3 tysiące niesamodzielnych osób starszych bierze udział w programie „Bransoletki życia”. Najwięcej seniorów korzysta z niego w Bydgoszczy. Właśnie zapadła decyzja o tym, że program będzie kontynuowany przez następne lata.
Program „Bransoletka życia” działa w regionie od trzech lat, jednak wygasa z końcem roku. Władze województwa w porozumieniu z samorządami zdecydowały o jego kontynuacji. Zadowoleni powinni być seniorzy z Bydgoszczy, to w naszym mieście działa największa liczba urządzeń (ponad 600) w całym kujawsko-pomorskim. To także w Bydgoszczy dzięki bransoletkom najczęściej wzywano pomocy i udzielano porad medycznych.
– Wiemy, że właśnie ten rodzaj wsparcia seniorów jest właściwy i oczekiwany. „Bransoletki życia” to poczucie bezpieczeństwa i zachowana na dłużej samodzielność i sprawność. Dlatego zdecydowaliśmy, że program będzie kontynuowany do roku 2026 – poinformował Piotr Całbecki, marszałek województwa.
Jak działają „Bransoletki życia”? Urządzenie to nic innego jak opaska na rękę z funkcją alarmu i możliwością połączenia z ratownikiem medycznym w stworzonym specjalnie do tego celu telecentrum. Najczęściej z tej formy teleopieki korzystają żyjący samotnie seniorzy, którym – w razie zasłabnięcia czy wypadku – nikt nie byłby w stanie pomóc.
Osoby zainteresowane wzięciem udziału w programie i chcące poznać szczegółowe zasady działania tej formy pomocy mogą kontaktować się z marszałkowskim Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w Toruniu (e-mail: teleopieka@rops.torun.pl, rops.torun.pl).
Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!