10 maja rozpoczęły się konsultacje społeczne dotyczące Programu Działań na Rzecz Równego Traktowania na lata 2023 – 2028. Każdy głos jest ważny w kreowaniu bezpiecznej życiowej przestrzeni.
Miasto Bydgoszcz od kilku lat prowadzi aktywne działania związane z przeciwdziałaniem nierówności społecznych. Powstało wiele inicjatyw, których pozytywne skutki można obserwować do dziś. W 2017 roku rozpoczął się program „Szkoła Otwarta i Tolerancyjna”. Dwa lata później powołano Bydgoską Radę ds. Równego Traktowania. Bydgoszczanie obchodzą także Międzynarodowy Dzień Tolerancji. 16 listopada działała tzw. żywa biblioteka. Dała przestrzeń i okazję do oswajania się z innością i wysłuchania historii osób dyskryminowanych ze względu na wiek, pochodzenie, orientację seksualną czy religię. W Bydgoszczy powstał też pierwszy w Polsce Park Tolerancji.
W Strategii Rozwoju Bydgoszczy przyjęto, że „Bydgoszcz to miasto bezpieczne i przyjazne jego mieszkańcom, zapewniające wysoką jakość zamieszkania, opieki zdrowotnej i socjalnej. Teraz Bydgoska Rada ds. Równego Traktowania opracowuje Program Działań na Rzecz Równego Traktowania i przeciwdziałania dyskryminacji na poziomie lokalnym. Jego powstanie poprzedziła diagnoza osób narażonych na dyskryminację. Grupy eksperckie przeprowadzały rozmowy i badania w sześciu zespołach, odpowiadających sześciu grupom narażonym w szczególny sposób. W Bydgoszczy dyskryminacja dotyka ze względu na: płeć, pochodzenie etniczne i narodowość, religię, stan zdrowia i niepełnosprawność, orientację seksualną i tożsamość płciową, oraz ze względu na wiek. Powstało 58 kierunków rekomendacji do wykorzystania przy opracowywaniu programu. O tworzeniu programu opowiedziały w czasie konferencji prasowej członkinie BRRT: Iwona Waszkiewicz, Anna Wróblewska-Zawadzka i Dorota Glaza.
-Jako główny cel w programie przyjęto, że „Bydgoszcz to miasto, w którym prawa człowieka i zasady równego traktowania są realizowane wobec wszystkich osób mieszkających i przebywających na jego terenie”. To cel nadrzędny. Do tego opracowano cele operacyjne – 6 kierunków, oraz 32 zadania i działania, dla których opracowano wskaźniki wykonania i sprawdzenia, czy te działania będą wykonane. Z obserwacji naszych dotychczasowych działań, najwięcej problemów, jakie zgłaszają mieszkańcy miasta to problemy osób z niepełnosprawnościami. To najliczniejsza grupa osób, których dotykają problemy. Stykają się też na co dzień z działaniami dyksryminującymi – mówiła w czasie konferencji prasowej Iwona Waszkiewicz, zastępczyni prezydenta miasta Bydgoszczy.
W powstaniu Programu Działań na Rzecz Równego Traktowania może pomóc każdy. Rozpoczęły się konsultacje społeczne, które potrwają do 31 maja. – Swoje uwagi można przekazać za pomocą karty konsultacyjnej. Dostępna będzie ona stronie bydgoskiekonsultacje. Wypełnić będzie ją można również w formie papierowej, odwiedzając Bydgoskie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu przy ul. Gdańskiej 5. Dla mieszkanek i mieszkańców miasta odbędą się także dwa spotkania konsultacyjne – 29 maja o godzinie 11:30 i 30 maja o godzinie 18 – informuje Dorota Glaza, dyrektorka Biura Aktywności Społecznej UMB.
Ważne informacje z Bydgoszczy – zapisz się do naszego newslettera!