Minister Łukasz Schreiber ogłasza, że „załatwi” pieniądze na stadion Polonii. Rząd odrzuca wniosek miasta o dofinansowanie przebudowy

Stadion Polonii nie znalazł się na liście 35 inwestycji o strategicznym znaczeniu dla sportu – na zdjęciu wizualizacja pierwszego łuku po przebudowie

W sobotę (7 października) minister Łukasz Schreiber ogłosił, że po wyborach załatwi rządowe pieniądze na przebudowę stadionu Polonii. Dwa dni później ministerstwo sportu i turystyki odrzuciło wniosek złożony wcześniej przez władze Bydgoszczy o dofinansowanie tej inwestycji. Ratusz prosił o 23 miliony – dostanie zero.

Ministerstwo sportu i turystyki rozdzieliło niemal 1,2 mld złotych z puli rządowego programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu. Na liście znalazło się 35 inwestycji. Nie ma na niej wniosku Bydgoszczy – miasto chciało 23 mln zł na kontynuowanie przebudowy stadionu Polonii.

Przypomnijmy, że latem 2020 roku na Polonii oddano do użytku nową trybunę na prostej, gdzie znajduje się 2,5 tysiąca biało-czerwonych krzesełek z bardzo dobrą widocznością na tor. Przebudowano także całkowicie zaplecze, urządzając park maszyn pod nową trybunę.

Ratusz planuje kolejny etap przebudowy – całkowite wyburzenie starej trybuny na pierwszym łuku i postawienie nowej widowni – podobnej do tej już wcześniej powstałej na prostej, która pomieścić ma 4,5 tysiąca osób. Pod trybuną na łuku przewidziano miejsce dla muzeum sportu żużlowego.

Cała inwestycja ma kosztować 60 mln zł. Miasto wnioskowało o rządowe wsparcie w wysokości 23 mln. Po zmianach w finansowaniu samorządów nie jest jednak możliwa do realizacji wyłącznie w oparciu o środki z miejskiej kasy, Ministerstwo sportu odrzuciło bydgoski wniosek. – Bydgoszczanie mimo że płacą podatki jak wszyscy obywatele nie są traktowani w sposób równy – mówi zastępca prezydenta Bydgoszczy Michał Sztybel. – Z nowej edycji programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu o wartości 1,2 mld złotych przeznaczonych na kilkadziesiąt zadań otrzymamy zero złotych. Najbardziej jednak zaskakują nas deklaracje wygłaszane w tym samym czasie na łamach rządowych mediów m.in. przez ministra Łukasza Schreibera, że zabiega o wsparcie finansowe na rzecz Polonii – dodaje.

Min. Schreiber ogłosił to w sobotę podczas spotkania w Politechnice. Deklarował po wyborach załatwienie pieniędzy na modernizację stadionu przy ul. Sportowej, budowę hali dla Gwiazdy Bydgoszcz i bursę dla młodych sportowców. Wytknął władzom Bydgoszczy, że nie realizują obietnicy w sprawie Polonii.

Po Polskim Ładzie realizujemy inwestycje tylko z zewnętrznym dofinansowaniem. Jeśli coś budujemy, to albo mamy na to zewnętrzne wsparcie np. z UE, z budżetu centralnego, albo zadłużamy się. Miasta, które budują nowe stadiony są dwukrotnie bardziej zadłużone niż Bydgoszcz. W czasie rekordowych stóp procentowych to nie jest dobry kierunek. Gdyby nie zmiany w finansach samorządów, wszystkie deklarowane wcześniej zadania byłyby zakończone lub w trakcie realizacji – mówi Michał Sztybel.

Co do bursy dla młodych sportowców – informowaliśmy, że miasto szykuje się do stworzenia internatu dla uczniów-sportowców. W przebudowanym i zmodernizowanym budynku przy ul. Polanka znajdzie się miejsce dla niemal stu osób.

Postulat stworzenia internatu dla uczniów trenujących w bydgoskich klubach sportowych pojawiał się od dawna i teraz ma szansę realizacji. Mówił o tym wielokrotnie np. Piotr Makowski, prezes KS Pałac Bydgoszcz. Podkreślali taką potrzebę szefowie innych klubów. Młodzi sportowcy-uczniowie, którzy uczą się w bydgoskich szkołach, a nie mieszkają w naszym mieście, potrzebą zakwaterowania, często także w czasie wakacji. Wtedy także trwają często treningi.

1,2 mld złotych – zero dla Bydgoszczy

Na liście inwestycji, które dostaną wsparcie jest 35 różnych budów. Najwięcej pieniędzy ministerstwo sportu przekazało na budowę Narodowego Centrum Szkoleń, Badań i Treningu Piłki Nożnej w Warszawie – aż 304 mln, czyli jedną czwartą całej puli. Pieniądze na przebudowę swoich stadionów piłkarskich dostaną także Zabrze (45 mln), Chorzów (103 mln) i Częstochowa (35 mln) Znalazły się także pieniądze na modernizację stadionu lekkoatletycznego w Ostrowie (10,7 mln), a Klub Strzelecki Proelia w Warszawie otrzyma niemal 35 mln na remont kompleksu ze strzelnicą sportową. Ministerstwo ogłosiło także listę rezerwową – na niej nie ma także Bydgoszczy i Polonii.

Udostępnij: Facebook Twitter