Nowy mural przy placu Kościeleckich. Hołd dla promotorki sztuki ludowej z Bydgoszczy

Na podwórku przy Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury na pl. Kościeleckich 6 powstał kolejny mural. To portret Wandy Szkulmowskiej – badaczki i promotorki kultury ludowej.

Oficjalna prezentacja nowego graffiti odbyła się na otwarciu II edycji festiwalu sztuki współczesnej World Urban Art. Jej autorem jest Arkadiusz Andrejkow.

Dzieło odsłonił twórca imprezy Jarosław Pijarowski. – Murale na terenie KPCK przedstawiają ikony kultury, które wywarły znaczący wpływ na działania naszej instytucji. Po Teofilu Ociepce przyszedł czas na Wandę Szkulmowską – zaznacza organizator. To zasłużona badaczka polskiej kultury ludowej, która współpracowała m. in. z Galerią Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej przy KPCK.

Mural znajduje się przy namalowanym przed rokiem, również przez Andrejkowa, wizerunkiem Teofila Ociepki, przedstawiciela prymitywizmu, awangardowej sztuki malarzy nieprofesjonalnych, która zaistniała pod koniec XIX wieku. W latach 50-tych przeprowadził się do naszego miasta. Od 1996 w Bydgoszczy organizowany jest ogólnopolski konkurs malarski jego imienia.

Gośćmi honorowymi festiwalu w Bydgoszczy byli dwaj utytułowani artyści Linas Domarackas z Litwy oraz Martin L. Reiter ze Szwajcarii, reprezentujący nieistniejący już Dom Sztuk Tacheles z Berlina. Ich prace można oglądać za darmo w Salonie Hoffmana (KPCK) do 15 czerwca. Są to nieprezentowane dotychczas w Polsce dzieła na płótnie. Na wystawie znajdują się również obrazy nowojorskiej legendy Petera Missinga, Włocha Giorgio Stocco i absolutnej, międzynarodowej gwiazdy, zmarłego pod koniec 2022 roku Aleksandra Rodina. Białorusinowi poświęcona będzie kolejna indywidualna ekspozycja pt. „2gether”, czynna od 21 czerwca do 25 sierpnia.

Promowała kulturę ludową

Wanda Szkulmowska była pomysłodawczynią systemu stypendialnego dla twórców ludowych – programu kontynuowanego przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego we współpracy ze Stowarzyszeniem Twórców Ludowych oraz Muzeum Etnograficznym w Toruniu, w formie Konkursu Aktywności Artystycznej Twórców Ludowych.

Była autorką ponad stu pięćdziesięciu publikacji, w tym 11 książek poświęconych sztuce ludowej naszego województwa. Spełniała się również jako wykładowczyni i nauczycielka akademicka. Przez wiele lat była członkinią zarządu Kujawsko-Pomorskiego Towarzystwa Kulturalnego w Bydgoszczy, Rady Naukowej Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie. Za swoją działalność zawodową i społeczną została uhonorowana m. in.: Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem im. Oskara Kolberga, Srebrnym i Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Medalem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Zmarła w 2021 roku.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter