Tolerancyjnej zamyka się w czterech frazach:
- „Skup się i myśl samodzielnie. Niepewny umysł, tak jak zmysły, można czasem oszukać.
- Mądrość, tak jak i dojrzałość, jest dostępna za darmo. Bądź cierpliwy, uważnie słuchaj, a mądrość pojawi się sama.
- Niemal wszyscy kochają pokój. Traktuj ludzi z życzliwością, niezależnie od tego, gdzie się urodzili.
- Różnimy się i na tym polega nasze cywilizacyjne bogactwo. Żyjmy i pozwólmy się cieszyć życiem innym.”
– Jesteśmy ludźmi, więc jesteśmy różnorodni. Umiejętność bycia człowiekiem to także umiejętność zauważenia i tolerowania tych różnic. Otwartość i tolerancja to dwie, bardzo ważne cechy – mówił podczas gali prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski.
Szkoła Otwarta i Tolerancyjna ma już pięć lat
Podczas jubileuszowego spotkania w sali konferencyjnej Zawiszy wręczono wyróżnienia i nagrody najbardziej aktywnych nauczycieli, uczniów i szkół w ostatnim roku szkolnym. Podsumowano także pięciolecie projektu.
Certyfikaty specjalne dla najbardziej zaangażowanych szkół w sezonie 2021/22 otrzymały:
- IV Liceum Ogólnokształcące
- Szkoła Podstawowa nr 12
- Szkoła Podstawowa nr 18
- Szkoła Podstawowa nr 27
- Szkoła Podstawowa nr 30
- Szkoła Podstawowa nr 38
- Szkoła Podstawowa nr 61
- Zespół Szkół nr 1
- Zespół Szkół Chemicznych
- Zespół Szkół Gastronomiczno – Hotelarskich
- Zespól Szkół Handlowych
- Zespół Szkół Mechanicznych nr 1
Złota KOSTKA trafiła do najbardziej zaangażowanych w SOiT uczniów: Anny Walkiewicz, Dorota Grudzieckiej, Szymona Baumgarta, Agaty Holc, Amelii Sienkiewicz.
Wyróżniono także Szkolnych Liderów V-lecia. Zostali nimi: Cynthia Barylska (SP 30), Bogusława Floryszczak (SP 38), Dorota Gendek (SP 55), Małgorzata Grynienko (ZSGastr.-Hot.), Agnieszka Hejmann (ZSM nr 1), Iwona Kaja (ZSM nr 2), Małgorzata Kowalczyk (V LO), Iwona Pacek (ZSCh), Jarosław Pilich (XIII LO), Iwona Ulatowska-Raczyńska (VIII LO), Anna Seyda (SP 27), Izabela Siegert (SP 12), Beata Zych (ZSH), Karina Błędowska (SP 18), Bogumiła Myszkowska (IV LO), Karolina Arsoba i Sławomir Sobolewski (SP 61)
Specjalnymi statuetkami „Przyjaciel projektu: patron i ekspert” wyróżniono:
Elżbietę Wiewiórę – sekretarza miasta, Józefa Herolda – lidera Forum Obywatele Bydgoszczy, Lecha Zagłobę Zyglera – wiceprzewodniczącego Rady Miasta, radnych Ireneusza Nitkiewicza i Pawła Bokieja, Łukasza Kosińskiego – dyrektora Miejskiego Ośrodka Edukacji Nauczycieli, Grzegorza Kaczmarka – socjologa, działacza miejskiego, Marka Żelkowskiego – pisarza, Joannę Kotwicką – pedagożkę i podróżniczkę, Gracjana Czapiewskiego – pedagog, dyrygenta, plastyka
Złote certyfikaty specjalne otrzymały szkoły najbardziej aktywne w ciągu ostatnich pięciu lat. Są to: IV Liceum Ogólnokształcące, V Liceum Ogólnokształcące, VIII Liceum Ogólnokształcące, Szkoła Podstawowa nr 12, Szkoła Podstawowa nr 18, Szkoła Podstawowa nr 30, Szkoła Podstawowa nr 38, Szkoła Podstawowa nr 61, Zespół Szkół nr 1 i Zespół Szkół Handlowych.