O rekrutacji mówił rektor UKW, prof. Jacek Woźny (drugi z prawej) na konferencji prasowej / Fot. Magdalena Sikorska-Cupa
Ponad 60 kierunków studiów czeka na kandydatów na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Największa bydgoska uczelnia rozpoczęła rekrutację na rok akademicki 2023/2024.
Pierwsi kandydaci na studia na UKW zarejestrowali się już w zeszłym tygodniu i teraz pozostaje im czekać na wyniki matur i rekrutacji na studia. Kandydaci, którzy myślą o studiach stacjonarnych, mają czas do 11 lipca, natomiast na rejestrację na studia niestacjonarne czas mija 17 września. Uniwersytet przygotował w tym roku 3564 miejsc na studiach stacjonarnych i szereg nowych kierunków. – Obecnie największą popularnością wśród studentów cieszą się kierunki takie jak psychologia, filologia angielska, kryminologia, prawo i informatyka. To jest trend widoczny od lat, ale w tej grupie mamy też niedawno utworzone kierunki, co pokazuje, że nasza oferta trafia do młodych ludzi – mówi prorektor UKW ds. studenckich i jakości kształcenia, dr hab. Benedykt Odya, prof. uczelni.
Oferta studiów I stopnia została poszerzona o kognitywistykę, inżynierię biokompozytów i biomateriałów oraz socjoinformatykę. Na ostateczną decyzję o uruchomieniu czeka matematyka biznesowa z infotechnologią. Jeszcze więcej nowości czeka na kandydatów na studia II stopnia. Są to Kultur und Kommunikation (niefilologiczny kierunek prowadzony w języku niemieckim), logopedia, praca socjalna, proces wydawniczy i praktyka tekstu oraz zarządzanie sferą publiczną. – Te kierunki są przeznaczone dla specjalistów od ścisłych dyscyplin, humanistycznych i społecznych – mówi rektor UKW, prof. dr hab. Jacek Woźny. – Zwiększone możliwości uruchamiania nowych kierunków wynikają z bardzo dobrej ewaluacji jakości działań naukowych, w wyniku których trzy dyscypliny otrzymały kategorię A, a 14 kolejnych – B+. W sierpniu rozpoczniemy nabór do Szkoły Doktorskiej w 17 dyscyplinach. W Polsce istnieje kilkaset uczelni, ale tylko ok. 20 uniwersytetów szerokoprofilowych ma taki potencjał różnorodności dyscyplin. My mamy taki potencjał. To jest prestiż i zaszczyt dla nas, że tak możemy poszerzyć zakres nadawanych doktoratów i w tym tkwi istota Uniwersytetu – powiedział rektor.
Władze uczelni podkreślają, że nowe kierunki są tworzone w oparciu o oczekiwania pracodawców, ale też samych studentów, którzy uczestniczą w pracach przy powstaniu nowych kierunków. – Cieszymy się z tego, że mam tak wielki udział w tworzeniu nowych kierunków. Dla nas jest to szansa rozwoju, ale przede wszystkim podnoszenie prestiżu uczelni. Jako studenci bierzemy udział w każdym etapie przygotowania kierunków, bo jesteśmy członkami rad kolegium czy rad kształcenia – wyjaśnia Jakub Kiedos z Samorządu Studenckiego UKW.
Kandydaci, którzy chcą rozpocząć studia na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego muszą wejść na stronę rekrutacja.ukw.edu.pl, założyć konto, uzupełnić swoje dane i wyniki matur oraz uiścić opłatę rekrutacyjną. W drugiej połowie lipca zostaną opublikowane pierwsze wyniki. Po uzyskaniu wstępnej kwalifikacji kandydaci mogą dostarczyć komplet dokumentów na uczelnię. O miejscu na liście rankingowej decyduje średnia z przedmiotów zdawanych na maturze oraz punkty dodawane za premiowane przedmioty na poszczególne kierunki.
Zapisz się na newsletter „Bydgoszcz Informuje”!