Sto lat piłkarskiego związku Kujaw i Pomorza. Bydgoszcz stolicą futbolu – uroczyste posiedzenie zarządu PZPN

Łukasz Skrzyński, kapitan Zawiszy Bydgoszcz, odebrał w 2014 roku z rąk ówczesnego prezesa PZPN, Zbigniewa Bońka, Puchar Polski / Wikipedia Commons

Dziesięć meczów pierwszej reprezentacji, gwiazdy polskiej piłki, ciekawe turnieje rangi mistrzostw Europy i świata w kategoriach młodzieżowych – wiele się działo w Bydgoszczy i regionie przez sto lat futbolu na Kujawach i Pomorzu.

Kujawsko-Pomorski Związek Piłki Nożnej świętuje 100-lecie istnienia. Zaczęło się wszystko w Toruniu, w 1923 roku. Rok później rozpoczęły się już rozgrywki wojewódzkie. Zagrało pięć drużyn: Polonia Bydgoszcz, Szkoła Oficerska Bydgoszcz, Olimpia Grudziądz, TKS i Sokół z Torunia. W październiku 1927 roku przeniesiono siedzibę regionalnego związku do Bydgoszczy. 

– Przez wszystkie lata nasze regionalne kluby wychowały wielu znakomitych piłkarzy, którzy potem odcisnęli swoje piętno także na całym polskim futbolu. Przypomnę nazwiska Mariana Norkowskiego, Zbigniewa Bońka, Stefana Majewskiego, Henryka Miłoszewicza czy Andrzeja Brończyka, lokalnej gwiazdy bydgoskiej piłki – mówi prezes K-PZPN, Eugeniusz Nowak, który kieruje regionalnym związkiem od 30 lat. W tym czasie sześciokrotnie zagrała na stadionie Zawiszy pierwsza reprezentacja Polski. Zaczęło się od pojedynku ze Szkocją w 2001 roku. Później były mecze z Rumunią, Irlandią, Finlandią, Grecją i Kanadą. Wcześniej biało-czerwoni zagrali, także w Bydgoszczy, z Czechosłowacją, Irlandią, Koreą Płn. I Rumunią. – Mecz z Finlandią za kadencji Leo Beenhakkera był jedynym o punkty w eliminacjach mistrzostw Europy – przypomina Nowak.

W regionie i Bydgoszczy odbywały się także ważne turnieje rangi mistrzostw świata i Europy w kategoriach młodzieżowych. W 2017 roku gościliśmy ME do lat 21, a dwa lata później MŚ do lat 19.

Największym sukcesem klubu z regionu było zdobycie Pucharu Polski przez piłkarzy Zawiszy w 2014 roku. W pierwszym finale PP rozegranym na Stadionie Narodowym zespół trenowany przez Ryszarda Tarasiewicza pokonał po rzutach karnych. Zdobył także potem Superpuchar, wygrywając z Legią Warszawa.

– Potrzebujemy mocnego klubu przynajmniej w II lidze, aby talenty nie uciekały do innych ośrodków. Liczę na awans Olimpii Grudziądz w tym sezonie. Wierzę, że gdy Zawisza okrzepnie w III lidze, pokusi się o walkę o II ligę. Oficjalne obchody 100-lecia rozpoczynają się w piątek (26 maja). Tego dnia, prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski, powita w ratuszu, zarząd PZPN z obecnym szefem, Cezarym Kuleszą, na czele. Działacze spotykają się na specjalnym posiedzeniu zarządu. Następnego dnia (27 maja) ponad 200 gości: piłkarzy, działaczy dawnych i obecnych spotka się w hotelu Pałac, w Myślęcinku.

Najlepsi piłkarze 100-lecia

Zbigniew Boniek

Wychowanek Zawiszy, grał w nim do 1975 roku. Potem piłkarz Widzewa Łódź, Juventusu Turyn i AS Roma. Grał w trzech finałach MŚ (1978, 1982, 1986). Zdobył w ’82 trzecie miejsce. Jeden z najlepszych piłkarzy świata. Zdobywca Pucharu Europy z Juventusem. Były prezes PZPN. 

Andrzej Brończyk

Legendarny „Kinia” – jeden z najlepszych polskich bramkarzy lat 70. i 80. Związany z Zawiszą od 1970 do 1992 roku. Zagrał w Zawiszy w 693 meczach. Nigdy nie opuścił klubu, choć miał wiele propozycji. W 1990 roku został ogłoszony najlepszym bramkarzem I ligi. Miał 39 lat.

Stefan Majewski

Wychowanek Gwiazdy Bydgoszcz. Potem grał w Chemiku i Zawiszy, z którym wywalczył w 1977 roku awans do I ligi. Od zimy 1978 zawodnik Legii Warszawa. Zaczynał jako skrzydłowy, potem grał jako obrońca. Zdobywca trzeciego miejsca na mistrzostwach świata w 1982 roku, w Hiszpanii. 

Marian Norkowski

Najlepszy piłkarz w ponad 100-letnich dziejach Polonii Bydgoszcz. Grał w tym klubie w latach 1952-1970. Król strzelców I ligi w roku 1960. W latach 1958-1960 zagrał sześć razy w reprezentacji Polski. Strzelił jednego gola. Był w składzie reprezentacji na igrzyska olimpijskie w Rzymie 1960.

Udostępnij: Facebook Twitter