Konferencja prasowa w ratuszu z okazji 100-lecia K-PZPN / W.Wojtkowiak/UMB
Dziesięć meczów pierwszej reprezentacji, gwiazdy polskiej piłki, ciekawe turnieje rangi mistrzostw Europy i świata w kategoriach młodzieżowych – wiele się działo w Bydgoszczy i regionie przez sto lat futbolu na Kujawach i Pomorzu. W piątek (26 maja) z okazji jubileuszu przyjechały władze PZPN.
Kujawsko-Pomorski Związek Piłki Nożnej świętuje 100-lecie istnienia. Zaczęło się wszystko w Toruniu, w 1923 roku, kiedy powołano wojewódzką federację piłkarską. Rok później rozpoczęły się już rozgrywki wojewódzkie. Zagrało pięć drużyn: Polonia Bydgoszcz, Szkoła Oficerska Bydgoszcz, Olimpia Grudziądz, TKS i Sokół z Torunia. W październiku 1927 roku przeniesiono siedzibę regionalnego związku do Bydgoszczy.
Władze PZPN w Bydgoszczy
Z okazji jubileuszu do Bydgoszczy przyjechały władze Polskiego Związku Piłki Nożnej z prezesem Cezarym Kuleszą na czele. W piątek, w ratuszu przy Starym Rynku, odbyło się specjalne posiedzenie zarządu PZPN. Członkowie zarządu zwiedzili Młyny Rothera. Prezes PZPN, sekretarz generalny federacji Łukasz Wachowski i prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Piłki Nożnej Eugeniusz Nowak, razem z prezydentem Bydgoszczy Rafałem Bruskim spotkali się z dziennikarzami na konferencji prasowej.
– Cieszę się bardzo, że władze Polskiego Związku Piłki przyjęły zaproszenie, co już stało się tradycją. Pan prezes Kulesza w czasie naszego spotkania nawiązał do wspaniałych tradycji bydgoskiego piłkarstwa – powiedział prezydent Rafał Bruski. – Zawsze wracam pamięcią do 2000 roku i finału Pucharu Polski na stadionie w Bydgoszczy. Byłem wówczas prezesem Jagiellonii Białystok i mój klub zdobył pierwsze, historyczne trofeum. Sto lat to piękny wiek. Ziemia kujawsko-pomorska wydała wielu wspaniałych piłkarzy, dając wiele radości kibicom – mówił prezes PZPN – Trzeba dodać, że region odniósł wiele sukcesów organizacyjnych, odbywały się tu w Bydgoszczy mecze pierwszej reprezentacji – przypomniał sekretarz generalny krajowej federacji, Łukasz Wachowski.
W październiku tego roku odbędzie się na Kujawach i Pomorzu turniej eliminacyjny Euro reprezentacji do lat 19. Zagrają drużyny Polski, Niemiec, Kazachstanu i Macedonii Północnej. – Turniej odbędzie się od 9 do 18 października. Mecze odbędą się w Bydgoszczy, Toruniu i Inowrocławiu. Mam nadzieję, że spotkanie Polska – Niemcy zobaczą bydgoscy kibice – informuje Eugeniusz Nowak, prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Piłki Nożnej.
Działacze PZPN zwiedzili Młyny Rothera, a w sobotę odbędzie się uroczysta gala z okazji 100-lecia K-PZPN.
Sto lat piłki na Kujawach i Pomorzu
– Jesteśmy zaszczyceni tym, że z okazji 100-lecia odbywa się w Bydgoszczy posiedzenie zarządu PZPN. Przez wszystkie lata nasze regionalne kluby wychowały wielu znakomitych piłkarzy, którzy potem odcisnęli swoje piętno także na całym polskim futbolu. Przypomnę nazwiska Mariana Norkowskiego, Zbigniewa Bońka, Stefana Majewskiego, Henryka Miłoszewicza czy Andrzeja Brończyka, gwiazdy bydgoskiej piłki – mówi prezes K-PZPN, Eugeniusz Nowak, który kieruje regionalnym związkiem od 30 lat. W tym czasie sześciokrotnie zagrała na stadionie Zawiszy pierwsza reprezentacja Polski. Zaczęło się od pojedynku ze Szkocją w 2001 roku. Później były mecze z Rumunią, Irlandią, Finlandią, Grecją i Kanadą. Wcześniej biało-czerwoni zagrali, także w Bydgoszczy, z Czechosłowacją, Irlandią, Koreą Płn. I Rumunią. – Mecz z Finlandią za kadencji Leo Beenhakkera był jedynym o punkty w eliminacjach mistrzostw Europy – przypomina Nowak. Po Euro 2012, kiedy zbudowano nowe stadiony, pierwsza reprezentacja nie gościła już w Bydgoszczy.
W naszym mieście i regionie ciągle się jednak odbywały ważne turnieje rangi mistrzostw świata i Europy w kategoriach młodzieżowych. W 2017 roku gościliśmy ME do lat 21, a dwa lata później MŚ do lat 19. Grali juniorzy i juniorki naszych reprezentacji. Niestety słabością regionalnej piłki są kluby. Najlepsze: Olimpia Grudziądz i Zawisza Bydgoszcz grają w III lidze. Kolejny w futbolowej hierarchii w Bydgoszczy jest Chemik Moderator występujący w IV lidze oraz Unia Solec Kuj. i Unia Janikowo.