Nowy mural w Ogrodzie Botanicznym UKW. Zdjęcie sprzed wojny ukazuje historię tego miejsca

Nowym mural wykonano na podstawie zdjęcia z lat przedwojennych / Fot. M.Kalaczyński/UMB

W Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego zaprezentowano nowy mural. Wykonano go na podstawie dawnego zdjęcia. W ogrodzie trwają ciągle prace rewitalizacyjne.

Nowy mural widoczny jest od ul. Niemcewicza. Został namalowany na odnowionym budynku administracyjnym. Nawiązuje do historii ogrodu. W prawym narożniku przy nazwie znajduje się data założenia „botanika” – 1930. Malowidło przedstawia uśmiechniętą kobietę stojącą przy kamiennym tunelu, znanym do dzisiaj. Inspiracją do namalowania muralu stało się archiwalne zdjęcie z początkowego okresu istnienia ogrodu, prawdopodobnie jeszcze sprzed wojny. Wykorzystano fotografię ze zbiorów Mariusza Gruchały, autorstwa jego ojca – Władysława Gruchały.

Nowy mural. Liliowce i magnolia

Do obrazu dodano jeszcze kwitnące na żółto liliowce, które rosną w ogrodzie oraz charakterystyczn a gałązkę magnolii pośredniej, która jest też umieszczona w ogrodowym logo.

Wykonawcą pracy jest wielokrotnie nagradzany artysta malarz w zakresie street artu i graffiti, Arkadiusz Andrejkow z Podkarpacia.

Mural może stanowić nawiązanie do długiej historii Ogrodu Botanicznego, który przetrwał okres wojenny oraz przechodził różne koleje losu, a kamienny tunel i stojąca przy nim osoba zapraszają do odwiedzenia tego urokliwego miejsca – przekazuje UKW.

Ogród czynny jest w okresie letnim w godz. 8-18 od poniedziałku do piątku. W weekendy i święta w godz. 10 -18.

Część parku jest obecnie zamknięta. Trwa jego rewitalizacja. Powstaje nowoczesny obiekt wyposażony w salę dydaktyczną. Wymieniania jest nawierzchnia utwardzona w pobliżu budynku dydaktycznego oraz „budynku nad stawem”. Do ogrodu można wejść jedynie od strony al. Powstańców Wielkopolskich. – Liczymy, że prace potrwają jeszcze kilka tygodni – mówi prof. Barbara Waldon-Rudzionek, pełnomocnik dziekana Wydziału Nauk Biologicznych ds. Ogrodu Botanicznego UKW.

Ogród Botaniczny UKW. Blisko 100 lat historii

Ogród otwarto 1 sierpnia 1930 r. na terenie byłego, szkolnego ogródka botanicznego o powierzchni 0,71 ha jako Miejski Ogród Botaniczny. Od lat 50. XX wieku swoje prace w ogrodzie prowadził Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin. Gdy podjęto decyzje o rozbudowie nowego ogrodu botanicznego w Myślęcinku w 1977 roku, stał się ogólnodostępnym parkiem. W 1995 r. park uzyskał status pomnika przyrody jako arboretum, czyli miejsca, gdzie kolekcjonuje się wszelkie gatunki drzew i krzewów. Od 1999 roku zajmuje się nim Uniwersytet Kazimierza Wielkiego. Jest pracownią dydaktyczno-naukową dla studentów bydgoskiej uczelni. Znajduje się w nim ponad 600 gatunków drzew i krzewów oraz 700 odmian roślin zielonych.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter