Barka Lemara popłynie w rejs do Fordonu ciągnięta przez holownik. W listopadzie ub. roku przypłynęła ze stoczni przy ul. Spornej po remoncie / Fot. B.Witkowski/UMB
Barka Lemara wyruszy w rejs Brdą i Wisłą do Starego Fordonu. Zacumuje przy nowym nabrzeżu. W piątek (23 czerwca) będzie ją można zwiedzać. Lemara stanie się też sceną „Bydgoskich Wianków”.
Najbardziej znana bydgoska barka, która przycumowana jest przy Rybim Rynku na kilka dni przeniesie się na Wisłę i będzie ją można oglądać i zwiedzać przy nowo wybudowanych nabrzeżach w Starym Fordonie.
– Od samego początku oddania nabrzeża chcieliśmy, by Barka Lemara tak właśnie mogła popłynąć. W końcu się udało – mówi Adam Gajewski, kurator Sekcji Dziedzictwa Lokalnego i Barki Lemara Miejskiego Centrum Kultury.
Lemara i Wiślana w Starym Fordonie
Wyprawa do Starego Fordonu planowana jest na czwartek (22 czerwca). Ciągnięta przez holownik barka po ok. 3 godzinach powinna dopłynąć na miejsce. Rejs uzależniony jest od stanu wody w Wiśle. W piątek od rana barka dostępna będzie dla zwiedzających. Przy nabrzeżu fordońskim odbędą się chrzciny drewnianej łodzi, którą zbudował warszawski mistrz szkutniczy, Dominik Wichman na zlecenie Tomasza Błaszkiewicza. Bydgoszczanie mogli go poznać jako kapitana „Bydgoszczanki”. Nowa, fordońska łódź będzie nazywać się „Wiślana” i a stałe już stać będzie na nowym nabrzeżu. Nazwę wyłoniono w konkursie współorganizowanym przez Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu.
W piątek, ok. godz. 20, rozpocznie się koncert zespołu Sutari, a po jego zakończeniu planowane jest puszczanie wianków na Wiśle. – Zespół Sutari, to trzy panie, które tworzą muzykę idealnie pasującą do tego, co będzie się działo w piątek. Puszczanie wianków, to taki powrót do dawnych tradycji. Oczywiście wianki będą ekologiczne z naturalnych kwiatów. Myślę, że pięknie to będzie wyglądało w takiej scenerii, jaką mamy w Starym Fordonie – dodaje Adam Gajewski.
Powrót Barki Lemara na nabrzeże przy Rybim Rynku planowany jest na poniedziałek, 26 czerwca.
Lemara i jej dzieje
Przypomnijmy, że Lemara została zbudowana w 1937 roku, w Stoczni i Warsztatach Mechanicznych Lloyda Bydgoskiego S.A. w Bydgoszczy. Jej właścicielem był bydgoski szyper Adolf Schmidt. Należała do typu barek „Gross Finow-Masskahn” , zwanych po polsku „Finówkami”. Nazwa pochodziła od pierwszych sylab imion rodziców właściciela jednostki – Leona i Marii. Schmidt zamieszkał na Lemarze z rodziną. Pływał nią po polskich i niemieckich rzekach. Gdy nadeszła wojna, Lemarę przejęli Niemcy, a po wojnie – władze komunistyczne. Prawowici właściciele musieli pracować na własnej do niedawna barce, jako najemni pracownicy świadczący usługi państwu komunistycznemu.
W 2006 roku zapadła decyzja o wycofaniu barki z czynnej żeglugi. Docelowo przeznaczono ją na złom. Jednak w 2009 r. uchwałą Rady Miasta Bydgoszczy podjęto decyzję o odkupieniu barki oraz przekazaniu jej na cele kulturalne. Lemara po długim remoncie trafiła pod zarząd Bractwa Bydgoskiego Węzła Wodnego . W 2014 roku jednostkę przejęło Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy
Nowe nabrzeże w Starym Fordonie nad Wisłą, które powstało na przedłużeniu ul. A. Frycza-Modrzewskiego jest jednym z elementów rewitalizacji tej części miasta.. Ma ono pełnić kilka funkcji. Podstawowa to wzmocnienie potencjału Starego Fordonu, który znowu zwrócił się ku Wiśle. Nabrzeże wraz z przebudowywanymi jeszcze pobliskimi terenami staje się miejscem do wypoczynku i rekreacji dla mieszkańców Fordonu. Stworzona została również możliwość wodowania i cumowania jednostek pływających. Największą, jaka do tej pory się tam pojawiła, będzie właśnie Barka Lemara.