UKW ogłasza nowy kierunek dla menedżerów. Uczelnia świętuje urodziny swojego patrona

Zarządzenie strefą publiczną to nowy kierunek na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – To kontynuacja obranej przez nas drogi tworzenia innowacyjnych programów studiów na gruncie realizowanych badań nad współczesnymi procesami rządzenia i zarządzania – mówi dr Wojciech Trempała. Uczelnia pochwaliła się wyróżnieniami podczas swojego święta.

Już od jesieni kandydaci będą mogli skorzystać z nowej oferty studiów II stopnia na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego – do listy kierunków proponowanych przez uczelnię właśnie dołączają studia zgodne z najnowszymi trendami i wymaganiami na rynku pracy, czyli zarządzanie sferą publiczną.

Największy bydgoski Uniwersytet dostosowuje ofertę studiów do aktualnych tendencji w kształceniu przyszłych kadr i specjalistów. Wydział Nauk o Polityce i Administracji, który w wyniku szczegółowego procesu oceny otrzymał wysoką kategorię A na polu ewaluacji jakości działań naukowych zaproponował nowy, atrakcyjny kierunek studiów II stopnia – zarządzanie sferą publiczną.

– Nowy kierunek studiów ma kształcić w sposób kompleksowy ekspertów w zakresie nowoczesnego zarządzania sektorem publicznym, jak i w konsekwencji prywatnym – z uwzględnieniem aktualnych uwarunkowań gospodarczych, społecznych i politycznych. To nie lada gratka dla każdego, kto chce zdobyć umiejętności menadżerskie i nie boi się przy tym korzystać z nowoczesnych narzędzi cyfrowych. Studia gruntownie przygotowują absolwentów do podjęcia zatrudnienia w wielu obszarach: w instytucjach administracji publicznej, obszarze brandingu, reklamy i public relations, agencjach rozwoju regionalnego, biurach konsultingowych, organizacjach pozarządowych, w charakterze kadry zarządzającej oraz we własnych firmach – pisze uczelnia w komunikacie.

– Zarządzanie sferą publiczną II stopnia, to kontynuacja obranej przez nas drogi tworzenia innowacyjnych programów studiów na gruncie realizowanych badań nad współczesnymi procesami rządzenia i zarządzania. Chcemy kształcić nowoczesnych menadżerów sfery publicznej, liderów społeczności lokalnych i ponadlokalnych. Absolwentów, którzy będą posiadali ugruntowaną wiedzę, ale także miękkie i twarde umiejętności w zakresie zarządzania organizacją, samorządem czy państwem. Dynamika XXI wieku wymaga także gotowości do zmiany oraz rozwoju, swoistej zdolności do ciągłego uczenia i samodoskonalenia. Te cechy posiadają chociażby studenci oraz absolwenci prowadzonych przez nas kierunków licencjackich, jak Innowacyjność i zarządzanie sferą publiczną czy Cyberdemokracja i studia nad rozwojem. Zarządzanie sferą publiczną II stopnia to kolejny, jeszcze wyższy i bardziej praktyczny poziom wtajemniczenia w omawianym zakresie – wyjaśnia z entuzjazmem Prodziekan Wydziału Nauk o Polityce i Administracji, dr Wojciech Trempała.

Kierunek jak płyta muzyczna

Studia przeznaczone są dla absolwentów studiów wyższych. O przyjęciu decyduje w pierwszej kolejności ocena na dyplomie ukończenia studiów wyższych, w drugiej zaś średnia ocen z toku studiów potwierdzona przez dziekanat macierzystej uczelni. Ocena na dyplomie absolwentów kierunków: innowacyjność i zarządzanie sferą publiczną, cyberdemokracja i studia nad rozwojem, zarządzanie, bezpieczeństwo narodowe, dziennikarstwo, politologia, kryminologia, ekonomia, administracja, prawo, prawo w biznesie, psychologia, pedagogika, socjologia zostanie podwyższona o 20%.\

– Program studiów został pomyślany w sposób koncepcyjny. Używając metafory muzycznej można by powiedzieć, że każdy z semestrów to osobny utwór, który wspólnie z innymi tworzy przemyślaną kompozycję – płytę. Pierwszy ma charakter wprowadzający i pozwala wyrównać wiedzę wszystkich słuchaczy. Drugi to bardzo interesująca, intrygująca i spójna treściowo opowieść o problemach oraz wyzwaniach współczesnej rzeczywistości. Trzeci i czwarty to już kształtowanie konkretnych kompetencji i umiejętności w zakresie zarządzania sferą publiczną. – dodał Prodziekan ds. kształcenia WNoPiA, dr Wojciech Trempała.

To już piąty, nowy kierunek ogłoszony przez UKW w ostatnich dniach. Wcześniej poinformowano o otwarciu: kultur und kommunikation, inżynierii biokompozytów i biomateriałów, kognitywistyki, procesu wydawniczego i praktyki tekstu.

25 kwietnia. Święto Uniwersytetu

Przypadające w rocznicę koronacji Kazimierza Wielkiego – Święto UKW – jest jednym z ważniejszych dni dla uniwersytetu. To okazja do uczczenia największych sukcesów uczelni oraz złożenia gratulacji dla pracowników, którzy uzyskali awans naukowy. Obchody rozpoczęły się przed południem, we wtorek (25 kwietnia) od tradycyjnego złożenia kwiatów pod pomnikiem Kazimierza Wielkiego przez władze rektorskie.

Główna uroczystość odbyła się w sali koncertowej Collegium Copernicanum UKW (ul. Kopernika 1). W tym roku szczególną uwagę poświęcono wynikom ewaluacji jakości działań naukowych, w wyniku których trzy wydziały uczelni otrzymały kategorię A, a 14 jednostek – B+. Była więc to okazja do prezentacji Wydziałów posiadających dyscyplinę z kategorią A (Literaturoznawstwa, Nauk o Kulturze, Nauk o Polityce i Administracji. Jak co roku, wręczono dyplomy doktora habilitowanego i promocje doktorskie, a Chór Akademicki UKW zaśpiewał „Gaude Mater Polonia”.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter