Drewniana studnia została odkryta przy ul. Fordońskiej / Fot. Muzeum Wodociągów
Na Bartodziejach natrafiano na cenne znalezisko. Drewniana studnia znajdowała się blisko Brdy. Pochodzi prawdopodobnie z XVI wieku. Czerpali z niej wodę mieszkańcy podbydgoskiego folwarku.
Znalezisko zostało zabezpieczone przez pracowników Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy oraz Miejskich Wodociągów i Kanalizacji. Odkrycia dokonali archeologowie Anna i Wojciech Siwiakowie podczas prac ziemnych przy ul. Fordońskiej 16. Studnia pochodzi prawdopodobnie z XVI wieku. Do 1920 roku tereny te należały do wsi Bartodzieje Wielkie. Źródła z XVIII wieku wskazują, że w tym miejscu funkcjonował folwark.
– Studnia zlokalizowana była zaledwie 20-30 m od koryta Brdy. Podczas jej wydobywania wciąż delikatnie napływała do niej woda z najpłytszych warstw wodonośnych. Pewnego rodzaju zagadką jest cylindryczny obiekt wewnątrz niej. Prawdopodobnie ów drewniany wydrążony element spełniał funkcje filtracyjne, o czym mogą świadczyć znajdujące się w nim warstwy tłucznia kamiennego, pokruszonej ceramiki i żwiru. – informuje Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy.
Elementy artefaktu trafią do specjalistycznej pracowni zajmującej się konserwacją drewna. W przyszłości będzie można je podziwiać w Muzeum Wodociągów przy ul. Gdańskiej.
W zasobach muzeum znajduje się ponad 1500 eksponatów. Dostępne są w Wieży Ciśnień (ul. Filarecka), Hali Pomp i wokół niej (ul. Gdańska).
Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!