Spotkanie konsultacyjne BBO w kinie Jeremi / Fot. B.Witkowski / UMB
Wielka Pętla Fordonu i możliwość realizowania projektów w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego na terenach należących do spółdzielni mieszkaniowych zdominowały spotkanie zorganizowane w fordońskim kinie Jeremi, w Zespole Szkół nr 5 w Fordonie.
To kolejne spotkanie konsultacyjne, podczas których władze miasta i przedstawiciele miejskich instytucji rozmawiają z bydgoszczanami o ewentualnych zmianach w regulaminie Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Przy okazji oczywiście ważnym tematem są aktualnie prowadzone i planowane inwestycje – realizacje wybranych już projektów BBO.
We wtorek (7 marca) po południu w kinie Jeremi zastępca prezydenta Bydgoszczy, Michał Sztybel przedstawił najpierw stan obecnych i zaplanowane inwestycje prowadzone w Fordonie, w ramach BBO np. w kwietniu tego roku mają się zakończyć prace przy budowie odcinka ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Andersa – od Kasztelańskiej do osiedla Bajka. Trwają oczywiście roboty przy budowie traktu w Starym Fordonie, wzdłuż ul. Promenada.
W trakcie spotkania dominujące były dwa tematy: rowerowa Wielka Pętla Fordonu oraz dopuszczenie inwestycji w ramach BBO na terenach spółdzielni mieszkaniowej. – Ważna informacja jest taka, że rowerowa Wielka Pętla Fordonu będzie realizowana, a każda złotówka zaplanowana i przegłosowana w BBO będzie wydana zgodnie z wolą mieszkańców – podsumował wiceprezydent Sztybel.
Maciej Gust, zastępca dyrektora Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej przedstawiał szczegóły zaplanowanych i prowadzonych nad stworzeniem rowerowej Wielkiej Pętli Fordonu prac. – Łatwo będzie zaprojektować i zbudować ciąg pieszo-rowerowy wzdłuż ul. Geodetów. Od skrajni jezdni do granicy działki należącej do miasta jest w najwęższym miejscu 4 metry – mówił Gust.
Oczywiście podkreślano zagrożenia związane z drożyzną i wzrostem kosztów inwestycji. Uczestnicy spotkania obawiali się, czy przeznaczone na kolejne odcinki WPF pieniądze, wystarczą. Tego jednak dowiemy się po otwarciu ofert od wykonawców w kolejnych przetargach.
Podobnie jak podczas poprzedniego spotkania konsultacyjnego, które odbyło się w Młynach Rothera, dyskutowano o możliwości wprowadzenia do regulaminu BBO możliwości realizacji inwestycji z budżetu obywatelskiego na terenach należących do spółdzielni mieszkaniowych. W Fordonie, gdzie operuje największa w mieście Fordońska Spółdzielnia Mieszkaniowa, jest ich wiele. – Bronię tej zmiany. Spółdzielnie mieszkaniowe powinny mieć udział w podziale środków Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Spółdzielnie płacą karnie podatki do miasta, Nie jesteśmy żadną prywatną grupą, jak się nas próbuje przedstawiać – argumentowali przedstawiciele spółdzielni.
– Tylko czy inwestycje zrealizowane na terenie spółdzielni będą ogólnodostępne dla wszystkich, nie tylko dla członków spółdzielni – takie obawy wyrażali uczestnicy spotkania.
– Spółdzielnia zawsze zapewnia ogólnodostępność. Nasze tereny nigdy nie będą grodzone. Chcemy także zapewnić środki na koszty utrzymanie inwestycji zbudowanych w ramach BBO na terenach spółdzielni – argumentowali spółdzielcy.
BBO 2023 – konsultacje i ankieta
Poza udziałem w spotkaniach, każdy z mieszkańców może wyrazić opinię na temat zmian w regulaminie BBO za pośrednictwem internetowej ankiety dostępnej – TUTAJ. Zawiera kilka pytań, jej wypełnienie zajmuje kilka minut. Wypełnioną kartę konsultacyjną będzie można również przekazać do Urzędu Miasta Bydgoszczy (ul. Jezuicka 1, 85-102 Bydgoszcz). Uwagi można zgłaszać również mailowo na adres budzetobywatelski@um.bydgoszcz.pl lub telefonicznie pod nr 52 58 58 962.
– Tradycyjnie przed kolejną edycją Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego pytamy mieszkańców o opinie w konsultacjach społecznych – mówi zastępca prezydenta Michał Sztybel. – Co roku, dzięki tym sugestiom, wprowadzamy korekty w zasadach. BBO to najbardziej proobywatelski program w mieście, a udział nim bierze największy odsetek bydgoszczan. W zeszłym roku w głosowaniu BBO wzięło udział 14 proc. więcej mieszkańców – mówi zastępca prezydenta, Michał Sztybel.
W ankiecie można podzielić się swoimi opiniami m.in. na temat wprowadzonych w zeszłym roku mikroprojektów osiedlowych, obowiązujących limitów środków na poszczególne zadania, a także ocenić zupełnie nowy pomysł możliwości realizacji zadań na terenach należących do spółdzielni mieszkaniowych. Zależy nam także na wszystkich innych uwagach i spostrzeżeniach bydgoszczan.
Bydgoski Budżet Obywatelski składa się z kilku etapów, w których bezpośrednio uczestniczą bydgoszczanki i bydgoszczanie. Najpierw prowadzone są konsultacje regulaminu, potem następuje czas na zgłaszanie pomysłów. Następnie trwa etap weryfikacji projektów – tutaj także liczy się zdanie mieszkańców. Ostatnim, najważniejszym etapem, jest głosowanie.