Strażacy w czasie akcji gaszenia dawnego dworca towarowego przy ul. Rycerskiej
W czwartek wieczorem (24 sierpnia) palił się zabytkowy budynek przy ul. Rycerskiej. Dach i dwie kondygnacje doszczętnie spłonęły. Obiekt miał być częścią inwestycji mieszkaniowej na Śródmieściu. Sprawę zbada policja.
– Zgłoszenie o pożarze przy ul. Rycerskiej wpłynęło o godz. 18.15. Otrzymaliśmy informację, że jest on już mocno rozwinięty, po przybyciu na miejsce zawiadomienie, sprawdziło się to. Dach i elewacje były zajęte przez ogień. W akcji gaśniczej wzięło udział osiem zastępów straży. Dwa wozy miały drabiny z koszykami, z których podawano wodę na pożar. Do środka weszło również dwóch strażaków, którzy przeszukiwali objęty pożarem budynek. W obiekcie media były odłączone. Ogień został opanowany w ciągu 40 min. Łącznie nasze działania na miejscu trwały około 4 godz. Spaleniu uległy drewniany strop dachu oraz dwie kondygnacje budynku – wyjaśnia st. kpt. Karol Smarz, oficer prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bydgoszczy.
Po ugaszeniu pokrywa dachu zniknęła, a elewacja jest wyraźnie nadpalona.
Budynek od wielu lat jest pustostanem. Na terenie przy palącym się gmachu inwestycje planowała Grupa Moderator. Firma deweloperska informowała o możliwości wykorzystania budynku dawnego dworca towarowego do zabudowy nowoczesną, spójną zabudową w ramach powstającego etapami, w tej części miasta, osiedla Industria. W tym celu wyburzono zabudowania skrzydeł z rampami przystosowanymi do rozładunku i załadunku towaru przy ul. Rycerskiej. Pozostawiono wspomniany zabytkowy budynek administracyjny, który uległ spaleniu. Gmach miał mieć nową funkcję jako estetyczna „brama” tej części Śródmieścia, zgodnie z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. O tym co stanie się z tym zabytkowym budynkiem dowiemy się wkrótce.
Sprawę zbada policja
Już w trakcie gaszenia pojawiły się nieoficjalne informacje o podpaleniu przez nieustalone osoby, ale na razie są to wstępne ustalenia. – Na ten moment mogę jedynie powiedzieć, że prowadzimy postępowanie w kierunku art. 163, paragrafu 1 i punktu 1 Kodeksu karnego: sprowadzenie zdarzenia niebezpiecznego w postaci pożaru. Czekamy na decyzję inspektoratu budowlanego, aby wejść na miejsce pożaru z biegłym ds. pożarnictwa, gdyż obiekt po pożarze jest w złym stanie. Decyzję powinniśmy uzyskać jeszcze dzisiaj (25 sierpnia) – mówi kom. Lidia Kowalska z Zespołu Komunikacji Społecznej Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy.
Ponad stuletni zabytek bydgoskiego kolejnictwa
Tereny pomiędzy ulicami Rycerską, Świecką i Pomorską przez wiele lat były zapleczem dla bydgoskiego węzła kolejowego. Ich intensywny rozwój rozpoczął się z chwilą zakupu działki po wyrobisku pod ekspedycję towarową. Królewska Dyrekcja Kolejowa parcelę przy ul. Rycerskiej nabyła już w 1907 roku. Budynek dworca towarowego powstał około 1912 roku. Gmach z częścią administracyjną zamykający perspektywę ul. Zygmunta Augusta założony został na planie prostokąta o podstawie około 74 metrów. Dobudowano do niego dwa skrzydła z rampami przylegające do torów po stronie północnej (część przeznaczona do załadunku) i południowej (do rozładunku). Budynek wyposażono w oświetlenie, wodociąg i ogrzewanie parowe. Wybrukowano wokół niego wszystkie drogi i place. Dworzec posiadał sześć zadaszonych torów. W ciągu jednego dnia dokonywano przeładunku około 400 ton towarów. Obiekt miał charakter stacji czołowej – tory wybiegały tylko w jedną stronę, w kierunku ulicy Gdańskiej. Układ stacji w formie czołowej, budowa stacji towarowej w rejonie Bydgoszcz Wschód przy magistrali węglowej w okresie międzywojennym i likwidacja starego torowiska w kierunku Torunia w ciągu obecnej ul. Kamiennej w połowie lat 60. XX wieku sprawiły że towarowy dworzec przy ul. Rycerskiej stracił dawne znaczenie. Budynek w trakcie użytkowania przystosowano przede wszystkim do celów magazynowych.
Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!