Biskup Krzysztof Włodarczyk na konferencji poświęconej przygotowaniom do 20-lecia diecezji / Fot. M. Kalaczyński/UMB
Diecezja Bydgoska jest najmłodszą w Polsce, powstała w 2004 roku. Przez najbliższe dziewięć miesięcy będzie przygotowywała się do obchodów 20-lecia. W planach jest sporo inicjatyw. – To będzie propozycja stworzenia nowych dróg w naszym bydgoskim Kościele – zapowiada biskup Krzysztof Włodarczyk.
Główne punkty obchodów 20-lecia diecezji przedstawiono podczas konferencji zorganizowanej w bydgoskim Centrum Edukacyjno-Formacyjnym przy ul. Grodzkiej.
Oficjalne obchody rocznicowe poprzedzone będą Nowenną. Rozpocznie się ona w Arenie SISU (ul. Toruńska) w sobotę, 24 czerwca koncertem Uwielbienia pn. „W cieniu Twej ręki” – Na scenie wystąpią m.in. Ada Rychwalska, uczestniczka programu „The Voice of Poland” czy 50-osobowy chór zgromadzony z różnych wspólnot. Będzie też okazja do wysłuchania świadectw duchowych ks. Wojciecha Węgrzyniaka, cenionego rekolekcjonisty, Moniki i Marcina Gomułków, prowadzących blog „Początek wieczności” czy Wojciecha Modesta Amaro, znanego restauratora – przekazał ks. Piotr Wachowski, dyrektor wydziału duszpasterskiego bydgoskiej kurii.
Tego dnia proboszczom rozdane zostaną ponad 200-stronnicowe książki, w których zawarte będą treści formacyjne z planem inicjatyw rocznicowych.
Nowenna przygotowująca do rocznicy będzie trwała przez następne dziewięć miesięcy. Każdego 25. dnia miesiąca odbywać się będą uroczystości przybliżające postacie związane z Diecezją Bydgoską: 25 czerwca – Matka Boska Pięknej Miłości, 25 lipca – bł. ks. Franciszek Dachtera, 25 sierpnia – bł. ks. Władysław Mączkowski, 25 września – bł. ks. Antoni Świadek, 25 października – bł. Bronisław Kostkowski, 25 listopada – bł. Czesław Jóźwiak, 25 grudnia – ks. prałat Zygmunt Trybowski, 25 stycznia – bł. Michał Kozal.
W tym czasie nabożeństwa będą ukierunkowanie na modlitwę za wspólnotę diecezjalną i bydgoską część Seminarium Duchownego. W diecezji zostanie wydzielonych również osiem „kościołów stacyjnych”, którym patronują męczennicy. Przeprowadzone będą w nich Drogi Krzyżowe z naciskiem na akcenty rocznicowe.
Figura zawędruje po parafiach
20. rocznica powstania diecezji przypada dokładnie 25 marca 2024 roku, jest to Wielki Poniedziałek. Główne obchody odbędą się 6 kwietnia, w sobotę. Tego dnia, od godz. 12.00 w Bazylice św. Wincentego a Paulo rozpocznie się peregrynacja figury św. Michała Archanioła z Gargano, będzie ona nawiedzać wszystkie parafie diecezji do 23 listopada (z przerwą na wakacje).
– Będziemy też pielgrzymować do naszych korzeni. Diecezja Bydgoska została wyłoniona z części Archidiecezji Gnieźnieńskiej i Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej oraz Pelplińskiej. W wybrane soboty odbędą się pielgrzymki do sanktuariów na tychże terenach. 13 października pątnicy wyruszą na diecezjalną pielgrzymkę na Jasną Górę. Wspólny wyjazd do Częstochowy – w drugi piątek października – stanie się naszą bydgoską rocznicą. W tym roku będziemy pielgrzymować w duchu patrona naszej diecezji Michała Kozala, gdyż przypada 80-rocznica jego męczeńskiej śmierci. Na bieżąco będziemy informować też o kolejnych wydarzeniach – zapowiedział ks. Mirosław Pstrągowski, odpowiedziany za plan obchodów rocznicy.
– Chcemy zintegrować naszą bydgoską wspólnotę, abyśmy poczuli się rodziną, a nie tylko administracją i budynkami. Zapraszamy wszystkich do stworzenia żywego kościoła. Program rocznicowy będzie obejmował wymiar duszpasterski, katechetyczny i Caritas (pomocowy). Pokażemy co było w diecezji oraz wsłuchamy się w głos społeczny, aby zauważyć to, w jakim kierunku będziemy dalej podążać. To będzie propozycja stworzenia nowych dróg w naszym bydgoskim Kościele – informuje biskup Krzysztof Włodarczyk.
Koncert na Wyspie Młyńskiej
Korzystając z okazji zapowiedziano również najbliższe imprezy. W Boże Ciało (8 czerwca), o godz. 19.00 na Wyspie Młyńskiej odbędzie się koncert „Uwielbienie na Wyspie”. Jego hasło brzmi: „Kościół i już!” i ma ukazywać radosny Kościół będący wspólnotą połączoną modlitwą, muzyką i śpiewem. Na scenie wystąpi chór stworzony podczas warsztatów gospel poprzedzających koncert. – Głównym adresatem koncertu będą osoby znajdujące się na uboczu Kościoła, a nawet ci wrogo nastawieni, którzy znajdą się przypadkiem na Wyspie. Ma on charakter ewangelizacyjny, więc chcemy trafić właśnie do takich osób – zaznaczają organizatorzy.
W niedzielę, 11 czerwca, po raz kolejny bydgoskimi ulicami przejadą uczestnicy „Marszu dla życia i rodziny”, odbędzie się on pod hasłem: „Dzieci przyszłością Polski”. Przemarsz poprzedzi msza w katedrze o godz. 12.30. Goście przejdą ze starówki do bazyliki, przy świątyni zorganizowany zostanie rodzinny piknik.
Muzeum najmłodszej diecezji w Polsce
Diecezja Bydgoska liczy sobie 18 lat. Została ustanowiona 24 lutego 2004 roku przez bullę Jana Pawła II o utworzeniu diecezji. Weszła ona w życie 25 marca 2004 roku. Patronką diecezji bydgoskiej papież ustanowił Matkę Bożą Pięknej Miłości, której obraz osobiście koronował 7 czerwca 1999 roku oraz biskupa Michała Kozala, którego beatyfikował 14 czerwca 1987 roku. W jej skład wchodzą 153 parafie z Bydgoszczy i kilku powiatów z województwa kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego.
Trwają prace nad otwarciem muzeum Diecezji Bydgoskiej. Będzie ono mieściło się w dawnym wikariacie przy ul. Farnej 10. Szachulcowy budynek przeszedł już remont. – W tej chwila trwa jego wyposażanie, mamy już trochę zbiorów. Postaramy się jeszcze trochę ich nazbierać w parafiach przed otwarciem ekspozycji. Jedna izba będzie poświęcona papieżowi Benedyktowi XVI, w związku z tym, że mamy w naszym mieście Centrum Studiów Ratzingera, dostaliśmy związane z nim eksponaty. Liczymy też, że wróci do nas Skarb Bydgoski odnaleziony w katedrze w 2018 roku. Mam nadzieję, że zbiory będą dostępne dla gości już po tegorocznych wakacjach – zapowiedział bp. Krzysztof Włodarczyk.
Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!