Bydgoszcz złożyła wnioski do ministerstwa sportu o dofinansowanie przebudowy stadionu Polonii

Wizualizacja nowej trybuny na drugim łuku / Mat. Demiurg Project SA

Trwa przetarg na nowe oświetlenie na stadionie Polonii. Przygotowany został projekt budowlany przebudowy drugiego łuku. Usiądzie tam 4.5 tysiąca widzów.

W połowie kwietnia przekazywaliśmy informacje o przetargu, jakie miasto, właściciel stadionu przy Sportowej 2 ogłosiło, aby zmodernizować oświetlenie obiektu, dostosować je do przepisów Polskiego Związku Motorowego i Ekstraligi Żużlowej oraz telewizji, a także zwiększyć efektywność energetyczną poprzez zastosowanie świateł LED. Po ekspertyzie wiadomo, że trzeba będzie postawić nowe maszty oświetleniowe. Analiza ich wytrzymałości masztów oświetleniowych wykazała, że ich wykorzystanie jest niemożliwe. Nowe światła spełni także wymogi turniejów Grand Prix. Miasto zleciło także projekt liniowego odwodnienia toru – jego posiadanie to wymóg spółki Ekstraliga Żużlowa.

Przebudowa stadionu Polonii. Nowa widownia i muzeum

Przypomnijmy, że latem 2020 roku oddano do użytku trybunę na prostej z 2,5 tysiącem biało-czerwonych krzesełek. Od razu stała się ulubionym miejscem kibiców, którzy mają bardzo dobrą widoczność na tor. W kolejnym etapie przebudowy stadionu przewidziano całkowite wyburzenie starej trybuny na pierwszym łuku i postawienie nowej widowni – podobnej oczywiście do tej już wcześniej powstałej na prostej. Pod trybuną na łuku przewidziano miejsce dla muzeum sportu żużlowego.

– Przygotowaliśmy projekt budowlany. Projekt ma pozwolenie na budowę i zakłada pojemność na 4,5 tysiąca osób. Pod trybuną będzie Muzeum Sportu Żużlowego w Bydgoszczy – przypomina zastępca prezydenta Bydgoszczy, Michał Sztybel – Składamy wnioski do Ministerstwa Sportu i Turystyki o współfinansowanie zarówno budowy kolejnych trybun oraz oświetlenia i odwodnienia. Niestety w poprzednich edycjach programów wsparcia resort odrzucił wniosek przebudowy stadionu Polonii. Składamy ponownie – dodaje.

Wiceprezydent Sztybel tłumaczy także, dlaczego miasto nie jest w stanie sfinansować prac na stadionie przy ul. Sportowej wyłącznie z budżetu samorządu. – Po Polskim Ładzie realizujemy inwestycje tylko z zewnętrznym dofinansowaniem. Zgodnie z dokumentami budżetowymi w 2023r. na zadania podstawowe jak m.in. utrzymanie szkół, przedszkoli, komunikacji publicznej zabraknie nam 3 milionów zł. Jeśli coś budujemy, to albo mamy na to zewnętrzne wsparcie np. z UE, albo zadłużamy się. Miasta, które budują nowe stadiony są dwukrotnie bardziej zadłużone niż Bydgoszcz. W czasie rekordowych stóp procentowych to nie jest dobry kierunek. Gdyby nie zmiany w finansach samorządów, wszystkie deklarowane wcześniej zadania byłyby zakończone lub w trakcie realizacji.

Budowa niemal dwa razy mniejszej trybuny na prostej pochłonęła 23 miliony złotych. Kolejne miliony trzeba także wydać na modernizację oświetlenia. Władze Leszna, które mają podobne zadanie do wykonania na stadionie Uni obliczają, że modernizacja będzie kosztować nawet 8-9 milionów złotych.

Stadionem Polonii administruje nim komunalne Bydgoskie Centrum Sportu. Spółka żużlowa Polonia nie płaci za utrzymanie stadionu. –  W 2022 roku na utrzymanie tego obiektu wydaliśmy 980 tysięcy złotych – mówi Adam Soroko, dyrektor BCS – To poważna kwota, która znacznie odciąża budżet klubu – dodaje. Ponad połowę stanowiły wydatki na ogrzewanie, prąd i wodę oraz odprowadzenie ścieków (w sumie 571 tys. złotych). Przed rozpoczęciem sezonu został przygotowany nowy sektor dla kibiców gości.

Udostępnij: Facebook Twitter