Polichromia stropu kościoła na Wilczaku
Piękna polichromia stropu to najbardziej oryginalny fragment zabytkowego kościoła Miłosierdzia Bożego na Wilczaku. Trwa jej konserwacja.
Kościół przy ul. Nakielskiej ma niemal 120 lat. Został zaprojektowany w 1904 roku przez Ismara Hermanna. Wznoszenie zasadniczej bryły kościoła ukończono w 1905, a prace wykończeniowe oraz wyposażanie świątyni kontynuowano jeszcze w 1906. Wówczas Wilczak był przedmieściem znajdującym się poza granicami miasta. Świątynia została zbudowana został w stylu neogotyckim bardzo popularnym wówczas w architekturze sakralnej na terenie ówczesnych Niemiec. Świątynia służyła niemieckiej gminie kościoła ewangelicko-unijnego do 1945 roku. Potem została świątynią katolicką.
Neogotycki kościół ma układ bazylikowy. Założono ją na planie krzyża łacińskiego z zamkniętym trójbocznie prezbiterium skierowanym na północ. Front kościoła zdominowany jest przez wypiętrzoną w górę masywną wieżę zwieńczoną wysokim iglicowym hełmem. Elewacja jest bogato zdobiona układem cegieł, płycinami, blendami, maswerkami, sterczynami.
We wnętrzu z dawnego wystroju zachowała się między innymi prosta, wmurowana w ścianę wschodnią przy prezbiterium ambona.
W nawie głównej zastosowano drewniany strop kasetonowy z oryginalną polichromią. Jest ona sukcesywnie poddawana pracom konserwatorskim. W pierwszych etapach parafia korzystała z miejskiej dotacji. W tym oraz w ubiegłym roku prace finansowane były przez samorząd województwa z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Wilczak w granicach Bydgoszczy
Wilczak włączono w granice Bydgoszczy dopiero w 1920 roku. Jednak już na przełomie XIX i XX wieku przedmieścia przyległe do ówczesnych granic Bydgoszczy szybko zaczęły się dynamicznie rozwijać. Na Wilczaku funkcjonowała m.in. cegielnia, fabryka obrabiarek. Z początkiem XX wieku zaczęła się zabudowa kolejnych ulic typowymi dla miasta kamienicami. Już w 1901 roku ul. Nakielską zaczęły kursować tramwaje. Przypominamy, że w wakacyjne weekendy na trasie z Wilczaka na Kapuściska kursuje lina „H” obsługiwana zabytkowym taborem.
Krótko przed I wojną światową przedmieście Wilczak zamieszkiwało 6 tysięcy osób. Było to najbardziej zurbanizowany obszar znajdujący się poza granicami ówczesnego miasta. W okresie międzywojennym zaczęto zabudowywać dawny folwark w rejonie ul. Czerwonego Krzyża domami jednorodzinnymi. Szereg budynków wielorodzinnych powstało w tym okresie właśnie w rejonie ul. W. Pola, J. Chłopickiego i Nakielskiej na wysokości parku.