10. Wojskowy Szpital Kliniczny w Bydgoszczy
Ministerstwo Obrony Narodowej przyznało, że Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu o. Rydzyka chce współpracować z bydgoskim szpitalem wojskowym. Nie tylko ona. Nawiązanie kontaktów z tą placówką jest również w planach Politechniki Bydgoskiej.
Wyższe uczelnie z Bydgoszczy i Torunia ogłosiły, że zamierzają kształcić u siebie lekarzy. Politechnika Bydgoska ma w planach otwarcie wydziału medycznego jesienią roku 2024. Akademia Kultury Społecznej i Medialnej ojca Rydzyk chce to zrobić już w roku akademickim 2023/2024. „Uczelnia złożyła dokumenty do Ministerstwa Edukacji i Nauki, które są potrzebne do otwarcia kierunku lekarskiego” – poinformowało przed świętami Radio Maryja.
Szkoła Rydzyka i politechnika – baza kliniczna
Do kształcenia studentów na wydziałach lekarskich potrzebna jest baza kliniczna – szpital, w którym studenci będą się uczyć i odbywać praktyki. Dr Dorota Żuchowska, prof. AKSiM, dziekan Wydziału Nauk o Kulturze Społecznej i Medialnej toruńskiej Akademii Kultury Społecznej i Medialnej potwierdziła „Bydgoszcz Informuje”, że uczelnia starając się o otwarcie kierunku lekarskiego, nawiązała wstępną współpracę z toruńskim Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym im. Rydygiera oraz z „jednym z bydgoskich szpitali”.
Nieoficjalnie wiadomo, że chce kształcić swoich studentów w bydgoskim szpitalu wojskowym. Zapytaliśmy więc dziekan Żuchowską, czy chodzi o 10. Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką w Bydgoszczy? „Nie mogła tego ani potwierdzić, ani zaprzeczyć”.
Płk dr n. med. Robert Szyca, komendant 10. Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką w Bydgoszczy poinformował, że ewentualną zgodę na współpracę jego lecznicy z toruńską uczelnią może wydać tylko Ministerstwo Obrony Narodowej, ponieważ MON nadzoruje szpital. W Bydgoszczy nie zawierano żadnych umów z toruńską uczelnią, nie prowadzono również rozmów z Politechniką Bydgoską.
MON przyznaje
Wysłaliśmy do MON zapytanie w tej sprawie. Otrzymaliśmy odpowiedź, która brzmi: „Do 10 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką w Bydgoszczy zgłosiły się dwie uczelnie: Akademia Kultury Społecznej i Medialnej oraz Politechnika Bydgoska z propozycją nawiązania współpracy w zakresie praktycznej nauki zawodu dla studentów Wydziału Medycznego. Obecnie trwają konsultacje i analizy dotyczące form takiej współpracy, ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły” – poinformował Wydział Prasowy Centrum Operacyjnego Ministra Obrony Narodowej. „Warto również dodać, że zależy nam na tym, by wojskowe szpitale nawiązywały i rozszerzały współpracę z ośrodkami akademickimi. Jesteśmy zainteresowani kształceniem przyszłych kadr medycznych dla potrzeb służby zdrowia z wykorzystaniem posiadanego potencjału i zgodnie z przyjętymi standardami kształcenia w Polsce” – czytamy w komunikacie MON.