Wyniki Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Głosowało więcej mieszkańców. 109 projektów do realizacji

Miasto ogłosiło wyniki Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego na rok 2023. Mieszkańcy zdecydowali, co ma być wybudowane, jakie imprezy i inne inicjatywy zostaną zorganizowane w naszym mieście. W czterech kategoriach wybrano 109 pomysłów. Oddano ponad 71 tys. głosów.

W czwartek (5 stycznia) o wynikach głosowania podczas konferencji prasowej poinformowali zastępca prezydenta Bydgoszczy, Michał Sztybel oraz koordynator BBO, Jacek Rosół. Zaczęli od dobrej informacji. W tegorocznej edycji Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego wzięło udział 21 126 mieszkańców. To o 14 proc. więcej niż przed rokiem.

– Celem było zatrzymanie spadku zainteresowania Bydgoskim Budżetem Obywatelskim. Został on osiągnięty. W porównaniu do ub. roku zagłosowało około 3 tys. więcej osób – powiedział Michał Sztybel – W tym roku mieszkańcy wybrali 109 projektów, aż 60 z nich to projekty inwestycyjne. Sprawia to, że jest dużo małych zadań, a niestety liczba czynności przy dużej czy małej inwestycji jest taka sama. Stąd co roku wymaga to od nas większego wysiłku. Finalnie, co chwilę widzimy realizacje kolejnych projektów z poprzednich edycji, ma to wpływ na większe zaangażowanie mieszkańców – dodał.

Bydgoszczanie chcą dokończenia inwestycji

Największe i najdroższe wybrane projekty – ponadosiedlowe – to kontynuacje inwestycji z poprzednich lat. Są to: rewitalizacja nabrzeży Kanału Bydgoskiego w okolicy i pomiędzy śluzami V i VI oraz rozbudowa Wielkiej Pętli Fordonu.

Nad Kanałem pod koniec grudnia zakończył się remont kładki na V śluzie. Trwają już pierwsze prace związane z montażem nowych wodotrysków na Kanale, z podświetlanymi konstrukcjami. W pobliżu powstanie też pszczeli plac zabaw. W tegorocznym głosowaniu wskazano na renowację i budowę ścieżek pieszych oraz rowerowych, montaż ławek i koszy na śmieci, jak i zakup stylowych łódek nawiązujących do lat 20. ubiegłego wieku, które będzie można wypożyczać w Muzeum Kanału Bydgoskiego.

Wielka Pętla Fordonu to pomysł utworzenia pieszo-rowerowego szlaku dookoła całego Fordonu, który jest realizowany etapami. W czasie poprzednich edycji BBO mieszkańcy wybrali do realizacji odcinki WPF: od Doliny Śmierci do ul. Jarużyńskiej, od ul. Jarużyńskiej do ul. Tatrzańskiej, od ul. Tatrzańskiej w kierunku do ul. Brzegowej i wału wiślanego. Są one na różnym etapie rozbudowy. W tej edycji wybrano fragment wzdłuż ul. Wierchowej i Geodetów, na odcinku od ul. Tatrzańskiej do ul. gen. T. Bora-Komorowskiego. Połączy on wcześniej wybrane odcinki WPF. Budowa jednego z nich się przedłuża. Dlaczego? – Mamy problem z pierwszym odcinkiem, ponieważ jeden z mieszkańców formułuje bardzo poważne zarzuty wobec dwóch przewodniczących rad osiedli. Rada miasta za pośrednictwem komisji rewizyjnej jest władna do kontroli działalności rad osiedli. Oczekujemy więc na jednoznaczne rozstrzygnięcie. Jeżeli komisja rewizyjna uzna, że uchwały są ważne, nie ma uchybień, to przetarg będzie od razu odblokowany. Mamy gotową dokumentację i zabezpieczone środki. Jeśli będą nieprawidłowości, oddamy sprawę do odpowiednich organów – wyjaśnił Sztybel.

Na obie kontynuacje przeznaczono 3 mln złotych.

Mieszkańcy wskazali też 20 projektów społecznych. Jeden czeka na upewnienie się, czy będą dostępne pieniądze na jego realizację. Na wszystkie rozdysponowano 770 tys. zł.

BBO. Zmiany na osiedlach

Inwestycje na poszczególnych osiedlach podlegały wyborowi, po raz pierwszy, w dwóch kategoriach. Nowością były mikroprojekty, czyli realizacje do 10 tys. złotych. W 29 rejonach Bydgoszczy oddano łącznie 37 523 głosy na projekty osiedlowe. Na te inwestycje przeznaczono 12 mln zł. Kwota ta jest podzielona na poszczególne osiedla ze względu na liczbę mieszkańców.

W przypadku niektórych projektów trzeba było dopisać sformułowanie: „Sprawdzenie możliwości realizacji za dostępne środki”. Oznacza to, że pozostała kwota na dane osiedle nie pozwala na realizację kolejnego projektu z listy rankingowej. W takiej sytuacji zespół ds. weryfikacji projektów w uzgodnieniu z autorem projektu i wybraną radą osiedla oceni, czy możliwe jest zmniejszenie zakresu i kosztów inwestycji, aby zmieścić się w kwocie pozostałej do rozdysponowania na dane osiedle.

PEŁNE WYNIKI BYDGOSKIEGO BUDŻETU OBYWATELSKIEGO

Głosowanie nad Bydgoskim Budżetem Obywatelskim na rok 2023 trwało od 15 listopada do 15 grudnia 2022 roku. Głosy oddawane były w formie elektronicznej. Miasto organizowało również dyżury w centrach handlowych oraz w trakcie jarmarku bożonarodzeniowego. Punkty do głosowania zlokalizowane były także w godzinach otwarcia w Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu oraz w Młynach Rothera. Dostępna była też infolinia przez którą można było oddać głos.

Zapisz się do naszego newslettera!

Udostępnij: Facebook Twitter