W stanowisku dot. reparacji wskazano, że Niemcy muszą odpowiedzieć m.in. za zniszczenie zachodniej pierzei Starego Rynku / Fot. B. Witkowski / UMB
Na środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy radni przyjęli dwa ważne stanowiska/apele. Pierwszy dotyczył reperacji wojennych od Niemiec, drugi opóźnień w Krajowym Planie Odbudowy.
(…) Miasto Bydgoszcz w trakcie II wojny światowej zostało ciężko doświadczone przez agresję, a następnie okupację niemiecką. W wyniku wojny ponieśliśmy ogromne straty materialne i niematerialne – zniszczona została infrastruktura: budynki mieszkalne i użyteczności publicznej, zakłady przemysłowe, zabytki kultury oraz zbiory muzealne. Podkreślić należy także ogromne straty ludzkie. (…) Dlatego mamy prawo domagać się jednoznacznego przyjęcia przez Rząd RFN odpowiedzialności moralnej, politycznej, historycznej, prawnej oraz finansowej za zniszczenie zachodniej pierzei Starego Rynku, synagogi oraz wschodniej pierzei ulicy Mostowej. Rada Miasta Bydgoszczy oczekuje od Rządu Rzeczypospolitej Polskiej stanowczego prowadzenia działań dyplomatycznych i prawnych, zmierzających do uzyskania od Rządu RFN odpowiedniego zadośćuczynienia (…) – czytamy w stanowisku, które zaproponował Jarosław Wenderlich, przewodniczący klubu radnych PiS.
Choć w dyskusji, także podczas prac komisji RMB podkreślano, że stanowisko zostało zaproponowane na potrzeby kampanii wyborczej, to nie było problemu z jego przyjęciem. Stanowisko zyskało większość 22 radnych w radzie i zostało przyjęte przy jednym głosie sprzeciwu, kilku głosach wstrzymujących się i kilku nieoddanych przez radnych Koalicji Obywatelskiej.
Radni apelują o przyjęcie KPO
Drugi apel, do premiera Mateusza Morawieckiego, dotyczył pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy, które ciągle nie trafiają do naszego kraju. Jego treść przedstawiła Joanna Czerska-Thomas, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Bydgoszczy.
„Szanowny Panie Premierze, z dużym niepokojem śledzimy rozwój sytuacji dotyczącej alokacji środków z KPO. Nie możemy pozostać obojętni wobec ciągnących się w nieskończoność opóźnień i trudności w realizacji tego ważnego projektu, które wynikają z nieefektywności i niedociągnięć rządzącej partii – Prawa i Sprawiedliwości. (…) Przykłady innych państw członkowskich, takich jak Portugalia, Hiszpania, Grecja czy Włochy, które z powodzeniem korzystają z drugiej transzy środków KPO, stawiają Polskę w niekorzystnym świetle. To niepokojące, że opóźnienia te są spowodowane problemami wewnętrznymi i opieszałością w podejmowaniu decyzji przez obecne kierownictwo polityczne. Jako obywatele i obywatelki apelujemy do Pana, jako premiera i lidera partii rządzącej, o zdecydowane działania w kierunku usprawnienia procesu alokacji i wykorzystania środków KPO. Jest to nie tylko nasze moralne i ekonomiczne zobowiązanie wobec społeczeństwa polskiego, ale także szansa na realną poprawę sytuacji naszego kraju. (…) Apelujemy o konkretne rozwiązania, wypełnienie kamieni milowych, do których zobowiązaliście się podczas negocjacji z Unią Europejską, zwiększenie przejrzystości i skuteczności procesu alokacji środków KPO oraz wykorzystania tych funduszy w sposób, który przyniesie korzyści naszym obywatelom i wzmocni naszą gospodarkę.
Ten apel również zyskał większość (18 głosów za) w głosowaniu Rady Miasta Bydgoszczy. W tym przypadku jednak klub PiS zapowiedział brak poparcia. Apel przeszedł głosami koalicji.
Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!